Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Spravodajstvo

Správny rytier

26.07.2017 napísal dš

rytieri

Témou tretieho prázdninového podujatia v Mestskej knižnici Kysucké Nové Mesto ušitého na mieru návšteve CVČ na Komenského ulici v Kysuckom Novom Meste boli rytieri. Popoludnia stráveného v knižnici sa zúčastnilo 35 detí a 4 inštruktori pod vedením p. Behúňovej. Cieľom bolo dokázať ich rytierske zručnosti: teda tie pohybové, odvahu a rytierske správanie. A aby boli malí rytieri čo najlepšie pripravení do boja s 5 pripravenými disciplínami, tak si v úvode vypočuli zaujímavú prezentáciu na tému života v období stredoveku.
Podobne ako dnes, aj vtedy mali ľudia presne rozdelené úlohy. Roľníci pestovali poľnohospodárske plodiny, obchodníci obchodovali s vínom a vlnou a rytieri vyrážali do boja, keď bolo treba. A práve stredovek bol obdobím, kedy boli výboje častým javom. Deti vďaka rozprávaniu spoznali prvých staviteľov stredovekých hradov. Boli nimi potomkovia Vikingov, ktorí priplávali na svojich lodiach do severného Francúzska a začali si hovoriť Normani. Ich prvé hrady boli postavené z hliny a dreva, ale po zdokonalení začali na stavbu využívať kameň. Ako výborní bojovníci sa obliekali do krúžkových a neskôr plátových brnení, nasadali na kone a vyrážali do stredovekých vojen.
A aby si svoje bojové zručnosti neustále cibrili, organizovali pravidelne honosné festivaly pod názvom rytierske hry. Jednou zo známych disciplín bola aj tá, keď sa dvaja rytieri na koňoch oddelení plotom rozbiehali oproti sebe. Cieľom bolo zraziť protivníka z koňa. A tak aj knihovníčky mali v záhrade za knižnicou pripravené tátoše, síce len kartónové a kopije z rúriek od kobercov. A úlohou detí bolo po nasadnutí na koníka v cvale kopijou trafiť do rozhojdaného krúžka na strome. Postupne museli deti ako rytieri prejsť ďalšími štyrmi rytierskymi hrami a spoločne zbierať body pre svoje družstvo. hlavne neustále museli zachovávať knihovníčkami pripomínané rytierske správanie. A v jeho duchu dopriali tri družstvá víťazstvo štvrtému pod názvom Juniori. Svojím bojovým pokrikom v závere potvrdili svoje víťazstvo. A znova v súlade s rytierskosťou sa Juniori ostatným neposmievali, ale naopak podelili sa so svojou sladkou výhrou.
A tety knihovníčky dúfajú, že rytierske správanie im nezostalo len na popoludnie strávené v knižnici, ale ho prenesú a nezabudnú naň aj v každodennom živote.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

13.10.2017 napísal dš

gymo

Gymnázium oslávi 60. výročie vzniku

Pre Gymnázium Kysucké Nové Mesto je tento rok výnimočný - pripomína si 60. výročie vzniku.

Čítať ďalej…

11.10.2017 napísal dš

sarkan

Šarkaniáda

Jeseň je obdobím šarkanov. Stali sa akýmsi symbolom tohto obdobia, pretože je to práve jeseň, ktorá nám ponúka najvhodnejšie poveternostné podmienky na ich púšťanie.

Čítať ďalej…

09.10.2017 napísal dš

deti

Pestrý septembrový týždeň v škôlke

Pani učiteľky spolu s tetami kuchárkami pripravili pre deti a ich rodičov športovo – zábavné popoludnie pod názvom Zemiakiáda.

Čítať ďalej…

05.10.2017 napísal dš

gulas

Najlepší guláš

Gurmánsky guláš porote zachutil.

Čítať ďalej…

05.10.2017 napísal dš

tojmedzie

Stretnutie na TROJMEDZÍ 2017 a ZŠ Nábrežná

Pokračovaním medzinárodnej spolupráce so ZŠ Jablunkov, Lesní 190 a školou s poľským vyučovacím jazykom Henryka Sienkiewicza bola pozvánka pre žiakov a telocvikárov ZŠ Nábrežná 845/17 KNM na spoločnú akciu na deň 27.9.2017.

Čítať ďalej…

24.09.2017 napísal dš

nabory

Nábory do kultúrnych a športových klubov

Nábory do kultúrnych a športových klubov pre deti i dospelých - DOPLNENÉ

Čítať ďalej…

22.09.2017 napísal dš

huby

Seniori na hubách

Pekné septembrové dni využili seniori zo ZpSaDSS v Kysuckom Novom Meste na prechádzku po lesoch nad Budatínskou Lehotou. Na Gabrišovom pri kríži sa rozišli so zámerom nájsť trochu húb.

Čítať ďalej…

21.09.2017 napísal dš

vystava

Seniori na výstave Za oknami našich zariadení

Seniori zo Zariadenia pre seniorov a domova sociálnych služieb Kysucké Nové Mesto, Štúrova si dňa 13.9. 2017 boli pozrieť výstavu „Za oknami našich zariadení“, ktorú usporiadal Žilinský samosprávny kraj.

Čítať ďalej…