Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Spravodajstvo

Vyjadrili sa

31.10.2017 napísal dš

mladi

Žiaci štyroch škôl (ZŠ Nábrežná, SŠ, SOŠ strojníka a Gymnázium KNM) sa stretli 10. – 11. októbra v mestskej knižnici na podujatí Vyjadri sa v KNM! Nestretli sa tu náhodu, ale so záujmom vyjadriť sa a ukázať, že im na meste a tom, čo sa v ňom deje, záleží. V prvý deň sa im venovali členovia OZ ZIPCEM a OZ SYTEV, v rámci programu si predstavili národný projekt Za jedno lano a diskutovali tiež o tom, čo môžu oni samotní, ako mladí ľudia, pre mesto urobiť. V závere si vybrali vo dvojiciach témy, ktorým by sa chceli venovať a prezentovať ich. A práve prezentácia bola na programe v stredu. Vlastné skúsenosti ako zaujať a presvedčiť o vlastnom dobrom nápade im ráno odovzdali členovia občianskych združení. A potom prišla na rad tá najdôležitejšia chvíľa. Pozvanie do diskusie s mladými prijali: primátor KNM Ján Hartel, Dušana Šinalová, vedúca mestskej knižnice, Vavrín Randa, poslanec MsZ, Ladislav Vendrinský z Referátu školstva a školského úradu MsÚ, Ondrej Holienčík, predseda Komisie školstva a mládeže, poslanec MsZ a zároveň riaditeľ SOŠs, Ivan Poláček, poslanec MsZ a Matej Fabšík, poslanec MsZ v KNM. Mladí hosťom predstavili svoje projekty a podľa reakcií „dôležitých dospelých“, ako ich pri svojej práci nazvali, aj ich zaujali. Pozvaní hostia postupne ohodnotili projekty a ani jeden z nich nezískal prívlastok nerealizovateľný. Práve naopak, ku všetkým zaujali pozitívny postoj, ponúkli študentom spoluprácu pri legislatívnych a iných organizačných postupoch, podporili ich v tom, aby svoj projekt prípadne i s ich pomocou dotiahli do úspešného cieľa. A nešlo len o reči, snažili sa ponúknuť riešenia, ktoré by boli reálne realizovať v najbližšom období.

Keďže sa jednalo o štruktúrovaný dialóg, tak študenti ani v tejto fáze neostali pasívni, kládli dôležitým dospelým doplňujúce otázky, hľadali spoločne ten správny cieľ, upresňovali detaily. Na projektoch je prínosom i to, že navzájom sú prepojené. Takže zrealizovaním jedného z nich sa môžu čiastočne vytvoriť podmienky pre ďalší a študenti stále budú spolupracovať a pomáhať si pri práci na projektoch i naďalej. O to, aby sa nevyhaslo ich nadšenie, ale úspešne pokračovali v dosiahnutí svojho cieľa, sa postará Lukáš Hrošovský z organizácie Sytev, ktorý sa dlhodobo venuje práci s mládežou a svoje zručnosti nadobudnuté v zahraničí chce zúročiť na pôde rodného mesta.

O práci mladých rada budem informovať i v budúcnosti, a tak sa môžete dozvedieť, ktorý z ich nápadov sa stal skutočnosťou. Či už vytvorenie Mestského mládežníckeho parlamentu, cyklochodníkov, Klubu dobrovoľníkov, náučného chodníka pri vojenských bunkroch alebo práca mladých pri čistení mesta a s bezdomovcami, to všetko bude záležať len na ich chuti niečo vytvoriť a tráviť svoj voľný čas zmysluplne. Držíme im palce a tešíme sa na tieto i ďalšie super nápady.

Podujatie bolo zorganizované vďaka podpore programu Erasmus+.

 

Späť

Najnovšie

17.11.2017 napísal dš

lampiony

Deň materských škôl na Slovensku sme oslávili lampiónovým sprievodom

Každoročne v novembri sa Materská škola na Ulici 9. mája zapája do celoslovenského sviatku Dňa  materských škôl, ktorý bol vyhlásený MŠ SR.

Čítať ďalej…

15.11.2017 napísal dš

ocenenei

Výzva na predloženie návrhov na ocenenie

Výzva na predloženie návrhov na ocenenie za aktívne občianstvo a ľudskosť 2017 v Žilinskom kraji.

Čítať ďalej…

13.11.2017 napísal dš

bystrica

Návšteva orloja v Starej Bystrici

7. novembra 2017 sa vybrali seniori z Centra sociálnych služieb Kamence na návštevu do Starej Bystrice, aby si pozreli jeden z najmladších orlojov na svete.

Čítať ďalej…

11.11.2017 napísal dš

oktober

Október – mesiac úcty k starším

Pri príležitosti Mesiaca úcty k starším sme v Centre sociálnych služieb Kamence v Kysuckom Novom Meste prijali vzácnu návštevu.

Čítať ďalej…

09.11.2017 napísal dš

lektor

ZŠ Clementisova aj tento rok privítala anglického lektora!

Ray Sikorski si tentoraz svoj pobyt predĺžil o celý týždeň a venoval sa nielen našim starším žiakom, ale aj tým mladším.

Čítať ďalej…

07.11.2017 napísal dš

tekvicky

Tvorivé jesenné dielničky rukami detí, ich rodičov i starých rodičov

Dňa 26. októbra sa v Materskej škole na Ulici 9. mája v KNM v popoludňajších hodinách konali jesenné tvorivé dielne v spolupráci s rodičmi a starými rodičmi.

Čítať ďalej…

05.11.2017 napísal dš

erby

Predstavujeme nové erby

Počas programu Dňa Dubia, 15. septembra, sa konala slávnostná heraldická ceremónia, uvedenie nových erbom.

Čítať ďalej…

03.11.2017 napísal dš

hp

Po stopách Harryho Pottera

Žiaci zo ZŠ Nábrežná, zo susednej ZŠ Radoľa a tiež z oravskej školy v Krušetnici tento školský rok spolu vycestovali do Veľkej Británie.

Čítať ďalej…

01.11.2017 napísal dš

dv

Ukončenie cyklistickej sezóny na dopravnom ihrisku Radosť

V rámci celoškolského projektu DV a Bezpečná škôlka medzi deti opäť zavítal dňa 25.10. 2017 nadporučík Peter Ondrejáš, aby si u detí overil praktické a teoretické poznatky z DV.

Čítať ďalej…

31.10.2017 napísal dš

mladi

Vyjadrili sa

Žiaci štyroch škôl (ZŠ Nábrežná, SŠ, SOŠ strojníka a Gymnázium KNM) sa stretli 10. – 11. októbra v mestskej knižnici na podujatí Vyjadri sa v KNM!.

Čítať ďalej…