Spravodajstvo

Správny rytier

26.07.2017 napísal dš

rytieri

Témou tretieho prázdninového podujatia v Mestskej knižnici Kysucké Nové Mesto ušitého na mieru návšteve CVČ na Komenského ulici v Kysuckom Novom Meste boli rytieri. Popoludnia stráveného v knižnici sa zúčastnilo 35 detí a 4 inštruktori pod vedením p. Behúňovej. Cieľom bolo dokázať ich rytierske zručnosti: teda tie pohybové, odvahu a rytierske správanie. A aby boli malí rytieri čo najlepšie pripravení do boja s 5 pripravenými disciplínami, tak si v úvode vypočuli zaujímavú prezentáciu na tému života v období stredoveku.
Podobne ako dnes, aj vtedy mali ľudia presne rozdelené úlohy. Roľníci pestovali poľnohospodárske plodiny, obchodníci obchodovali s vínom a vlnou a rytieri vyrážali do boja, keď bolo treba. A práve stredovek bol obdobím, kedy boli výboje častým javom. Deti vďaka rozprávaniu spoznali prvých staviteľov stredovekých hradov. Boli nimi potomkovia Vikingov, ktorí priplávali na svojich lodiach do severného Francúzska a začali si hovoriť Normani. Ich prvé hrady boli postavené z hliny a dreva, ale po zdokonalení začali na stavbu využívať kameň. Ako výborní bojovníci sa obliekali do krúžkových a neskôr plátových brnení, nasadali na kone a vyrážali do stredovekých vojen.
A aby si svoje bojové zručnosti neustále cibrili, organizovali pravidelne honosné festivaly pod názvom rytierske hry. Jednou zo známych disciplín bola aj tá, keď sa dvaja rytieri na koňoch oddelení plotom rozbiehali oproti sebe. Cieľom bolo zraziť protivníka z koňa. A tak aj knihovníčky mali v záhrade za knižnicou pripravené tátoše, síce len kartónové a kopije z rúriek od kobercov. A úlohou detí bolo po nasadnutí na koníka v cvale kopijou trafiť do rozhojdaného krúžka na strome. Postupne museli deti ako rytieri prejsť ďalšími štyrmi rytierskymi hrami a spoločne zbierať body pre svoje družstvo. hlavne neustále museli zachovávať knihovníčkami pripomínané rytierske správanie. A v jeho duchu dopriali tri družstvá víťazstvo štvrtému pod názvom Juniori. Svojím bojovým pokrikom v závere potvrdili svoje víťazstvo. A znova v súlade s rytierskosťou sa Juniori ostatným neposmievali, ale naopak podelili sa so svojou sladkou výhrou.
A tety knihovníčky dúfajú, že rytierske správanie im nezostalo len na popoludnie strávené v knižnici, ale ho prenesú a nezabudnú naň aj v každodennom živote.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

24.02.2018 napísal dš

centrum

Bezplatné poradenstvo v Kysuckom Novom Meste

Centrum sociálnych služieb Fantázia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ako poskytovateľ sociálnych služieb pre občanov so zdravotným postihnutím, má vo svojej kompetencii aj poskytovanie základného sociálneho poradenstva.

Čítať ďalej…

22.02.2018 napísal dš

stretnutei

Petičný výbor vyhodnocoval harmonogram prác

V pondelok 12. februára preto navštívil mestský úrad v KNM riaditeľ sekcie cestnej dopravy a komunikácií Peter Varga, MBA, MSc. a vedúci oddelenia investičnej prípravy diaľnic Ing. Tomáš Pollák. Stretnutia sa zúčastnili tiež zástupcovia petičného výboru Ľubomír Jánoška, Ján Hartel, Jozef Grapa, Matej Fabšík a Anna Mičianová.

Čítať ďalej…

19.02.2018 napísal dš

karneval

Karneval v MŠ na Ulici 9. mája

Čas fašiangový sa pomaly kráti a už tradične každý rok v tomto období organizujeme v MŠ Kamence karneval.

Čítať ďalej…

18.02.2018 napísal dš

karneval

Karneval v MŠ Litovelská

Je už peknou tradíciou v materskej škole Litovelská každoročne realizovať fašiangový karneval pre deti. Tak tomu bolo aj 6.2. 2018 dopoludnia.

Čítať ďalej…

16.02.2018 napísal dš

dc

Výročná členská schôdza Denného centra Klub 75

Seniori Denného centra Klub 75 dňa 31.1. 2018 na Výročnej členskej schôdzi, ktorá sa konala v dome kultúry v Kysuckom Novom Meste, bilancovali svoje aktivity za rok 2017.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

2

Komu môžete darovať 2 percenta z daní v KNM?

Vaše dane môžu pomôcť! Darujte 2 % zo svojich daní pre občianske združenia v našom meste a podporte ich činnosť na poli kultúry,vzdelávania, športu, umenia či sociálnej práce.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

testovanie

Testovanie 5

Dňa 22.11. 2017 sa uskutočnilo celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl. Vedomosti sa overovali z matematiky a slovenského jazyka a literatúry.

Čítať ďalej…

12.02.2018 napísal dš

ms kom

Zimné radosti a športy so Snehuľkou a Snehuľkom

Aj keď sneh prišiel neskoro a iba na chvíľu, deti z Materskej školy na Komenského ulici a z Budatínskej Lehoty sa veľmi potešili.

Čítať ďalej…

10.02.2018 napísal dš

tabo

Na letný tábor môžete myslieť už dnes

Centrum voľného času v Kysuckom Novom Meste už niekoľko rokov organizuje letné tábory pri mori. Je to skvelá príležitosť skĺbiť zábavu s poznávaním nových krajín a ich kultúr.

Čítať ďalej…

08.02.2018 napísal dš

yc

Novinka pre mladých

Mládežnícky parlament býva zakladaný aktívnymi mladými ľuďmi, ktorí majú chuť niečo vo svojom meste zmeniť respektíve ho istým pričinením formovať.

Čítať ďalej…