Spravodajstvo

Správny rytier

26.07.2017 napísal dš

rytieri

Témou tretieho prázdninového podujatia v Mestskej knižnici Kysucké Nové Mesto ušitého na mieru návšteve CVČ na Komenského ulici v Kysuckom Novom Meste boli rytieri. Popoludnia stráveného v knižnici sa zúčastnilo 35 detí a 4 inštruktori pod vedením p. Behúňovej. Cieľom bolo dokázať ich rytierske zručnosti: teda tie pohybové, odvahu a rytierske správanie. A aby boli malí rytieri čo najlepšie pripravení do boja s 5 pripravenými disciplínami, tak si v úvode vypočuli zaujímavú prezentáciu na tému života v období stredoveku.
Podobne ako dnes, aj vtedy mali ľudia presne rozdelené úlohy. Roľníci pestovali poľnohospodárske plodiny, obchodníci obchodovali s vínom a vlnou a rytieri vyrážali do boja, keď bolo treba. A práve stredovek bol obdobím, kedy boli výboje častým javom. Deti vďaka rozprávaniu spoznali prvých staviteľov stredovekých hradov. Boli nimi potomkovia Vikingov, ktorí priplávali na svojich lodiach do severného Francúzska a začali si hovoriť Normani. Ich prvé hrady boli postavené z hliny a dreva, ale po zdokonalení začali na stavbu využívať kameň. Ako výborní bojovníci sa obliekali do krúžkových a neskôr plátových brnení, nasadali na kone a vyrážali do stredovekých vojen.
A aby si svoje bojové zručnosti neustále cibrili, organizovali pravidelne honosné festivaly pod názvom rytierske hry. Jednou zo známych disciplín bola aj tá, keď sa dvaja rytieri na koňoch oddelení plotom rozbiehali oproti sebe. Cieľom bolo zraziť protivníka z koňa. A tak aj knihovníčky mali v záhrade za knižnicou pripravené tátoše, síce len kartónové a kopije z rúriek od kobercov. A úlohou detí bolo po nasadnutí na koníka v cvale kopijou trafiť do rozhojdaného krúžka na strome. Postupne museli deti ako rytieri prejsť ďalšími štyrmi rytierskymi hrami a spoločne zbierať body pre svoje družstvo. hlavne neustále museli zachovávať knihovníčkami pripomínané rytierske správanie. A v jeho duchu dopriali tri družstvá víťazstvo štvrtému pod názvom Juniori. Svojím bojovým pokrikom v závere potvrdili svoje víťazstvo. A znova v súlade s rytierskosťou sa Juniori ostatným neposmievali, ale naopak podelili sa so svojou sladkou výhrou.
A tety knihovníčky dúfajú, že rytierske správanie im nezostalo len na popoludnie strávené v knižnici, ale ho prenesú a nezabudnú naň aj v každodennom živote.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

13.12.2017 napísal dš

skolka

Materská škola na Ulici 9. mája získala nový šat

Materská škola na Ulici 9. mája dostala v tomto roku nový šat. Veľká rekonštrukcia sa konala v čase od februára do septembra 2017

Čítať ďalej…

12.12.2017 napísal dš

mikulas

Mikuláš v Materskej škole na Ulici 9. mája

Zima konečne vystrčila svoje mrazivé drápky a ukázala svoju bielu tvár. A to sa už celá MŠ začala pripravovať na príchod Mikuláša.

Čítať ďalej…

11.12.2017 napísal dš

cervene stuzky

Červená stužka na SOŠ strojníckej

AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás. Jedenásty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky, prebiehal od 1. septembra 2017 a vyvrcholil 1. decembra 2017 – na Svetový deň boja proti AIDS.

Čítať ďalej…

09.12.2017 napísal dš

Poďakovanie a oznam

Základná organizácia Zväzu postihnutých civilizačnými chorobami sa chce poďakovať Mestu KNM pod vedením primátora mesta Ing. Jána Hartela a mestskému zastupiteľstvu v KNM za poskytnutie priestorov a finančnú pomoc v DC Klub 75, kde sa spoločne stretávame s našimi členmi každú stredu o 14.00 hod.

Čítať ďalej…

07.12.2017 napísal dš

vianoce

Podujatia s nádychom Vianoc

Na nastávajúcich 7 dní sú pre vás pripravené podujatia s vôňou Vianoc - Dotyk zimy, Adventný kalendár, Kúzelná noc, Vianočný punč v Dubí, Vianočné trhy žiakov a mnoho iného.

Čítať ďalej…

06.12.2017 napísal dš

zabava

Katarínska zábava pre seniorov

Svojou vôňou a chuťou všetkých prilákal a rozohrial horúci punč.

Čítať ďalej…

04.12.2017 napísal dš

drot

V MŠ 9.mája sme vyrábali darčeky z drôtiku

Deti MŠ na Ulici 9. mája sa zoznámili opäť s ďalším novým netradičným remeslom „Drôtovanie“, ktorému predchádzalo remeslo „Práca s hlinou“ a „Prútikárstvo“.

Čítať ďalej…

03.12.2017 napísal dš

den

Deti z MŠ 9. mája roztancovali svojich starkých

Starší ľudia sú nositeľmi rozvážnosti, skúsenosti a  múdrosti. Túto životnú múdrosť si všetci pripomíname  práve v jesenných mesiacoch.

Čítať ďalej…

01.12.2017 napísal dš

gymnazium

Gymnázium píše 60 ročnú históriu

Dnes navštevuje školu 225 žiakov, ktorých vzdeláva 21 členný kolektív pedagógov. Vzdelávajú žiakov, pripravujú ich na úspešné zvládnutie maturitnej skúšky a k vysokoškolskému štúdiu.

Čítať ďalej…