Spravodajstvo

„Študentské srdce pre Adama“ – benefičný koncert

05.03.2018 napísal dš

koncert

Dňa 8. februára o 17.00 h. sa v Dome kultúry v Čadci konal benefičný koncert pod názvom „Študentské srdce pre Adama“. Na benefičnom koncerte sa zúčastnila aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Ing. Erika Jurinová, ktorá nešetrila pochvalou na adresu všetkých, ktorí nám, sediacim v javisku, priniesli neopakovateľný zážitok a jedinečné emócie po každom umeleckom čísle.  

Adam Kopas je dvanásťročný chlapec s ťažkým zdravotným postihnutím, diagnózou DMO – kvadruhypotonický syndróm s axiálnym hypotómom. Náklady na liečbu sú vysoké a presahujú finančné možnosti rodiny. Mať skúsenosť s podobným osudom v rodine, je poznať nevyčísliteľnú hodnotu každého, čo i len maličkého krôčika vpred a je jedno, či povedie k dokonalosti alebo len jednoducho povedie...

Prvotná myšlienka realizácie benefičného koncertu pre Adamka zaznela už v roku 2016 na 5. zasadnutí Krajského stredoškolského parlamentu za región Kysuce a jej hlavnou autorkou je Dominika Kubicová z Obchodnej akadémie D. M. Janotu v Čadci. Predsedovia jedenástich žiackych školských rád, medzi nimi aj náš predseda žiackej školskej rady Strednej odbornej školy strojníckej Dávid Gavlas, na pravidelných zasadnutiach uvedeného parlamentu predkladajú rôzne návrhy aktivít s cieľom reprezentovať záujmy žiakov jednotlivých škôl, podporiť vzájomnú spoluprácu a solidaritu medzi mladými ľuďmi čí zmysluplné zapojenie sa do verejného života. Ako sa dal nám pedagógom, koordinátorom žiackych školských rád, nepodporiť návrh opätovne predložený na 6. zasadnutí Krajského stredoškolského parlamentu s takým oduševnením vlastným iba mladým ľuďom?...

Celý nápad realizácie benefičného koncertu či dobrovoľných zbierok na zapojených stredných školách má však oveľa dlhšiu históriu, ako by sa dalo čakať. Začalo to zbieraním umelohmotných vrchnákov od fliaš... A opäť to boli práve študenti, ktorí  hľadali iné, efektívnejšie spôsoby pomoci Adamkovi a jeho rodine. Výsledkom bola jedna pestrá, očarujúca, mladým duchom sršiaca, vydarená akcia. A nielen vyzbieraná suma 6833,38- Eur, ktorá pomôže rodine Adama Kopasa uhradiť náklady na liečenie, rehabilitačné pobyty či zdravotnícke pomôcky, je toho dôkazom. Každý, kto prišiel na koncert s dobrou vôľou v srdci, to musel cítiť. Dva jednoduché odkazy celej tejto akcie – odkaz nezištnej pomoci a odkaz talentu mladých ľudí.

Niekto vraj v hľadisku po skončení koncertu poznamenal, že úlohu pomoci rodinám v podobnej situácii by mal predsa plniť štát. - Bol to len hlas cynika berúceho mladým ilúzie a radosť z vydarenej akcie? Hm...ak aj bol niečím viac, oduševnenie a chuť, s akou sa tentoraz pustilo do príprav a realizácie koncertu viac ako 80 žiakov z jedenástich stredných škôl, sa jednoducho nedali zastaviť.

Na konečnom, skutočne obdivuhodnom, miestami až dych vyrážajúcom výsledku, sa podpísala aj pani Eva Matysová zo ZUŠ Jozefa Potočára v Čadci, režisérka Detského a mládežníckeho divadelného súboru Eva, ktorá pomohla účinkujúcim žiakom so scenárom a réžiou a za svoju viac ako 35-ročnú prax získala viacero významných ocenení. Poďakovanie patrí jej a všetkým, ktorí priložili ruku k dielu...

Mgr. Edita Kormanová

Stredná odborná škola strojnícka

Späť

Najnovšie

22.03.2018 napísal dš

navst

Návšteva misionára z Tanzánie

Dňa 27. 2. a 1. 3. 2018 sme mali v ZŠ Dolinský potok vzácnu návštevu

Čítať ďalej…

20.03.2018 napísal dš

muzeum

Seniori na návšteve Kysuckého múzea v Čadci

V piatok 9. marca sa seniori z nášho zariadenia vybrali na návštevu Kysuckého múzea v Čadci, kde si pozreli výstavu „To vajíčko maľované, to je z lásky darované.“

Čítať ďalej…

19.03.2018 napísal dš

info

Farnosť sv. Jakuba informuje

Farnosť sv. Jakuba informuje - rozpis omší a iné.

Čítať ďalej…

18.03.2018 napísal dš

voda

Svetový deň vody

Pri príležitosti svetového dňa vody 21.3.2018 (streda) bude Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci poskytovať poradenské služby pre občanov.

Čítať ďalej…

16.03.2018 napísal dš

poriadky

Cestovné poriadky na rok 2018

Vo Zvestiach KNM sme postupne uverejňovali cestovné poriadky SAD a ŽSK. Tie však môžete nájsť aj na webovej stránke mesta vo formáte vhodnom pre tlač.

Čítať ďalej…

14.03.2018 napísal dš

erazmus

Zlepšovaním kvality učiteľov k zvýšeniu kvality vyučovania

Erasmus+ je program EÚ na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. S rozpočtom 14,7 miliardy EUR poskytuje vyše 4 miliónom Európanov príležitosti na štúdium, odbornú prípravu, získavanie skúseností a dobrovoľnícku prácu v zahraničí.

Čítať ďalej…

12.03.2018 napísal dš

tyzden

Týždeň mozgu

Týždeň mozgu je názov medzinárodnej akcie, ktorú v rámci SR organizuje Slovenská Alzheimerova spoločnosť, Nadácia MEMORY, Centrum MEMORY v spolupráci s Regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva v SR.

Čítať ďalej…

10.03.2018 napísal dš

pozemok

Opäť je tu súťaž o najkrajší priľahlý pozemok

Mesto Kysucké Nové Mesto vyhlasuje IX. ročník „Súťaže o najkrajšiu výzdobu priľahlého pozemku (kvetinová výzdoba)“. 

Čítať ďalej…

08.03.2018 napísal dš

info

Ministerstvo informuje spotrebiteľov

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR informuje spotrebiteľov o nebezpečnom akrylamide v potravinách.

Čítať ďalej…

06.03.2018 napísal dš

spomienka

Smútočné stretnutie

Ani občania nášho mesta neostali ľahostajní voči aktuálnej smutnej udalosti. Mnohí navštívili smútočný pochod v Žiline a iní zapálili sviečku na pamiatku dvoch mladých ľudí na Námestí slobody pri soche sv. Jakuba.

Čítať ďalej…