Spravodajstvo

Novinka pre mladých

08.02.2018 napísal dš

yc

Mládežnícky parlament býva zakladaný aktívnymi mladými ľuďmi, ktorí majú chuť niečo vo svojom meste zmeniť respektíve ho istým pričinením formovať. Slúži zvyčajne ako poradný orgán primátora a mestského zastupiteľstva, vďaka čomu mestu podáva okamžite spätnú väzbu mladých ľudí na dianie v meste. Okrem toho organizuje mnohé akcie a podujatia všetkého druhu zamerané najmä na mládež.

Rovnaké ciele majú i mladí ľudia v KNM, vďaka čomu sa pod vedením Lukáša Hrošovského začal kreovať v KNM mládežnícky parlament. Devätnásti členovia parlamentu sú predsedami žiackych školských rád ZŠ a SŠ nachádzajúcich sa na území mesta. Okrem predsedov sú to však i mnohí aktívni študenti z KNM, ktorí navštevujú školy mimo miesta svojho bydliska, aby sa zahrnula čo najväčšia škála mladých ľudí.

Doteraz prebehlo pár zasadnutí Mládežníckeho parlamentu v KNM. Študenti sa postupne oboznamujú so všetkým novým, čo ich čaká a hľadajú ten správny systém vzájomnej spolupráce. Mládežnícky parlament od nového roka organizuje filmové štvrtky, kde sa v miestnosti mládežníckeho parlamentu „YCčku“, premietajú filmy. Pozvaní sú všetci mladí ľudia od 13 rokov a žiadne vstupné sa samozrejme neplatí. 

Počas mesiaca december, členovia mládežníckeho parlamentu vďaka pomoci sponzorov a priateľov v priestoroch klubovne zabezpečili elektrinu, vodu, kúrenie, novú podlahu a maľovanie stien. Avšak pomoc len neprijímali, sami zohnali nábytok a zapojili sa do prác.

Klubovňa alebo YCčko, čo v angličtine znamená YouthClub – mládežnícky klub, sídli na Vajanského ulici č. 221, v priestoroch Domu služieb (bývalá predajňa Jaššo). Tieto priestory poskytlo Mesto KNM a zároveň podporilo študentov v pripravovaných činnostiach. Tento priestor sa bude využívať na organizovanie všestranných aktivít pre mládež, ako sídlo Informačného centra pre mladých organizácie SYTEV, ako sídlo Európskej informačnej siete pre mládež a ako miestne centrum DofE - Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburgu. Vždy v pondelok od 13:00 do 17:00 sa v YCčku budú poskytovať informačné služby, či už na národnej alebo európskej úrovni a mladí ľudia môžu prísť sa dozvedieť, čo všetko im ministerstvo školstva ako aj Slovenský inštitút mládeže Iuventa ponúka a taktiež, čo všetko im ponúka Rada Európy a Európsky parlament. Od februára bude klubovňa otvorená v utorky, stredy a štvrtky od 14.00 do 17.00 hod. ako miesto stretávania sa pri spoločenských hrách či pri doučovaní. V utorky sa od 17.00 hod. bude konať "Cestovateľský utorok”, v stredy “Motivačná streda” so zaujímavými hosťami, vo štvrtky “Filmový štvrtok”. Piatok o 16.00 hod. začne programom „Moderovaný piatok“ so spoločenskými hrami či diskusiami, neskôr sa bude konať otvorený večer pre mladých.

V prípade záujmu kontaktujte: Lukáš Hrošovský, lukas@sytev.com, 0910 489 591, viac informácií získate tiež na http://sytev.sk/sk/category/mladez/ a na FB skupine: Mládežnícka klubovňa YCčko, Kysucké Nové Mesto.

členovia mestského mládežnického parlamentu

 

Podrobný program YC v prílohe

Späť

Najnovšie

24.02.2018 napísal dš

centrum

Bezplatné poradenstvo v Kysuckom Novom Meste

Centrum sociálnych služieb Fantázia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ako poskytovateľ sociálnych služieb pre občanov so zdravotným postihnutím, má vo svojej kompetencii aj poskytovanie základného sociálneho poradenstva.

Čítať ďalej…

22.02.2018 napísal dš

stretnutei

Petičný výbor vyhodnocoval harmonogram prác

V pondelok 12. februára preto navštívil mestský úrad v KNM riaditeľ sekcie cestnej dopravy a komunikácií Peter Varga, MBA, MSc. a vedúci oddelenia investičnej prípravy diaľnic Ing. Tomáš Pollák. Stretnutia sa zúčastnili tiež zástupcovia petičného výboru Ľubomír Jánoška, Ján Hartel, Jozef Grapa, Matej Fabšík a Anna Mičianová.

Čítať ďalej…

19.02.2018 napísal dš

karneval

Karneval v MŠ na Ulici 9. mája

Čas fašiangový sa pomaly kráti a už tradične každý rok v tomto období organizujeme v MŠ Kamence karneval.

Čítať ďalej…

18.02.2018 napísal dš

karneval

Karneval v MŠ Litovelská

Je už peknou tradíciou v materskej škole Litovelská každoročne realizovať fašiangový karneval pre deti. Tak tomu bolo aj 6.2. 2018 dopoludnia.

Čítať ďalej…

16.02.2018 napísal dš

dc

Výročná členská schôdza Denného centra Klub 75

Seniori Denného centra Klub 75 dňa 31.1. 2018 na Výročnej členskej schôdzi, ktorá sa konala v dome kultúry v Kysuckom Novom Meste, bilancovali svoje aktivity za rok 2017.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

2

Komu môžete darovať 2 percenta z daní v KNM?

Vaše dane môžu pomôcť! Darujte 2 % zo svojich daní pre občianske združenia v našom meste a podporte ich činnosť na poli kultúry,vzdelávania, športu, umenia či sociálnej práce.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

testovanie

Testovanie 5

Dňa 22.11. 2017 sa uskutočnilo celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl. Vedomosti sa overovali z matematiky a slovenského jazyka a literatúry.

Čítať ďalej…

12.02.2018 napísal dš

ms kom

Zimné radosti a športy so Snehuľkou a Snehuľkom

Aj keď sneh prišiel neskoro a iba na chvíľu, deti z Materskej školy na Komenského ulici a z Budatínskej Lehoty sa veľmi potešili.

Čítať ďalej…

10.02.2018 napísal dš

tabo

Na letný tábor môžete myslieť už dnes

Centrum voľného času v Kysuckom Novom Meste už niekoľko rokov organizuje letné tábory pri mori. Je to skvelá príležitosť skĺbiť zábavu s poznávaním nových krajín a ich kultúr.

Čítať ďalej…

08.02.2018 napísal dš

yc

Novinka pre mladých

Mládežnícky parlament býva zakladaný aktívnymi mladými ľuďmi, ktorí majú chuť niečo vo svojom meste zmeniť respektíve ho istým pričinením formovať.

Čítať ďalej…