Spravodajstvo

Hasiči mali dve príležitosti na oslavu

15.05.2018 napísal dš

hasici

V nedeľu 6.5. 2018 sa uskutočnila v Kysuckom Novom Meste v Kostole sv. Jakuba okresná oslava sv. Floriána, patróna hasičov. Zišli sa tu hasičské zbory aj so svojimi historickými zástavami z dolných Kysúc, aby sa poklonili a poďakovali sv. omšou svojmu patrónovi sv. Floriánovi a poprosili ho o ochranu pri plnení náročných zásahov, ako sú lesné požiare, povodne a pod.

Sv. omšu celebroval dekan Peter Holbička. V príhovore o sv. Floriánovi Dušan Pytel, predseda RK ÚzV DPO KNM hovoril, ako sa Florián ako rímsky dôstojník zastal kresťanov, kde padli slová, že bude slúžiť cisárovi ale v prvom rade Bohu, preto bol mučený a hodený do rieky Enns v Rakúsku.

Počas omše farár posvätil dve stuhy k zástave, ktoré darovali DHZ Ferdinand Kubišta, člen výboru DHZ KNM a Miroslav Kuric, veliteľ DHZ spolu s Jaroslavom Belkom, predsedom DHZ. Po sv. omši pokračoval sprievod mestom, do kroku mu hrala Dychová Hudba Nová Kysučanka. V sprievode nechýbalo historické hasičské autor Tatra 26/30, ktoré počas jazdy i trucovalo. Strojníci Štefan Belko spolu s Jánom Kormanom chybu pohotovo odstránili a Tatra sa mohla ukázať pred občanmi pri dome kultúry, kde všetci hostia i účastní sa zúčastnili osláv 140. výročia založenia DHZ.

V sále domu kultúry najskôr vystúpili tanečná skupina Terra a heligonkári Jarky Jelínkovej. Moderátor Pavol Zátek dal slovo zástupkyni primátora Jane Svrčkovej, ktorá v príhovore vyzdvihla potrebu dobrovoľných hasičov, ktorí v minulosti ako i v súčasnosti chránia občanov a slúžia pri rôznych akciách, či sú to oslavy oslobodenia mesta, športové podujatia i duchovné pobožnosti pri sv. hrobe, stavanie mája a pod. Poďakovala všetkým členom a funkcionárom za ich obetavú a nezastupiteľnú prácu a pri tejto príležitosti odovzdala do rúk predsedu DHZ KNM Jaroslavovi Belkovi a veliteľovi DHZ KNM Miroslavovi Kuricovi pamätný pohár pripomínajúci toto výročie založenia zboru.

V príhovore pokračovali Plk. Ing. Jaroslav Kapusniack z KR HaZZ Žilina, Tomáš Zamut, člen prezídia DPO SR, kpt. Ján Martiška, predseda ÚzV DPO KNM, Mgr. Stanislav Kozina, prednosta OÚ KNM ako i Mgr. Matej Fabšík, poslanec VÚC Žilina.

Nasledovalo slávnostné odovzdávanie ocenení a pamätných listov. V závere predseda DHZ KNM Jaroslav Belko poďakoval všetkým účastníkom za ich prítomnosť ako i hosťom a účinkujúcim za ich kultúrny program a organizátorom za zdarný priebeh celej oslavy, ktorá sa konala za pekného slnečného počasia. Dovidenia na okresnej súťaži Plameň 2018, ktorá sa bude konať na futbalovom štadióne v Kysuckom Novom Meste 2.6. 2018.

Ľudovít Hoch

 

Späť

Najnovšie

22.05.2018 napísal dš

den zeme

Deň Zeme v ZŠ Dolinský potok

22. apríl si ľudia na celom svete už niekoľko desaťročí pripomínajú ako Deň Zeme. Ekologicky myslí aj naša škola, ktorá si v predstihu 20. 4. pripravila perfektné dopoludnie spojené so zábavou a prácou.

Čítať ďalej…

20.05.2018 napísal dš

den zeme

Zš Clementisova a Deň Zeme

Dňa 20.4. 2018 sa v ZŠ Clementisova už tradične konal Deň Zeme. Žiaci i učitelia 5.-9. ročníka sa ako každý rok aktívne zapojili do tejto významnej akcie.

Čítať ďalej…

19.05.2018 napísal dš

les

Les ukrytý v knihe

Mestská knižnica v Kysuckom Novom Meste sa znova s radosťou zapojila do kampane Les ukrytý v knihe. Témou v poradí ôsmeho ročníka projektu boli Príbehy napísané v letokruhoch.

Čítať ďalej…

18.05.2018 napísal dš

den zeme

Deň Zeme a seniori

Prečo je práve 22. apríl Svetovým dňom Zeme? 22. apríla 1970 ekológovia v USA ovplyvnení snímkami z kozmu, dokumentujúcimi zraniteľnosť Zeme, vyzvali k spoločným celosvetovým aktivitám na ochranu Zeme.

Čítať ďalej…

16.05.2018 napísal dš

pomoc

Pomoc prírode

Všetci dobre vieme, aký veľký význam majú pre prírodu obojživelníky. U nás sa vyskytuje viacero druhov týchto jedincov najmä žaby, teda bezchvosté obojživelníky, sú však veľmi ohrozované ľudskou činnosťou, a to konkrétne v čase kladenia vajíčok, automobilovou dopravou.

Čítať ďalej…

15.05.2018 napísal dš

hasici

Hasiči mali dve príležitosti na oslavu

V nedeľu 6.5. 2018 sa uskutočnila v Kysuckom Novom Meste v Kostole sv. Jakuba okresná oslava sv. Floriána, patróna hasičov.

Čítať ďalej…

13.05.2018 napísal dš

holandsko

Holandsko v kocke

Žiaci Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste navštívili v apríli krajinu tulipánov Holandsko. Prvý deň poznávacieho zájazdu strávili v Zaanse Schans.

Čítať ďalej…

12.05.2018 napísal dš

Deň slnečníc

Klub Sclerosis multiplex pri SZSM Kysucké Nové Mesto oznamuje, že dňa 16. mája 2018 bude prebiehať celoslovenská zbierka na podporu ľudí ktorí trpia chorobou Sclerosis multiplex Deň slnečníc.

Čítať ďalej…

10.05.2018 napísal dš

proj

Orešnice – projekt ZŠ Dolinský potok

ZŠ Dolinský potok v Kysuckom Novom Meste v spolupráci s Lesmi Slovenskej republiky vytvorila nový projekt pod názvom Orešnice.

Čítať ďalej…