Spravodajstvo

Novinka pre mladých

08.02.2018 napísal dš

yc

Mládežnícky parlament býva zakladaný aktívnymi mladými ľuďmi, ktorí majú chuť niečo vo svojom meste zmeniť respektíve ho istým pričinením formovať. Slúži zvyčajne ako poradný orgán primátora a mestského zastupiteľstva, vďaka čomu mestu podáva okamžite spätnú väzbu mladých ľudí na dianie v meste. Okrem toho organizuje mnohé akcie a podujatia všetkého druhu zamerané najmä na mládež.

Rovnaké ciele majú i mladí ľudia v KNM, vďaka čomu sa pod vedením Lukáša Hrošovského začal kreovať v KNM mládežnícky parlament. Devätnásti členovia parlamentu sú predsedami žiackych školských rád ZŠ a SŠ nachádzajúcich sa na území mesta. Okrem predsedov sú to však i mnohí aktívni študenti z KNM, ktorí navštevujú školy mimo miesta svojho bydliska, aby sa zahrnula čo najväčšia škála mladých ľudí.

Doteraz prebehlo pár zasadnutí Mládežníckeho parlamentu v KNM. Študenti sa postupne oboznamujú so všetkým novým, čo ich čaká a hľadajú ten správny systém vzájomnej spolupráce. Mládežnícky parlament od nového roka organizuje filmové štvrtky, kde sa v miestnosti mládežníckeho parlamentu „YCčku“, premietajú filmy. Pozvaní sú všetci mladí ľudia od 13 rokov a žiadne vstupné sa samozrejme neplatí. 

Počas mesiaca december, členovia mládežníckeho parlamentu vďaka pomoci sponzorov a priateľov v priestoroch klubovne zabezpečili elektrinu, vodu, kúrenie, novú podlahu a maľovanie stien. Avšak pomoc len neprijímali, sami zohnali nábytok a zapojili sa do prác.

Klubovňa alebo YCčko, čo v angličtine znamená YouthClub – mládežnícky klub, sídli na Vajanského ulici č. 221, v priestoroch Domu služieb (bývalá predajňa Jaššo). Tieto priestory poskytlo Mesto KNM a zároveň podporilo študentov v pripravovaných činnostiach. Tento priestor sa bude využívať na organizovanie všestranných aktivít pre mládež, ako sídlo Informačného centra pre mladých organizácie SYTEV, ako sídlo Európskej informačnej siete pre mládež a ako miestne centrum DofE - Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburgu. Vždy v pondelok od 13:00 do 17:00 sa v YCčku budú poskytovať informačné služby, či už na národnej alebo európskej úrovni a mladí ľudia môžu prísť sa dozvedieť, čo všetko im ministerstvo školstva ako aj Slovenský inštitút mládeže Iuventa ponúka a taktiež, čo všetko im ponúka Rada Európy a Európsky parlament. Od februára bude klubovňa otvorená v utorky, stredy a štvrtky od 14.00 do 17.00 hod. ako miesto stretávania sa pri spoločenských hrách či pri doučovaní. V utorky sa od 17.00 hod. bude konať "Cestovateľský utorok”, v stredy “Motivačná streda” so zaujímavými hosťami, vo štvrtky “Filmový štvrtok”. Piatok o 16.00 hod. začne programom „Moderovaný piatok“ so spoločenskými hrami či diskusiami, neskôr sa bude konať otvorený večer pre mladých.

V prípade záujmu kontaktujte: Lukáš Hrošovský, lukas@sytev.com, 0910 489 591, viac informácií získate tiež na http://sytev.sk/sk/category/mladez/ a na FB skupine: Mládežnícka klubovňa YCčko, Kysucké Nové Mesto.

členovia mestského mládežnického parlamentu

 

Podrobný program YC v prílohe

Späť

Najnovšie

25.05.2018 napísal dš

s lesnikom

Stretnutie s pánom lesníkom

Dňa 14. 05. 2018 navštívil Materskú školu na Ulici 9. mája lesník a lesný pedagóg Ing. Ján Vojtek. Prišiel na stretnutie s našimi predškolákmi a nebolo to len tak nejaké stretnutie.

Čítať ďalej…

24.05.2018 napísal dš

den matiek

Detičky z materskej škôlky a seniori oslavovali Deň matiek

Pri príležitosti Dňa matiek navštívili Centrum sociálnych služieb Kamence detičky z Materskej školy 9. mája z Kysuckého Nového Mesta.

Čítať ďalej…

22.05.2018 napísal dš

den zeme

Deň Zeme v ZŠ Dolinský potok

22. apríl si ľudia na celom svete už niekoľko desaťročí pripomínajú ako Deň Zeme. Ekologicky myslí aj naša škola, ktorá si v predstihu 20. 4. pripravila perfektné dopoludnie spojené so zábavou a prácou.

Čítať ďalej…

20.05.2018 napísal dš

den zeme

Zš Clementisova a Deň Zeme

Dňa 20.4. 2018 sa v ZŠ Clementisova už tradične konal Deň Zeme. Žiaci i učitelia 5.-9. ročníka sa ako každý rok aktívne zapojili do tejto významnej akcie.

Čítať ďalej…

19.05.2018 napísal dš

les

Les ukrytý v knihe

Mestská knižnica v Kysuckom Novom Meste sa znova s radosťou zapojila do kampane Les ukrytý v knihe. Témou v poradí ôsmeho ročníka projektu boli Príbehy napísané v letokruhoch.

Čítať ďalej…

18.05.2018 napísal dš

den zeme

Deň Zeme a seniori

Prečo je práve 22. apríl Svetovým dňom Zeme? 22. apríla 1970 ekológovia v USA ovplyvnení snímkami z kozmu, dokumentujúcimi zraniteľnosť Zeme, vyzvali k spoločným celosvetovým aktivitám na ochranu Zeme.

Čítať ďalej…

16.05.2018 napísal dš

pomoc

Pomoc prírode

Všetci dobre vieme, aký veľký význam majú pre prírodu obojživelníky. U nás sa vyskytuje viacero druhov týchto jedincov najmä žaby, teda bezchvosté obojživelníky, sú však veľmi ohrozované ľudskou činnosťou, a to konkrétne v čase kladenia vajíčok, automobilovou dopravou.

Čítať ďalej…

15.05.2018 napísal dš

hasici

Hasiči mali dve príležitosti na oslavu

V nedeľu 6.5. 2018 sa uskutočnila v Kysuckom Novom Meste v Kostole sv. Jakuba okresná oslava sv. Floriána, patróna hasičov.

Čítať ďalej…

13.05.2018 napísal dš

holandsko

Holandsko v kocke

Žiaci Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste navštívili v apríli krajinu tulipánov Holandsko. Prvý deň poznávacieho zájazdu strávili v Zaanse Schans.

Čítať ďalej…