Spravodajstvo

Talentovaná novinárka

04.08.2017 napísal dš

dominika

V rubrike Hosť mesiaca vo Zvestiach č. 8 sme sa rozprávali s Dominikou Chrastovou, talentovanou novinárkou.

 

Ak by som chcela vymenovať všetky Dominikine úspechy, zabrali by jednu stranu vo Zvestiach. Preto ich spomeniem len v stručnosti: ocenenia na celoštátnych literárnych súťažiach Dúha, Poetická Ľubovňa, Literárna Senica, Dramaticky mladí, Krídla Ivana Laučíka, prvé miesta na Hodžov novinový článok, Historická osobnosť Kysúc, Slovo o obraze, Staň sa vedeckým novinárom, ocenenia vo viacerých ročníkoch Petržalských súzvukov Ferka Urbánka, Literárnej Ilavy, Jurinovej jesene, Odkazu Karolíny Brüstleovej, Paulinyho Turca, Literárnej Villy Zerna, Mladej slovenskej poviedky a ďalšie úspechy na novinárskych a rečníckych súťažiach. Kde to vlastne všetko začalo?

Začalo sa to v 7. triede na ZŠ Nábrežná. Tam som mala výbornú slovenčinárku Mgr. Vieru Ševecovú. Zadala nám celoročný projekt a v jednej jeho časti sme mali vymyslieť báseň. Stačilo osem veršov, ale ja som sa rozpísala na päť strof, a tak som zistila, že ma písanie baví. V 9. ročníku som sa náhodou prihlásila do ZUŠ, a tam som pod vedením Mgr. Anny Vlčkovej začala písať prvé poviedky, ktoré sme posielali aj do súťaží. Hneď prvá bola úspešná, v roku 2013 som za ňu v Petržalských súzvukoch získala čestné uznanie.

Ktoré ocenenie je pre teba najvýznamnejšie?

Nedá sa takto vybrať žiadne. Najvýznamnejšie sú pre mňa momenty oceňovania. Na vyhodnoteniach literárnych súťaží sa človek stretáva s ľuďmi s rovnakými záujmami. Spoznala som rovnako sčítaných rovesníkov, ktorí majú svojskú predstavivosť ako každý spisovateľ. Často sa na súťažiach stretávame tí istí, sme v kontakte, dokonca sa aj navštevujeme, hoci bývame v rôznych kútoch Slovenska. Rečnícke súťaže mali pre mňa prínos v tom, že mi dodali sebavedomie hovoriť pred publikom a naučili ma usporiadať si v hlave myšlienky za krátku chvíľu. Tie novinárske súťaže boli významné tiež, keďže idem študovať žurnalistiku.

Akou formou ešte prezentuješ svoju prácu?

Výbornou skúsenosťou bola stáž, ktorá súvisela s výhrou súťaže Staň sa vedeckým novinárom. Okrem písania vedeckých článkov som sa počas nej naučila robiť monitoring aktualít, vyhľadávať informácie, tvoriť newsletter a pod. Taktiež išlo o moju prvú skúsenosť s ozajstnou redakciu v Bratislave. Mala som len 17, nemohla som uveriť, že už vtedy sa mi to podarilo.

Aktuálne píšem pre internetový portál Fiči.sk. Prispievam tam článkami minimálne raz za týždeň a editorky mi dávajú spätnú väzbu, ktorá mi pomáha zlepšovať sa. 

Čo sa týka periodík, mala som dva články v časopise Rodina a škola. Jeden bol na tému ako média ovplyvňujú človeka a druhý o tom, že život politika je skúškou charakteru. Veľmi ma zaujímajú politické témy, viac ako ženské či blogerské. Do tohto celoslovenského časopisu som sa dostala tak, že moje prejavy na celoštátnom kole rečníckej súťaže zaujali predsedu komisie, ktorý je zároveň šéfredaktorom časopisu. A ako si možno mnohí všimli, už asi štyri roky publikujem v regionálnych médiách.

 

Tanec zubných kefiek je tvoj divadelný scenár vytvorený na základe vlastnej poviedky. Aké to bolo vidieť vlastnú hru?

Bol to môj tretí scenár. Nepíšem scenáre často. Najviac hrdá som na ten, ktorý som vytvorila ako 17-ročná do súťaže Dramaticky mladí. Prekvapilo ma, že hneď za prvotinu som získala 3. miesto. V porote pritom sedeli významní scenáristi.

V ZUŠ sme chceli zahrať divadlo pre násťročných, no bolo ťažké nájsť ten správny námet. Nakoniec som prepísala svoju poviedku Tanec zubných kefiek na scenár. Bola som veľmi zvedavá, akú bude mať polročná práca nášho odboru odozvu. Tešilo ma, keď sa diváci smiali vtedy, keď som to ako autorka očakávala. Znamenalo to, že vtip sa podaril.

Momentálne tvoríš pod vedení p. učiteľky Anny Vlčkovej, vedúcej Literárno-dramatického odboru v ZUŠ KNM. Ako vyzerá vaša spolupráca? Vraj ju budíš i o polnoci.

Naša spolupráca je niekedy až kamarátska, ide o veľmi príjemný vzťah učiteľky a žiačky. Keď potrebujem s textom poradiť, venuje sa mi aj doma po pracovnej dobe. Zvyčajne všetko stíham až na poslednú chvíľu, preto sme nie raz posielali súťažný príspevok o 23:59, pričom uzávierka bola o polnoci.

LDO je asi najmladší odbor v ZUŠ a kedysi bol aj celkom nenápadný. No v roku 2014 nastal veľký boom s oceneniami našich žiakov a odvtedy sme aj naďalej veľmi úspešní. Pre pani učiteľku to znamená viac práce, viac súťaženiachtivých žiakov, viac príspevkov, viac editovania a vedenia. Je obdivuhodné, ako všetko stíha a dokáže sa každému venovať aj individuálne, keď treba. Často sa stáva, že práve ona objaví v žiakoch talent, spoločne ho rozvíjajú a časom sa dostavia prvé výhry. Obdivujem na nej taktiež to, s akou trpezlivosťou dokáže zvládnuť skupinu dvadsiatich hyperaktívnych detí.

Určite treba spomenúť, že sa ti darí i v škole. Na Gymnáziu v KNM si dosahovala výborné výsledky. Čo považuješ za svoj najväčší úspech? Kam ideš študovať teraz?

V maturitnom ročníku som sa prihlásila na Olympiádu ľudských práv, chcela som vyskúšať  aspoň školské kolo. To som však vyhrala a postúpila ďalej. Na krajskom kole nás bolo okolo 40, po teste postúpila ani nie polovica z nás do ústnej časti. V nej sa rozoberali obzvlášť ťažké tézy, moja sa týkala trestu smrti. Bola som však pripravená, a to aj vďaka pomoci pani učiteľky Marianny Židekovej. V prvom ročníku sme dokonca mali predmet Výchova k ľudským právam a dúfam, že sa opäť vráti do osnov tohto gymnázia. Myslím si totiž, že je potrebné, aby mali mladí študenti prehľad o svojich právach a povinnostiach a aby vedeli, ako to funguje v štáte ešte predtým, než dosiahnu volebný vek. Krajské kolo som vyhrala a dostala sa na celoslovenské, kde bolo až 61 súťažiacich. Postúpila som do finále a skončila na 4. mieste. Spoznala som tam veľa aktívnych mladých ľudí, ktorí majú široký prehľad, a bojujú za práva menšín a pod. Na tento úspech som v rámci reprezentovania gymnázia najviac hrdá. Za svoje študijné výsledky som dostala aj ocenenie Žilinského samosprávneho kraja.

Vzali ma na žurnalistiku do Bratislavy. Škola je špecifická tým, že prijímacie skúšky musia robiť úplne všetci bez ohľadu na úspechy a známky. Prijímačky boli náročné, pozostávali z testu, v ktorom žiak preukázal svoj všeobecný prehľad a logické uvažovanie, potom sme mali napísať správu na témy teroristický útok v Manchestri a voľba generálneho riaditeľa RTVS. Kamerovej skúšky som sa obávala najviac, no nakoniec som mala za ňu plný počet.

Na záver by som sa spýtala aj ako knihovníčka. Vraj rada čítaš, odporuč nejakú dobrú knihu na leto čitateľom Zvestí KNM.

Mám rada slovenskú spisovateľku Vladimíru Šebovú, ktorá pracuje na sci-fi trilógii. Teraz jej vyšla druhá časť Hypersomnia. Hlavní hrdinovia nedokážu spať, a tak sa čitateľ môže zamyslieť, čo všetko by stihol, keby bol tiež insomnikom. Mnohí ľudia by najradšej spali celý deň, no iní zas majú pocit, že spánkom premárňujú svoj život. Ja patrím skôr do tej druhej skupiny.

Ďakujem za rozhovor.

 

Späť

Najnovšie

13.12.2017 napísal dš

skolka

Materská škola na Ulici 9. mája získala nový šat

Materská škola na Ulici 9. mája dostala v tomto roku nový šat. Veľká rekonštrukcia sa konala v čase od februára do septembra 2017

Čítať ďalej…

12.12.2017 napísal dš

mikulas

Mikuláš v Materskej škole na Ulici 9. mája

Zima konečne vystrčila svoje mrazivé drápky a ukázala svoju bielu tvár. A to sa už celá MŠ začala pripravovať na príchod Mikuláša.

Čítať ďalej…

11.12.2017 napísal dš

cervene stuzky

Červená stužka na SOŠ strojníckej

AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás. Jedenásty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky, prebiehal od 1. septembra 2017 a vyvrcholil 1. decembra 2017 – na Svetový deň boja proti AIDS.

Čítať ďalej…

09.12.2017 napísal dš

Poďakovanie a oznam

Základná organizácia Zväzu postihnutých civilizačnými chorobami sa chce poďakovať Mestu KNM pod vedením primátora mesta Ing. Jána Hartela a mestskému zastupiteľstvu v KNM za poskytnutie priestorov a finančnú pomoc v DC Klub 75, kde sa spoločne stretávame s našimi členmi každú stredu o 14.00 hod.

Čítať ďalej…

07.12.2017 napísal dš

vianoce

Podujatia s nádychom Vianoc

Na nastávajúcich 7 dní sú pre vás pripravené podujatia s vôňou Vianoc - Dotyk zimy, Adventný kalendár, Kúzelná noc, Vianočný punč v Dubí, Vianočné trhy žiakov a mnoho iného.

Čítať ďalej…

06.12.2017 napísal dš

zabava

Katarínska zábava pre seniorov

Svojou vôňou a chuťou všetkých prilákal a rozohrial horúci punč.

Čítať ďalej…

04.12.2017 napísal dš

drot

V MŠ 9.mája sme vyrábali darčeky z drôtiku

Deti MŠ na Ulici 9. mája sa zoznámili opäť s ďalším novým netradičným remeslom „Drôtovanie“, ktorému predchádzalo remeslo „Práca s hlinou“ a „Prútikárstvo“.

Čítať ďalej…

03.12.2017 napísal dš

den

Deti z MŠ 9. mája roztancovali svojich starkých

Starší ľudia sú nositeľmi rozvážnosti, skúsenosti a  múdrosti. Túto životnú múdrosť si všetci pripomíname  práve v jesenných mesiacoch.

Čítať ďalej…

01.12.2017 napísal dš

gymnazium

Gymnázium píše 60 ročnú históriu

Dnes navštevuje školu 225 žiakov, ktorých vzdeláva 21 členný kolektív pedagógov. Vzdelávajú žiakov, pripravujú ich na úspešné zvládnutie maturitnej skúšky a k vysokoškolskému štúdiu.

Čítať ďalej…