Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Spravodajstvo

Talentovaná novinárka

04.08.2017 napísal dš

dominika

V rubrike Hosť mesiaca vo Zvestiach č. 8 sme sa rozprávali s Dominikou Chrastovou, talentovanou novinárkou.

 

Ak by som chcela vymenovať všetky Dominikine úspechy, zabrali by jednu stranu vo Zvestiach. Preto ich spomeniem len v stručnosti: ocenenia na celoštátnych literárnych súťažiach Dúha, Poetická Ľubovňa, Literárna Senica, Dramaticky mladí, Krídla Ivana Laučíka, prvé miesta na Hodžov novinový článok, Historická osobnosť Kysúc, Slovo o obraze, Staň sa vedeckým novinárom, ocenenia vo viacerých ročníkoch Petržalských súzvukov Ferka Urbánka, Literárnej Ilavy, Jurinovej jesene, Odkazu Karolíny Brüstleovej, Paulinyho Turca, Literárnej Villy Zerna, Mladej slovenskej poviedky a ďalšie úspechy na novinárskych a rečníckych súťažiach. Kde to vlastne všetko začalo?

Začalo sa to v 7. triede na ZŠ Nábrežná. Tam som mala výbornú slovenčinárku Mgr. Vieru Ševecovú. Zadala nám celoročný projekt a v jednej jeho časti sme mali vymyslieť báseň. Stačilo osem veršov, ale ja som sa rozpísala na päť strof, a tak som zistila, že ma písanie baví. V 9. ročníku som sa náhodou prihlásila do ZUŠ, a tam som pod vedením Mgr. Anny Vlčkovej začala písať prvé poviedky, ktoré sme posielali aj do súťaží. Hneď prvá bola úspešná, v roku 2013 som za ňu v Petržalských súzvukoch získala čestné uznanie.

Ktoré ocenenie je pre teba najvýznamnejšie?

Nedá sa takto vybrať žiadne. Najvýznamnejšie sú pre mňa momenty oceňovania. Na vyhodnoteniach literárnych súťaží sa človek stretáva s ľuďmi s rovnakými záujmami. Spoznala som rovnako sčítaných rovesníkov, ktorí majú svojskú predstavivosť ako každý spisovateľ. Často sa na súťažiach stretávame tí istí, sme v kontakte, dokonca sa aj navštevujeme, hoci bývame v rôznych kútoch Slovenska. Rečnícke súťaže mali pre mňa prínos v tom, že mi dodali sebavedomie hovoriť pred publikom a naučili ma usporiadať si v hlave myšlienky za krátku chvíľu. Tie novinárske súťaže boli významné tiež, keďže idem študovať žurnalistiku.

Akou formou ešte prezentuješ svoju prácu?

Výbornou skúsenosťou bola stáž, ktorá súvisela s výhrou súťaže Staň sa vedeckým novinárom. Okrem písania vedeckých článkov som sa počas nej naučila robiť monitoring aktualít, vyhľadávať informácie, tvoriť newsletter a pod. Taktiež išlo o moju prvú skúsenosť s ozajstnou redakciu v Bratislave. Mala som len 17, nemohla som uveriť, že už vtedy sa mi to podarilo.

Aktuálne píšem pre internetový portál Fiči.sk. Prispievam tam článkami minimálne raz za týždeň a editorky mi dávajú spätnú väzbu, ktorá mi pomáha zlepšovať sa. 

Čo sa týka periodík, mala som dva články v časopise Rodina a škola. Jeden bol na tému ako média ovplyvňujú človeka a druhý o tom, že život politika je skúškou charakteru. Veľmi ma zaujímajú politické témy, viac ako ženské či blogerské. Do tohto celoslovenského časopisu som sa dostala tak, že moje prejavy na celoštátnom kole rečníckej súťaže zaujali predsedu komisie, ktorý je zároveň šéfredaktorom časopisu. A ako si možno mnohí všimli, už asi štyri roky publikujem v regionálnych médiách.

 

Tanec zubných kefiek je tvoj divadelný scenár vytvorený na základe vlastnej poviedky. Aké to bolo vidieť vlastnú hru?

Bol to môj tretí scenár. Nepíšem scenáre často. Najviac hrdá som na ten, ktorý som vytvorila ako 17-ročná do súťaže Dramaticky mladí. Prekvapilo ma, že hneď za prvotinu som získala 3. miesto. V porote pritom sedeli významní scenáristi.

V ZUŠ sme chceli zahrať divadlo pre násťročných, no bolo ťažké nájsť ten správny námet. Nakoniec som prepísala svoju poviedku Tanec zubných kefiek na scenár. Bola som veľmi zvedavá, akú bude mať polročná práca nášho odboru odozvu. Tešilo ma, keď sa diváci smiali vtedy, keď som to ako autorka očakávala. Znamenalo to, že vtip sa podaril.

Momentálne tvoríš pod vedení p. učiteľky Anny Vlčkovej, vedúcej Literárno-dramatického odboru v ZUŠ KNM. Ako vyzerá vaša spolupráca? Vraj ju budíš i o polnoci.

Naša spolupráca je niekedy až kamarátska, ide o veľmi príjemný vzťah učiteľky a žiačky. Keď potrebujem s textom poradiť, venuje sa mi aj doma po pracovnej dobe. Zvyčajne všetko stíham až na poslednú chvíľu, preto sme nie raz posielali súťažný príspevok o 23:59, pričom uzávierka bola o polnoci.

LDO je asi najmladší odbor v ZUŠ a kedysi bol aj celkom nenápadný. No v roku 2014 nastal veľký boom s oceneniami našich žiakov a odvtedy sme aj naďalej veľmi úspešní. Pre pani učiteľku to znamená viac práce, viac súťaženiachtivých žiakov, viac príspevkov, viac editovania a vedenia. Je obdivuhodné, ako všetko stíha a dokáže sa každému venovať aj individuálne, keď treba. Často sa stáva, že práve ona objaví v žiakoch talent, spoločne ho rozvíjajú a časom sa dostavia prvé výhry. Obdivujem na nej taktiež to, s akou trpezlivosťou dokáže zvládnuť skupinu dvadsiatich hyperaktívnych detí.

Určite treba spomenúť, že sa ti darí i v škole. Na Gymnáziu v KNM si dosahovala výborné výsledky. Čo považuješ za svoj najväčší úspech? Kam ideš študovať teraz?

V maturitnom ročníku som sa prihlásila na Olympiádu ľudských práv, chcela som vyskúšať  aspoň školské kolo. To som však vyhrala a postúpila ďalej. Na krajskom kole nás bolo okolo 40, po teste postúpila ani nie polovica z nás do ústnej časti. V nej sa rozoberali obzvlášť ťažké tézy, moja sa týkala trestu smrti. Bola som však pripravená, a to aj vďaka pomoci pani učiteľky Marianny Židekovej. V prvom ročníku sme dokonca mali predmet Výchova k ľudským právam a dúfam, že sa opäť vráti do osnov tohto gymnázia. Myslím si totiž, že je potrebné, aby mali mladí študenti prehľad o svojich právach a povinnostiach a aby vedeli, ako to funguje v štáte ešte predtým, než dosiahnu volebný vek. Krajské kolo som vyhrala a dostala sa na celoslovenské, kde bolo až 61 súťažiacich. Postúpila som do finále a skončila na 4. mieste. Spoznala som tam veľa aktívnych mladých ľudí, ktorí majú široký prehľad, a bojujú za práva menšín a pod. Na tento úspech som v rámci reprezentovania gymnázia najviac hrdá. Za svoje študijné výsledky som dostala aj ocenenie Žilinského samosprávneho kraja.

Vzali ma na žurnalistiku do Bratislavy. Škola je špecifická tým, že prijímacie skúšky musia robiť úplne všetci bez ohľadu na úspechy a známky. Prijímačky boli náročné, pozostávali z testu, v ktorom žiak preukázal svoj všeobecný prehľad a logické uvažovanie, potom sme mali napísať správu na témy teroristický útok v Manchestri a voľba generálneho riaditeľa RTVS. Kamerovej skúšky som sa obávala najviac, no nakoniec som mala za ňu plný počet.

Na záver by som sa spýtala aj ako knihovníčka. Vraj rada čítaš, odporuč nejakú dobrú knihu na leto čitateľom Zvestí KNM.

Mám rada slovenskú spisovateľku Vladimíru Šebovú, ktorá pracuje na sci-fi trilógii. Teraz jej vyšla druhá časť Hypersomnia. Hlavní hrdinovia nedokážu spať, a tak sa čitateľ môže zamyslieť, čo všetko by stihol, keby bol tiež insomnikom. Mnohí ľudia by najradšej spali celý deň, no iní zas majú pocit, že spánkom premárňujú svoj život. Ja patrím skôr do tej druhej skupiny.

Ďakujem za rozhovor.

 

Späť

Najnovšie

18.08.2017 napísal dš

muzeum

Seniori na návšteve pri Pamätníku obetiam holokaustu v Žiline

Seniori zo ZpSaDSS Kysucké Nové Mesto si prišli uctiť pamiatku židovských spoluobčanov a zaspomínať na obdobie, keď súčasťou ich života bola netolerancia a násilie.

Čítať ďalej…

04.08.2017 napísal dš

dominika

Talentovaná novinárka

V rubrike Hosť mesiaca vo Zvestiach č. 8 sme sa rozprávali s Dominikou Chrastovou, talentovanou novinárkou.

Čítať ďalej…

03.08.2017 napísal dš

vcelari

Pozvánka na včelársku nedeľu

Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov KNM, Únia Žien Povina a Obecný Úrad Povina pozýva svojich členov, širokú laickú verejnosť ako i všetkých, ktorí darovali 2% na Včelársku nedeľu.

Čítať ďalej…

02.08.2017 napísal dš

podakovanie

Poďakovanie

Nezisková organizácia SPOSA KNM - Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom ďakuje za priazeň a podporu všetkým, ktorí pomáhajú rodičom tejto neziskovej organizácie pri zabezpečení podporných aktivít pre svoje handicapované deti.

Čítať ďalej…

29.07.2017 napísal dš

kupko

Na kúpalisku v Žiline

Slnečné počasie a kúpanie idú ruka v ruke, takže sme sa aj my s našimi chlapcami rozhodli osviežiť počas horúčav.

Čítať ďalej…

27.07.2017 napísal dš

kkl

Pestré kultúrne leto

Tento rok si Kysučania mohli užiť 34. ročník Kysuckého kultúrneho leta.

Čítať ďalej…

26.07.2017 napísal dš

rytieri

Správny rytier

Témou tretieho prázdninového podujatia v Mestskej knižnici Kysucké Nové Mesto ušitého na mieru návšteve CVČ na Komenského ulici v Kysuckom Novom Meste boli rytieri.

Čítať ďalej…

24.07.2017 napísal dš

pomoc

Školenie prvej pomoci pre zamestnancov ZpS a DSS KNM

Zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb na Štúrovej ulici v Kysuckom Novom Meste zorganizovalo v spolupráci s Pracovnou zdravotnou službou Krankas, Žilina školenie prvej pomoci pre svojich zamestnancov.

Čítať ďalej…

22.07.2017 napísal dš

kulinoterap

Pečenie so seniormi

V utorok 11. 7. 2017 sme sa stretli s našimi starkými v Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb v Kysuckom Novom Meste, aby sme si spoločne upiekli koláč.

Čítať ďalej…

20.07.2017 napísal dš

zvonica

Objednajte si knihu

OZ Dubie pripravuje pri príležitosti 650. výročia 1. písomnej zmienky o Dubí knihu o histórii a súčasnosti Dubia. Záujemcovia si musia knihu objednať.

Čítať ďalej…