Spravodajstvo

Prvý máj je sviatkom práce

04.05.2018 napísal dš

maj

Áno, mnohí si pamätáme dlhé sprievody alegorických vozov a ľudí, ktoré prechádzali mestom počas osláv práce. Účastníci sprievodu mávali mávatkami, na vozoch boli zavesené rôzne transparenty s pozitívnymi heslami a na tribúnach stáli predstavitelia vtedajšej správy a strany. Na sociálnych sieťach sa objavili čiernobiele fotografie z tohto obdobia, a možno v mnohých prebudili nostalgiu.

Avšak aj dnešné oslavy 1. mája sú veselé a živé. Svedčí o tom vysoká účasť obyvateľov pri sprievode. Ten i tento rok tvorili mažoretky zo súboru Asanka, hudobne ich doprevádzala dychová hudba Nová Kysučanka. Nechýbal ani hosť zo zahraničia poľská dychovka mladých Parafialna orkiestra Deta "Barka" u Žabnicy.
Sprievod tiahol od domu kultúry po Belanského ulici až na námestie. Tu na tribúne sa prítomným prihovorila zástupkyňa primátora Ing. Jana Svrčková, ktorá vo svojom príhovore pripomenula historické udalosti, ktoré sa odohrali pred 132 rokmi v Amerike. Robotníci štrajkovali za osemhodinový pracovný čas a lepšie pracovné podmienky. Túto krvavú udalosť si pripomíname od roku 1889, keď v Paríži sa 1. máj ustanovil za medzinárodný sviatok práce. 

V kultúrnom programe si spoločne zahrali obe kapely, tá naša, Nová Kysučanka, pridala aj slovenskú hymnu. Nasledovali vystúpenia mažoretiek a záver patril koncertu kapely z Poľska.

Späť

Najnovšie

22.05.2018 napísal dš

den zeme

Deň Zeme v ZŠ Dolinský potok

22. apríl si ľudia na celom svete už niekoľko desaťročí pripomínajú ako Deň Zeme. Ekologicky myslí aj naša škola, ktorá si v predstihu 20. 4. pripravila perfektné dopoludnie spojené so zábavou a prácou.

Čítať ďalej…

20.05.2018 napísal dš

den zeme

Zš Clementisova a Deň Zeme

Dňa 20.4. 2018 sa v ZŠ Clementisova už tradične konal Deň Zeme. Žiaci i učitelia 5.-9. ročníka sa ako každý rok aktívne zapojili do tejto významnej akcie.

Čítať ďalej…

19.05.2018 napísal dš

les

Les ukrytý v knihe

Mestská knižnica v Kysuckom Novom Meste sa znova s radosťou zapojila do kampane Les ukrytý v knihe. Témou v poradí ôsmeho ročníka projektu boli Príbehy napísané v letokruhoch.

Čítať ďalej…

18.05.2018 napísal dš

den zeme

Deň Zeme a seniori

Prečo je práve 22. apríl Svetovým dňom Zeme? 22. apríla 1970 ekológovia v USA ovplyvnení snímkami z kozmu, dokumentujúcimi zraniteľnosť Zeme, vyzvali k spoločným celosvetovým aktivitám na ochranu Zeme.

Čítať ďalej…

16.05.2018 napísal dš

pomoc

Pomoc prírode

Všetci dobre vieme, aký veľký význam majú pre prírodu obojživelníky. U nás sa vyskytuje viacero druhov týchto jedincov najmä žaby, teda bezchvosté obojživelníky, sú však veľmi ohrozované ľudskou činnosťou, a to konkrétne v čase kladenia vajíčok, automobilovou dopravou.

Čítať ďalej…

15.05.2018 napísal dš

hasici

Hasiči mali dve príležitosti na oslavu

V nedeľu 6.5. 2018 sa uskutočnila v Kysuckom Novom Meste v Kostole sv. Jakuba okresná oslava sv. Floriána, patróna hasičov.

Čítať ďalej…

13.05.2018 napísal dš

holandsko

Holandsko v kocke

Žiaci Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste navštívili v apríli krajinu tulipánov Holandsko. Prvý deň poznávacieho zájazdu strávili v Zaanse Schans.

Čítať ďalej…

12.05.2018 napísal dš

Deň slnečníc

Klub Sclerosis multiplex pri SZSM Kysucké Nové Mesto oznamuje, že dňa 16. mája 2018 bude prebiehať celoslovenská zbierka na podporu ľudí ktorí trpia chorobou Sclerosis multiplex Deň slnečníc.

Čítať ďalej…

10.05.2018 napísal dš

proj

Orešnice – projekt ZŠ Dolinský potok

ZŠ Dolinský potok v Kysuckom Novom Meste v spolupráci s Lesmi Slovenskej republiky vytvorila nový projekt pod názvom Orešnice.

Čítať ďalej…