Spravodajstvo

Dolné Kysuce majú svoju knihu

26.02.2018 napísal dš

dolne kysuce

24. január 2018 bol pre Kysucké Nové Mesto zvlášť významný! Svetlo sveta uzrela kniha s názvom Dolné Kysuce, ktorá je v podstate prvou knihou pre tento región, ktorá samostatne píše o regióne dolných Kysúc s tým, že presne vyčleňuje obce a mesto, ktoré sú jeho súčasťou, ďalej dobrovoľných hasičov z tohto regiónu a úspešných podnikateľov, firmy a osobnosti z dolných Kysúc. Nádherná publikácia, ktorá má takmer 140 strán, vyšla v tvrdom obale a v luxusnom prevedení tlače. Vydavateľkou publikácie je vydavateľstvo Mgr. Aleny Jaššovej, rodáčky z dolných Kysúc a zároveň šéfredaktorky Kysuckého Žurnálu. Pozvanými hosťami na prezentáciu knihy boli starostovia dolnokysuckého regiónu a čelní predstavitelia samosprávy KNM, ďalej predstavitelia štátnej správy na území okresu, úspešní podnikatelia a zástupcovia dolnokysuckých firiem, ale aj poslanci Žilinskej župy. Pozvanie prijali aj funkcionári z radov hasičov, ktorí sa tejto práci venujú desaťročia, prítomní boli tiež tvorcovia knihy a úspešný kysucký fotograf Gabriel Muška.

Stretnutie priateľov písaného slova a Kysuckého Žurnálu sa konalo v nádherných doslova luxusných priestoroch spoločenskej sály firmy ROFIS Gastro, s.r.o., ktorú vlastní JUDr. Miroslav Hlad z KNM a jeho rodina a ktorí aj celú slávnostnú recepciu sponzorovali. Chutné občerstvenie s kysuckými dobrotami, chutným mäsom, prílohami, šalátmi, syrmi, skvelo dopĺňalo značkové víno, pivo a kvalitný alkohol, nealkonápoje. Obsluha bola na vysokej úrovni, opäť ju zabezpečovala spomínaná firma. Odborný dohľad nad celou akciou dozorovala samotná riaditeľka marketingu firmy ROFIS Gastro, s.r.o.  Ing. Mária Srncová a možno ho označiť opäť iba ako výborný!

„Stretli sme sa tu priatelia, ktorí spolupracujú, pomáhajú si a vzájomne sa podporujú. Aj vďaka Vám vychádza Kysucký Žurnál už vyše 10 rokov a dnes sme sa tu mohli stretnúť a trochu bilancovať: na jednej strane, aby sme si pripomenuli založenie Kysuckého Žurnálu, ktorý je jediným a skutočným časopisom výlučne pre okres Kysucké Nové Mesto alebo región dolných Kysúc. Dokazujeme to článkami a informáciami výlučne z tohto regiónu. Nie sme len prílepkom časopisov a novín, ktoré nahlas rozprávajú o tom, ako píšu o dolných Kysuciach, v skutočnosti sa články o našom regióne doslova strácajú v spleti článkov z okresu Žilina, Čadca, horné Kysuce, okolie Žiliny...“, povedala šéfredaktorka Jaššová. „A podarilo sa to a darí sa to aj vďaka starostom a starostkám z tohto regiónu, ale aj vďaka predstaviteľom vedenia KNM, ktorým záleží tiež na tom, aby región mal takýto svoj časopis“, doplnila Mgr. Alena Jaššová. Dôležitým bodom stretnutia však bol najmä krst knihy Dolné Kysuce, a treba povedať, že bolo milé pozerať po prítomných, ako listovali v knihe, živo diskutovali medzi sebou, lebo mnohí našli v publikácii svojich známych, dokonca predkov, rodinných príslušníkov a pod. A tak nečudo, že už na tomto stretnutí sa doslova rozchytalo 300 výtlačkov knihy. Takýto úspech nečakali ani samotní tvorcovia knihy a hasiči, ktorým je venovaná najväčšia časť publikácie. Úspech je o to väčší, že sa nielen kniha rozchytala, ale prítomní si okrem prezentačných kusov publikácie, ostatné kusy (200 ks) kúpili. A snáď najhoršie bolo, že záujem bol väčší, ako bol počet, a tak sa možno bude robiť druhé vydanie knihy, aby boli spokojní aj ďalší Dolnokysučania. O príjemnú atmosféru sa celý večer staral hudobník z kapely „2+1“ Jaro Kubík z KNM. Je to známa hudobná formácia, ktorá sa teší obľube verejnosti a mnohý si ju pozývajú hrať na plesy, obecné zábavy, svadby, či ďalšie spoločenské posedenia. Jarko Kubík mal elegantne namixované príjemné melódie 70-80-90-tych rokov, ktoré robili hudobný sprievod počas celého večera a lahodili uchu.

Nechýbali ani fantastické zákusky, o ktoré sa postarali Lahôdky pani Ďurčovej z Ul. 1. mája v KNM, ktoré mizli jedna radosť. Krstnými rodičmi knihy Dolné Kysuce boli Ing. Anna Mičianová, predsedníčka ZMO Dolné Kysuce a starostka Rudiny, Ľudovít Hoch – za hasičov spolu s Ing. Petrom Harcekom a Štefan Kuba – úspešný kysucký podnikateľ a generálny sponzor publikácie, ktorý redakcii pomôže vždy, keď môže. „Záleží mu na tom, aby Kysucký Žurnál fungoval ako časopis dolných Kysúc. A za to mu aj touto cestou veľmi ďakujem“, hovorí Mgr. Alena Jaššová. Len dodávame, že nebyť Ľudovíta Hocha a Mgr. Jaššovej kniha by nevznikla. Nápad dal pán Hoch, pretože mal toľko spomienok o živote hasičov, že ich bola škoda nevydať. Chýbali však peniaze. Vďaka iniciatíve redakcie Kysuckého Žurnálu, sponzorom a aj vďaka prispeniu mesta KNM a obcí okresu KNM a šéfredaktorke Alene Jaššovej sa tento sen pána Hocha podarilo zrealizovať.

Podrobnejšie informácie o slávnostnom krste knihy Dolné Kysuce si môžete prečítať v Kysuckom Žurnále, február 2018, kde sú zverejnené aj fotografie z celého podujatia.

D.Š.

foto: Gabriel Muška

Späť

Najnovšie

22.03.2018 napísal dš

navst

Návšteva misionára z Tanzánie

Dňa 27. 2. a 1. 3. 2018 sme mali v ZŠ Dolinský potok vzácnu návštevu

Čítať ďalej…

20.03.2018 napísal dš

muzeum

Seniori na návšteve Kysuckého múzea v Čadci

V piatok 9. marca sa seniori z nášho zariadenia vybrali na návštevu Kysuckého múzea v Čadci, kde si pozreli výstavu „To vajíčko maľované, to je z lásky darované.“

Čítať ďalej…

19.03.2018 napísal dš

info

Farnosť sv. Jakuba informuje

Farnosť sv. Jakuba informuje - rozpis omší a iné.

Čítať ďalej…

18.03.2018 napísal dš

voda

Svetový deň vody

Pri príležitosti svetového dňa vody 21.3.2018 (streda) bude Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci poskytovať poradenské služby pre občanov.

Čítať ďalej…

16.03.2018 napísal dš

poriadky

Cestovné poriadky na rok 2018

Vo Zvestiach KNM sme postupne uverejňovali cestovné poriadky SAD a ŽSK. Tie však môžete nájsť aj na webovej stránke mesta vo formáte vhodnom pre tlač.

Čítať ďalej…

14.03.2018 napísal dš

erazmus

Zlepšovaním kvality učiteľov k zvýšeniu kvality vyučovania

Erasmus+ je program EÚ na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. S rozpočtom 14,7 miliardy EUR poskytuje vyše 4 miliónom Európanov príležitosti na štúdium, odbornú prípravu, získavanie skúseností a dobrovoľnícku prácu v zahraničí.

Čítať ďalej…

12.03.2018 napísal dš

tyzden

Týždeň mozgu

Týždeň mozgu je názov medzinárodnej akcie, ktorú v rámci SR organizuje Slovenská Alzheimerova spoločnosť, Nadácia MEMORY, Centrum MEMORY v spolupráci s Regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva v SR.

Čítať ďalej…

10.03.2018 napísal dš

pozemok

Opäť je tu súťaž o najkrajší priľahlý pozemok

Mesto Kysucké Nové Mesto vyhlasuje IX. ročník „Súťaže o najkrajšiu výzdobu priľahlého pozemku (kvetinová výzdoba)“. 

Čítať ďalej…

08.03.2018 napísal dš

info

Ministerstvo informuje spotrebiteľov

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR informuje spotrebiteľov o nebezpečnom akrylamide v potravinách.

Čítať ďalej…

06.03.2018 napísal dš

spomienka

Smútočné stretnutie

Ani občania nášho mesta neostali ľahostajní voči aktuálnej smutnej udalosti. Mnohí navštívili smútočný pochod v Žiline a iní zapálili sviečku na pamiatku dvoch mladých ľudí na Námestí slobody pri soche sv. Jakuba.

Čítať ďalej…