Šport

Vrcholy a knihy

21.02.2018 napísal dš

knihy

KNIHA NA VRETNI – Kysucká vrchovina

Dominantou – strážcom nášho mesta a jeho okolia je hora Vreteň - výška: 819,9 m n m. Turisti a milovníci prírody sa tam dostanú zelenou turistickou značkou TZT 5543 z KNM od vlakovej a autobusovej stanice cez obec Radoľa. Čaká Vás 6,5 km šliapania a 466 m prevýšenia. Turistické chodníky na vrchol vedú a napájajú sa aj zo Snežnice, Zástrania a iných smerov. Na vrchole je plechová skrinka, v ktorej je umiestnená vrcholová kniha návštev, do ktorej návštevníci vrcholu Vretňa zapisujú svoje zážitky, postrehy, odkazy, básničky, maľby atď. Škoda, že nie všetci tu svoju účasť na vrchole zaznamenajú. Z vrcholu sú najkrajšie výhľady v zime, keď stromy svoje zelené ošatenie zhodili a sú nahé. Pri dobrej viditeľnosti je vidieť na všetky svetové strany – od vrcholov a hrebeňov Kysuckej vrchoviny, Malej Fatry, Javorníkov a Kysuckých Beskýd. Každý rok vrcholovú knihu po dokončení záznamov vymieňam za novú. Na skrinku som tento rok umiestnil časť turistickej mapy Kysucká vrchovina aj s oblasťou Vretňa .Vo vnútri knihy je nalepený už nový plán činnosti Športklubu turistiky Kysucké Nové Mesto na rok 2018. Na titulnej strane je veršík, ktorý víta každého návštevníka vrcholu. Do knihy ľudia postupne zaznamenávajú svoju účasť na vrchole - dátum, hodinu výstupu, aké je počasie, čo je vidieť, aká partia ide, odkiaľ a kam smerujú, aký bol výstup – ťažký, ľahký, veľké teplo, dážď, silný vietor, tma, hmla, svoje dojmy, postrehy a dokonca tam zanechávajú otlačky labiek aj ich priateľov- psov. Ľudia sa tu stretávajú pri rôznych príležitostiach a podujatiach. Mnohých neodradia ani zlé poveternostné podmienky. Veľa ľudí si tu chodí zabehať- zatrénovať pre zlepšenie svojej kondície a pre krajšiu a lepšiu postavu, ale aj pre radosť z pohybu v tej najkrajšej telocvični – prírode, ktorá Vás privíta vždy  s inou a inou výzdobou a prekvapením. Vždy je tu niečo nové a je načo pozerať a dôvod, prečo tu opäť vystúpiť.

Za minulý rok 2017 tu vystúpilo a zaznamenalo svoju návštevu 1 307 ľudí, čo je menej oproti roku 2016 o 548 . V skutočnosti je to omnoho vyšší počet. Môžem kľudne pripočítať číslo 500 účasti, Napríklad, veď len na Štefanský výstup 26.12.  tu vystúpilo vyše 500 ľudí a svoju účasť tu zaznamenalo len veľmi malo účastníkov. To znamená spolu už 1 807 ľudí. No aj tak veľa ľudí sa tu nezapisuje, a tak možno kľudne skonštatovať že za rok 2017 tu na vrchol vystúpilo cca 2 000 návštevníkov.

Medzi najvýznamnejšie podujatia, ktoré sa tu uskutočnili a prilákali veľa ľudí patria:

 

Ešte na Silvestra 31.12.2017 už od 23,48 hod. tu čakala 8-členná partia okolo Petra Mrvečku na

nový rok 2018  a na začiatku Nového roka 2018 zapriali všetkým milovníkom Vretňa do Nového roku všetko naj, naj aj do vrcholovej knihy.

16.4. Veľká noc ultramaratonec R. Minarovič a pes Delly –Trilógia – ráno Tábor, obed Ľadonhora,

večer -Vreteň

14.5. oslava Dňa matiek - Paluchovci

30.6. Svätopeterská brigáda na Vretni – úprava chodníka a okolia okolo kríža. - P. Mrvečka, A. Franeková, P. Tichý, E. Svrček, P. Droščin, M. Maniš.

5.7. Cyrilometodejský výstup Radoľa – 53 úč.

11.8. Výstup na pamiatku vyhorenia mesta – 40 uč.

15.8. partia z Poľski – 4 uč.

18.9. Stanislav z Humenného + Martina z KNM

1.10. Kontrolný výstup HZS/HS Kysuce s materiálom 30 minút, Dr. M. Priečko

26.12. Sv. Štefanský výstup na Vreteň – 518 úč.

Rekordéry výstupov: do 150 – P. Mrvečka , P. Tichý, P. Machala, M. Mrvečka

tesne okolo 100 výstupov: Jojo a pes Oli, Martinka a pes Gaya, PK + pes Argo, Milan a pes Norko

a mohol by som menovať ďalších a ďalších.

Odkiaľ na vrchol:

Portugalsko, Holandsko, Švédsko, Taliansko, Poľsko, Kanada, Nemecko, Čechy, Morava-Vyškov, Senec, Handlová, Holíč, Prešov, BA, Horná Orava, Ružín, Čadca, Žilina, no a, samozrejme, veľa návštevníkov z celého blízkeho okolia Radole a KNM.

 

KNIHA NA TÁBORE - Javorníky

Na vrchol Tábor - výška: 697,4 m n m vedie modrá turistická značka z KNM od vlakovej a autobusovej stanice, od turistického smerovníka pri ZUŠ. Je to 3,4 km a 344,4 m prevýšenia na vrchol (cesta Vila Galvánka). Táto modrá turistická značka značená v mapách ako TZT 2681 vedie až do Zákopčia, je to okolo 16 km. Touto trasou na vrchol vystupuje menej ľudí. Zaužívanejšia je neznačená trasa – chodník okolo Dreviny v KNM, cez Skotňu a ku krížu pod Táborom. Tu si väčšina ľudí oddýchne a občerství sa, pospomína na bývalých kamarátov a odtiaľ na vrchol. Je kratšia, ale strmšia a keď je popršané a blatisto je nepríjemnejšie. V jeseni, keď vyrastie vysoká tráva, tak človek neznalý chodníka tam môže aj poblúdiť. Je to neznačkovaný chodník. Potom z tohto chodníka sa napojíme na modrú tur. značku a vystúpime po nej až na vrchol Tábora. Trasa po modrej tur. značke je príjemnejšia, jednoduchšia, krajšia, bezpečnejšia a poskytuje viac pekných výhľadov. Z vrcholu Tábora sa nám ponúkajú  krásne výhľady na celé okolie a pohoria. Na východ na Kysuckú Vrchovinu, na juh na Malú Fatru, na západ na Javorníky, na sever s časti na Moravské Beskydy. Antikorová skrinka, v ktorej je umiestnená vrcholová kniha návštev, je umiestnená na konštrukcii rozhľadne, čím je chránená od nepriaznivých poveternostných podmienok. Návštevníci vrcholu Tábor tu zapisujú svoju návštevu. Škoda, že ani tu nie všetci zapisujú svoju účasť. Na vrchol prichádza stále väčšie množstvo ľudí obdivovať krásy dolných Kysúc. Ešte krajšie budú, keď sa ukončí celý výrub stromov na vrchole a celé okolie sa dá do poriadku, aby sa tu každý dobre cítil a opäť sa tu rád vrátil. Počet ľudí, ktorí navštívili vrchol a zaznačili v knihe svoju účasť, sa v roku 2017 znížil na 2 697 ľudí, čo je oproti návšteve z minulého roku 2 016 a to 2 792 menej o 95 ľudí. Je to len počet Zaevidovaných, ale skutočnosť je iná. Ľudia sa nezapisujú z dôvodu, že si vrcholovú skrinku nevšimnú, alebo jednoducho povedané, čo sa budú ešte aj tu zapisovať a čo kto ma ešte aj toto kontrolovať. Tak keď poviem, že len na Novoročnom stretnutí sa tu stretlo cca 100 ľudí, ďalej na vysviacke rozhľadne bolo okolo 300 ľudí a len časť sa zapísala a pripočítam ku celkovému počtu, tak účasť je cca 3 100 ľudí, čo je krásny počet. Rozhľadňa, ako keby prevzala a pritiahla aj účastníkov z Vretňa.

 

V knihe sú rôzne záznamy ako napr.:

1.1. tretí ročník Novoročného stretnutia účasť cca 100 ľudí.  

21.1 účastníci ROSSIA – mesto Čeboksaril

1.3. Seniorklub PTK Diviaky 

5.3. Katarína z Frankfurtu - Germany

1.3. – 26.6. žiaci zo ZŠ Clementisova, trieda 5.A, 5.B, 6.A, 6.B, 9.B cca 50 žiakov

16.4. návšteva z Myjavy 12 úč. 

8.5. vysvätenie rozhľadne cca 300 ľudí 

13.5. PTTK Žiwiec 8 úč.

4.6. ZO Únia žien Povina 19 žien 

3.7. CVČ Čadca 24 úč. 

5.7. MŠK KNM U-11- 18 úč.

30/31.7. Noc pod hviezdami – r. Šotkovská,

5.10. noc-Bandzone. CZ záhradkári 

21.8. pútnici zo Žifčakovej

6.9. výstup Babinec -9x Zuzka, Majka, Edit, Daška... 

9.9. r. Šotkovská- 3 úč.- :báseň:

Slniečko zapadá, vetrík pofukuje,

na krásne výhľady každý pokukuje.

Trávy sa pod vetrom krčia

a cvrčky tu bláznivo cvrčia.

Hoci je tu veľmi krásne,

už nám je zima písať ďalej básne.

21.10. stretnutie oktobriačikov – 41 úč. 

2.12. Mikulášsky výstup –ŠKTKNM – 80 úč. 

26.12. Elektrovod ŽA -17 úč.

 

Rekordér ultramaratónec Bieleš Lukáš, ktorý na vrchol vystúpil viac ako 100 x ale z rôznych kútov Kysúc, keď jeho túra mala vždy min. 30-40 km.

Samozrejme, nesmie tu chýbať ani P. Mrvečka a P. Tichý

Tiež tu chodia aj partie na E-bikoch, čo je tiež pekný zážitok, ďalej psičkári a bežci

Martinka a Ľubko + pes Gaya viac ako 30x , ďalej Milan + pes Norko, Roman + Delly, Stano + Tarra, Edo + Radík.

Okrem toho sa tu prejavujú aj maliarske a básnické talenty, škoda, všetko sa to nedá dať na papier.

Možno aj ďalší, možno napíšem o nich na budúce. Okrem toho na vrchol vystúpili aj ľudia nielen z blízkeho okolia, ale s celého Slovenska a aj cudzinci.

Každý, kto príde na vrchol sa tu môže posadiť, odpočinúť, občerstviť sa, popozerať krásne prostredie, okolie, vrcholy, doliny, jednoducho si tu príde na svoje. Môže si tu aj opiecť slaninku alebo klobásku a využiť tak voľný čas na príjemný odpočinok, jednoducho v prírode -  najkrajšej telocvični je vždy fajn. Ak sa chceme v našej krásnej prírode po celý rok dobre cítiť, tak ju dobre opatrujme a chráňme ju, ona nám to vráti.

 

Teodor Bráciník, ŠKT KNM

Späť

Najnovšie

23.03.2018 napísal dš

jud

Turnaj olympijských nádejí

V sobotu 17. marca 2018 sa v Mestskej športovej hale v Kysuckom Novom Meste konalo 2. kolo 41. ročníka Turnaja Olympijských nádejí v Jude.

Čítať ďalej…

21.03.2018 napísal dš

hadzana

Ďalší bronz z Poľska

Chceme pozvať všetkých priaznivcov mládežníckej hádzanej na 6. ročník Veľkonočného turnaja v minihádzanej, ktorý organizuje MŠK Kysucké Nové Mesto 24.3. 2018 od 9.00 do 16.00 v mestskej športovej hale a telocvični SOŠ strojníckej.

Čítať ďalej…

20.03.2018 napísal dš

hadzana

Víťazom CoPoS Cupu Zubří, Kysucké Nové Mesto piate

Víkend 10.-11. marca 2018 patril v považskobystrickej športovej hale mládežníckej hádzanej. Konal sa tu už 16. ročník prestížneho medzinárodného turnaja Copos Cup v kategórií starší žiaci.

Čítať ďalej…

18.03.2018 napísal dš

florbal

Florbalová liga mladších žiakov a žiačok

V histórii florbalu v našom meste sa podarilo vychovať niekoľko seniorských, juniorských a mládežníckych reprezentantiek. Zásluhu na týchto úspechoch má tréner Mgr. Michal Vlček, ktorý sa dievčatám začal venovať.

Čítať ďalej…

16.03.2018 napísal dš

dp

Druháci športovci

Olympiáda v Pyeongchangu už síce skončila, ale naši druháci olympijsky súťažili ďalej. Tety z CVČ Hanka a Nikola si pre nich 28. 2. 2018 pripravili malú olympiádu.

Čítať ďalej…

15.03.2018 napísal dš

10

Kysucká desiatka pre všetkých

Na 13. ročník Kysuckej desiatky sa môžu prihlásiť registrovaní aj neregistrovaní bežci.

Čítať ďalej…

11.03.2018 napísal dš

beh

Majstrovstvá mladších žiakov a dorastencov

V sobotu 24. februára sa v bratislavskej hale Elán uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska mladšieho žiactva.

Čítať ďalej…

05.03.2018 napísal dš

klak

Výstup na Kľak mrazivým zážitkom

Mestský mládežnícky parlament v Kysuckom Novom Meste sa rozhodol zorganizovať akciu pre mládež, pri ktorej by urobili niečo pre svoje zdravie a zároveň zažili niečo nezabudnuteľné.

Čítať ďalej…