Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Spravodajstvo

Správny rytier

26.07.2017 napísal dš

rytieri

Témou tretieho prázdninového podujatia v Mestskej knižnici Kysucké Nové Mesto ušitého na mieru návšteve CVČ na Komenského ulici v Kysuckom Novom Meste boli rytieri. Popoludnia stráveného v knižnici sa zúčastnilo 35 detí a 4 inštruktori pod vedením p. Behúňovej. Cieľom bolo dokázať ich rytierske zručnosti: teda tie pohybové, odvahu a rytierske správanie. A aby boli malí rytieri čo najlepšie pripravení do boja s 5 pripravenými disciplínami, tak si v úvode vypočuli zaujímavú prezentáciu na tému života v období stredoveku.
Podobne ako dnes, aj vtedy mali ľudia presne rozdelené úlohy. Roľníci pestovali poľnohospodárske plodiny, obchodníci obchodovali s vínom a vlnou a rytieri vyrážali do boja, keď bolo treba. A práve stredovek bol obdobím, kedy boli výboje častým javom. Deti vďaka rozprávaniu spoznali prvých staviteľov stredovekých hradov. Boli nimi potomkovia Vikingov, ktorí priplávali na svojich lodiach do severného Francúzska a začali si hovoriť Normani. Ich prvé hrady boli postavené z hliny a dreva, ale po zdokonalení začali na stavbu využívať kameň. Ako výborní bojovníci sa obliekali do krúžkových a neskôr plátových brnení, nasadali na kone a vyrážali do stredovekých vojen.
A aby si svoje bojové zručnosti neustále cibrili, organizovali pravidelne honosné festivaly pod názvom rytierske hry. Jednou zo známych disciplín bola aj tá, keď sa dvaja rytieri na koňoch oddelení plotom rozbiehali oproti sebe. Cieľom bolo zraziť protivníka z koňa. A tak aj knihovníčky mali v záhrade za knižnicou pripravené tátoše, síce len kartónové a kopije z rúriek od kobercov. A úlohou detí bolo po nasadnutí na koníka v cvale kopijou trafiť do rozhojdaného krúžka na strome. Postupne museli deti ako rytieri prejsť ďalšími štyrmi rytierskymi hrami a spoločne zbierať body pre svoje družstvo. hlavne neustále museli zachovávať knihovníčkami pripomínané rytierske správanie. A v jeho duchu dopriali tri družstvá víťazstvo štvrtému pod názvom Juniori. Svojím bojovým pokrikom v závere potvrdili svoje víťazstvo. A znova v súlade s rytierskosťou sa Juniori ostatným neposmievali, ale naopak podelili sa so svojou sladkou výhrou.
A tety knihovníčky dúfajú, že rytierske správanie im nezostalo len na popoludnie strávené v knižnici, ale ho prenesú a nezabudnú naň aj v každodennom živote.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

18.08.2017 napísal dš

muzeum

Seniori na návšteve pri Pamätníku obetiam holokaustu v Žiline

Seniori zo ZpSaDSS Kysucké Nové Mesto si prišli uctiť pamiatku židovských spoluobčanov a zaspomínať na obdobie, keď súčasťou ich života bola netolerancia a násilie.

Čítať ďalej…

04.08.2017 napísal dš

dominika

Talentovaná novinárka

V rubrike Hosť mesiaca vo Zvestiach č. 8 sme sa rozprávali s Dominikou Chrastovou, talentovanou novinárkou.

Čítať ďalej…

03.08.2017 napísal dš

vcelari

Pozvánka na včelársku nedeľu

Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov KNM, Únia Žien Povina a Obecný Úrad Povina pozýva svojich členov, širokú laickú verejnosť ako i všetkých, ktorí darovali 2% na Včelársku nedeľu.

Čítať ďalej…

02.08.2017 napísal dš

podakovanie

Poďakovanie

Nezisková organizácia SPOSA KNM - Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom ďakuje za priazeň a podporu všetkým, ktorí pomáhajú rodičom tejto neziskovej organizácie pri zabezpečení podporných aktivít pre svoje handicapované deti.

Čítať ďalej…

29.07.2017 napísal dš

kupko

Na kúpalisku v Žiline

Slnečné počasie a kúpanie idú ruka v ruke, takže sme sa aj my s našimi chlapcami rozhodli osviežiť počas horúčav.

Čítať ďalej…

27.07.2017 napísal dš

kkl

Pestré kultúrne leto

Tento rok si Kysučania mohli užiť 34. ročník Kysuckého kultúrneho leta.

Čítať ďalej…

26.07.2017 napísal dš

rytieri

Správny rytier

Témou tretieho prázdninového podujatia v Mestskej knižnici Kysucké Nové Mesto ušitého na mieru návšteve CVČ na Komenského ulici v Kysuckom Novom Meste boli rytieri.

Čítať ďalej…

24.07.2017 napísal dš

pomoc

Školenie prvej pomoci pre zamestnancov ZpS a DSS KNM

Zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb na Štúrovej ulici v Kysuckom Novom Meste zorganizovalo v spolupráci s Pracovnou zdravotnou službou Krankas, Žilina školenie prvej pomoci pre svojich zamestnancov.

Čítať ďalej…

22.07.2017 napísal dš

kulinoterap

Pečenie so seniormi

V utorok 11. 7. 2017 sme sa stretli s našimi starkými v Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb v Kysuckom Novom Meste, aby sme si spoločne upiekli koláč.

Čítať ďalej…

20.07.2017 napísal dš

zvonica

Objednajte si knihu

OZ Dubie pripravuje pri príležitosti 650. výročia 1. písomnej zmienky o Dubí knihu o histórii a súčasnosti Dubia. Záujemcovia si musia knihu objednať.

Čítať ďalej…