Spravodajstvo

Vyjadrili sa

31.10.2017 napísal dš

mladi

Žiaci štyroch škôl (ZŠ Nábrežná, SŠ, SOŠ strojníka a Gymnázium KNM) sa stretli 10. – 11. októbra v mestskej knižnici na podujatí Vyjadri sa v KNM! Nestretli sa tu náhodu, ale so záujmom vyjadriť sa a ukázať, že im na meste a tom, čo sa v ňom deje, záleží. V prvý deň sa im venovali členovia OZ ZIPCEM a OZ SYTEV, v rámci programu si predstavili národný projekt Za jedno lano a diskutovali tiež o tom, čo môžu oni samotní, ako mladí ľudia, pre mesto urobiť. V závere si vybrali vo dvojiciach témy, ktorým by sa chceli venovať a prezentovať ich. A práve prezentácia bola na programe v stredu. Vlastné skúsenosti ako zaujať a presvedčiť o vlastnom dobrom nápade im ráno odovzdali členovia občianskych združení. A potom prišla na rad tá najdôležitejšia chvíľa. Pozvanie do diskusie s mladými prijali: primátor KNM Ján Hartel, Dušana Šinalová, vedúca mestskej knižnice, Vavrín Randa, poslanec MsZ, Ladislav Vendrinský z Referátu školstva a školského úradu MsÚ, Ondrej Holienčík, predseda Komisie školstva a mládeže, poslanec MsZ a zároveň riaditeľ SOŠs, Ivan Poláček, poslanec MsZ a Matej Fabšík, poslanec MsZ v KNM. Mladí hosťom predstavili svoje projekty a podľa reakcií „dôležitých dospelých“, ako ich pri svojej práci nazvali, aj ich zaujali. Pozvaní hostia postupne ohodnotili projekty a ani jeden z nich nezískal prívlastok nerealizovateľný. Práve naopak, ku všetkým zaujali pozitívny postoj, ponúkli študentom spoluprácu pri legislatívnych a iných organizačných postupoch, podporili ich v tom, aby svoj projekt prípadne i s ich pomocou dotiahli do úspešného cieľa. A nešlo len o reči, snažili sa ponúknuť riešenia, ktoré by boli reálne realizovať v najbližšom období.

Keďže sa jednalo o štruktúrovaný dialóg, tak študenti ani v tejto fáze neostali pasívni, kládli dôležitým dospelým doplňujúce otázky, hľadali spoločne ten správny cieľ, upresňovali detaily. Na projektoch je prínosom i to, že navzájom sú prepojené. Takže zrealizovaním jedného z nich sa môžu čiastočne vytvoriť podmienky pre ďalší a študenti stále budú spolupracovať a pomáhať si pri práci na projektoch i naďalej. O to, aby sa nevyhaslo ich nadšenie, ale úspešne pokračovali v dosiahnutí svojho cieľa, sa postará Lukáš Hrošovský z organizácie Sytev, ktorý sa dlhodobo venuje práci s mládežou a svoje zručnosti nadobudnuté v zahraničí chce zúročiť na pôde rodného mesta.

O práci mladých rada budem informovať i v budúcnosti, a tak sa môžete dozvedieť, ktorý z ich nápadov sa stal skutočnosťou. Či už vytvorenie Mestského mládežníckeho parlamentu, cyklochodníkov, Klubu dobrovoľníkov, náučného chodníka pri vojenských bunkroch alebo práca mladých pri čistení mesta a s bezdomovcami, to všetko bude záležať len na ich chuti niečo vytvoriť a tráviť svoj voľný čas zmysluplne. Držíme im palce a tešíme sa na tieto i ďalšie super nápady.

Podujatie bolo zorganizované vďaka podpore programu Erasmus+.

 

Späť

Najnovšie

19.02.2018 napísal dš

karneval

Karneval v MŠ na Ulici 9. mája

Čas fašiangový sa pomaly kráti a už tradične každý rok v tomto období organizujeme v MŠ Kamence karneval.

Čítať ďalej…

18.02.2018 napísal dš

karneval

Karneval v MŠ Litovelská

Je už peknou tradíciou v materskej škole Litovelská každoročne realizovať fašiangový karneval pre deti. Tak tomu bolo aj 6.2. 2018 dopoludnia.

Čítať ďalej…

16.02.2018 napísal dš

dc

Výročná členská schôdza Denného centra Klub 75

Seniori Denného centra Klub 75 dňa 31.1. 2018 na Výročnej členskej schôdzi, ktorá sa konala v dome kultúry v Kysuckom Novom Meste, bilancovali svoje aktivity za rok 2017.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

2

Komu môžete darovať 2 percenta z daní v KNM?

Vaše dane môžu pomôcť! Darujte 2 % zo svojich daní pre občianske združenia v našom meste a podporte ich činnosť na poli kultúry,vzdelávania, športu, umenia či sociálnej práce.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

testovanie

Testovanie 5

Dňa 22.11. 2017 sa uskutočnilo celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl. Vedomosti sa overovali z matematiky a slovenského jazyka a literatúry.

Čítať ďalej…

12.02.2018 napísal dš

ms kom

Zimné radosti a športy so Snehuľkou a Snehuľkom

Aj keď sneh prišiel neskoro a iba na chvíľu, deti z Materskej školy na Komenského ulici a z Budatínskej Lehoty sa veľmi potešili.

Čítať ďalej…

10.02.2018 napísal dš

tabo

Na letný tábor môžete myslieť už dnes

Centrum voľného času v Kysuckom Novom Meste už niekoľko rokov organizuje letné tábory pri mori. Je to skvelá príležitosť skĺbiť zábavu s poznávaním nových krajín a ich kultúr.

Čítať ďalej…

08.02.2018 napísal dš

yc

Novinka pre mladých

Mládežnícky parlament býva zakladaný aktívnymi mladými ľuďmi, ktorí majú chuť niečo vo svojom meste zmeniť respektíve ho istým pričinením formovať.

Čítať ďalej…

06.02.2018 napísal dš

zima

Zimný športový deň v škôlke

Pani Zima nadelila dostatok snehu, a tak sa pani učiteľky v MŠ Litovelská 605/9 v Kysuckom Novom Meste rozhodli, že pripravia pre deti zimný športový deň s názvom "Zimné kráľovstvo".

Čítať ďalej…

04.02.2018 napísal dš

statistiky

Čo hovoria štatistiky

K 31. 12. 2017 mestský úrad eviduje v KNMk trvalému pobytu 15 243 občanov (z toho Budatínska Lehota 608, Dubie 264, Oškerda 348).

Čítať ďalej…