Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Šport

Vrcholové knihy 2016

28.02.2017 napísal dš

knihy

Zaujímavosti z vrcholových kníh na Vretni a Tábore. Čítajte, čo do nich zapísali turisti a  návštevníci dvoch vrcholov v roku 2016.

Vrcholová kniha návštev na Vretni – Kysucká vrchovina

Vrchol Vretňa - výška 819,9 m n m je dominantou a strážcom nášho mesta a blízkeho okolia. Vedie tam zelená turistická značka č. TZT 5543 z KNM od vlakovej a autobusovej stanice. Trasa dlhá 6,5 km a 466 m prevýšenia. Touto trasou na vrchol vystupuje veľa ľudí. No nielen z KNM , ale aj s Radole, Snežnice, Zástrania a iných trás. Na vrchole je plechová skrinka, v ktorej je umiestnená vrcholová kniha návštev, do ktorej návštevníci vrcholu Vreteň zapisujú svoju návštevu. Škoda, že nie všetci tu svoju účasť na vrchole nezaznamenajú. Z vrcholu sú najkrajšie výhľady teraz v zime, keď stromy svoje ošatenie zhodili a sú nahé. Pri dobrej viditeľnosti je vidieť na všetky svetové strany od vrcholov a hrebeňov Kysuckej vrchoviny, Malej Fatry, Javorníkov a Kysuckých Beskýd.

Novú knihu som vymieňal koncom roka 2015. a ešte je v nej dosť strán na ďalšie záznamy aj v tomto roku 2017. Na obale knihy je časť turistickej mapy Kysucká vrchovina aj s oblasťou Vretňa .Vo vnútri je nalepený už nový plán činnosti Športklubu turistiky KNM na rok 2017. Na titulnej strane je veršík, ktorý víta každého návštevníka vrcholu. Do knihy ľudia postupne zaznamenávajú svoju účasť na vrchole - dátum, hodinu výstupu, počasie, čo je vidieť, aká partia ide, odkiaľ a kam smerujú, aký bol výstup, svoje dojmy, postrehy a dokonca tam nechávajú odtlačky labiek štvornohí priatelia človeka. Ľudia sa tu stretávajú pri rôznych príležitostiach a podujatiach. Mnohých neodradia ani zlé poveternostné podmienky. Veľa ľudí si tu chodí zabehať, zatrénovať pre zlepšenie svojej kondície a pre krajšiu a lepšiu postavu, ale aj pre radosť z pohybu v tej najkrajšej telocvični, v prírode, ktorá Vás privíta vždy s inou a inou výzdobou a prekvapením. Vždy je tu niečo nové a je na čo pozerať a prečo tu opäť vystúpiť.

Svedčí o tom aj počet návštevníkov v termíne od 1. januára 2016. do 31. decembra 2016. Do vrcholovej knihy návštev svoju návštevu zaznamenalo 1 855 ľudí, čo je oproti roku 2015 menej o 270 ľudí. Skutočnosť je ale určite väčšia, pretože každý svoju vrcholovú návštevu nezaznamená. Medzi najvýznamnejšie podujatia, ktoré sa tu uskutočnili a prilákali veľa ľudí patria:

Na Silvestra 31.12 .2015. už od 23,15 hod. tu čakali na nový rok 2016 Marušovci Milan, Martin, Miro ml., ako aj Macúšovci Peter a Jozef, ďalej Pechal Miloš, Sládek Jozef, Sidor Fero, Mrvečka Marcel, Peter, Mrmusová Mirka a Borák Miro. Počkali aj Nový rok 2016 a zapriali všetkým milovníkom Vretňa do nového roku všetko naj, naj.

6.1. Na Tri krále 47 ľudí; 7.2. Japonsko- Sayaka + Edita z Martina; 27.3. Hanka a Majka - Praha; 5.4. Miro M. teplota 23°C (24-krát ); 7.5., 7,40 hod, Jojo a pes Oli – diviak na ceste; 10.6. žiaci 3. a 4.A, 37. žiakov z Radole; 11.6. na bikoch T Hutyra a M Mrenka; 27.6. I. roč. výstupu ZŠ Rsdoľa, 20. členov; 5.7. Cyrilo-metodský výstup, 22 ľudí + TV Markíza; 12.8. Spomienkový výstup na počesť vyhorenia mesta KNM, 40 ľudí; 25.8. Severovýchodný hrebeň, diviačia skupinka, Miro M.; 15.9. Miro M 100 x; 15.10. rádioamatéri, OK2VWB + OK2HIJ; 5.11. Dukla TN, 14 účastníkov; 12.11. biker Michal G. a Slavo K.; 26.12. Svätoštefanský zimný výstup, 331 úč. + črieda jeleňov; 31.12. Silvestrovský výstup skupiniek a jednotlivcov, 195 ľudí

Rekordy návštev: Mrvečka Peter – 131 x; Mrvečka P. ml – 31 x; Miro M. – 127 x; Jojo a pes Oli – 80 x; Milan a pes Norko a mohol by som menovať ďalších a ďalších. Ešte niečo odkiaľ na vrchol prišli návštevníci: Portugalsko, Holandsko, Švédsko, Taliansko, Poľsko, Nemecko, Čechy, Morava-Vyškov, Senec, Handlová, Holíč, Prešov, Bratislava, horná Orava, Ružín, Čadca, Žilina, no a samozrejme veľa návštevníkov z blízkeho okolia, Radole a KNM.

 

Vrcholová kniha návštev na vrchole Tábor - Javorníky

Na vrchol Tábor - výška: 697,4 m n m vedie modrá turistická značka z KNM od vlakovej a autobusovej stanice, od turistického smerovníka pri ZUŠ. Je to 3,4 km dlhá trasa s 344,4 m prevýšením na vrchol (Cesta Viliama Galvánka). Táto modrá turistická značka značená v mapách ako č. TZT 2681 vedie až do Zákopčia, je to okolo 16 km. Touto trasou na vrchol vystupuje menej ľudí. Zaužívanejšia je neznačená trasa od bývalej Dreviny v KNM, cez Skotňu a ku krížu pod Táborom, tu si väčšina ľudí oddýchne a občerství sa, a odtiaľ na vrchol. Je kratšia ale strmšia a keď je popršané a blatisto, je nepríjemnejšia. V jeseni, keď vyrastie vysoká tráva, tak človek neznalý chodníka tam môže aj poblúdiť. Potom z tohto chodníka sa napojíme na modrú turistickú značku a vystúpime po nej až na vrchol. Trasa po modrej je príjemnejšia, jednoduchšia, krajšia, bezpečnejšia a poskytuje viac pekných výhľadov. Z vrcholu Tábora sa nám ponúkajú  krásne výhľady na celé okolie a pohoria. Na východ na Kysuckú  vchovinu, na juh na Malú Fatru, na západ na Javorníky, na sever na Kysucké a sčasti na Moravské Beskydy. Antikorová skrinka, v ktorej je umiestnená vrcholová kniha návštev, je umiestnená na konštrukcii rozhľadne, čím je chránená od nepriaznivých poveternostných podmienok. Predtým bola na strome pri turistickom smerovníku a málo ľudí si ju všimlo, teraz je na viditeľnejšom mieste. Návštevníci vrcholu Tábor tu zapisujú svoju návštevu. Škoda, že ani tu nie všetci svoju účasť na vrchole zaznamenajú. Na vrchol prichádza stále väčšie množstvo ľudí obdivovať krásy dolných Kysúc. Ešte krajšie budú, keď sa ukončí celý výrub stromov na vrchole a celé okolie sa dá do poriadku, aby sa tu každý dobre cítil a opäť sa tu rád vrátil. Počet ľudí, ktorí navštívili vrchol a zaznačili v knihe svoju účasť sa v roku 2016 zvýšil na 2 792 ľudí, oproti návštevnosti z minulého roku. V roku 2016 som na vrchol dal dve knihy a sú tu priložené aj informácie o turistických akciách ŠKT KNM.

Sú tu rôzne záznamy ako napr.:

1.1.2016. o 00,00,00 hod. tu vítali Nový rok Martin a Janka, chválili krásny ohňostroj nad mestom; 1.1.2016 sa tu konal 1. ročník Novoročného stretnutia turistov a priaznivcov turistiky a prírody, keď sa tu stretlo vyše 100 účastníkov; rekordér ultramaratónec Lukáš Bieleš, ktorý na vrchol vystúpil 66x, z rôznych kútov Kysúc; 19.8. kolaudácia rozhľadne na Tábore s p. Anteckým a ďalšími členmi realizačného týmu; 30. 9. návšteva vyše 80 žiakov zo ZŠ Clementisova; návšteva Suľkovského turist. oddielu; výstup na bikoch Ľ. Jánoška, M. Šúpol, Snežnica - Tábor – Snežnica; výstup na kolobežkách Jojo a Lilka zo Žiliny; 1.10. stretnutie turistov narodených v mesiaci október – Oktobriačikov a ich hostí, 29 ľudí; byvakovanie na najvyššom poschodí s čakaním na fotenie ranného východu slnka, ktoré kvôli rannej hmle bolo neúspešné a už o týždeň bolo úspešné;  ultramaratonec R. Minarovič a pes Delly; krásny výbeh tu majú aj ďalší psíčkari: Martinka + Gaya, Milan + Norko, Roman+ Delly, Edo + Rodík, Stano + Tara.

Okrem toho na vrchol vystúpili aj cudzinci:

12.8. dvaja turisti z Russie; 23.10. Cervena Cvezda Srbia, Damir Živanov + 7 ďalších kamarátov; turisti zo Strakoníc, Českej Třebovej, Brna. Ďalej turisti z Košíc, Šale, Ľubochne, Brezna, Liptovskej Teplej, Púchova, Pezinku, Michaloviec a celého blízkeho okolia. Každý, kto príde na vrchol sa tu môže posadiť, odpočinúť, občerstviť sa, popozerať krásne prostredie, okolie, vrcholy, doliny, jednoducho si tu príde na svoje. Môže si tu aj opiecť slaninku alebo klobásku a využiť tak voľný čas na príjemný odpočinok, jednoducho v prírode je vždy fajn.

Ešte prosba, s knihou zaobchádzať opatrne, vždy zabaliť do igelitového vrecka aj s ceruzkou a vložiť do skrinky a zavrieť priklop! Ďakujem.

Na záver prajem všetkým návštevníkom našej krásnej prírody veľa zaujímavých túr, krásnych zážitkov a stretnutí, nevšedných postrehov, nových síl, nových priateľstiev a čo je hlavné – šťastných návratov. Ak sa chceme v našej krásnej prírode po celý rok dobre cítiť, tak ju dobre opatrujme a chráňme ju, ona nám to vráti.

Teodor Bráciník

 

 

Späť

Najnovšie

21.06.2017 napísal dš

atletika

Atletika žiakov ZŠ

Centrum voľného času v KNM zorganizovalo okresné kolo súťaže v atletike žiakov základných škôl.

Čítať ďalej…

19.06.2017 napísal dš

Športujeme na Suľkove

V mesiaci jún sa na Suľkove uskutočnil už VII. ročník atletického trojboja školských klubov detí. O tom, že táto akcia má veľmi dobré meno, hovorí aj to, že sa ho zúčastnilo viac ako 100 žiakov zo školských klubov z okolia KNM.

Čítať ďalej…

17.06.2017 napísal dš

Poďakovanie za spoluprácu Mestskému kultúrno - športovému stredisku

Riaditeľstvo Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste pri príležitosti ukončenia školského roku 2016/2017 vyslovuje poďakovanie za spoluprácu MKŠS v Kysuckom Novom Meste.

Čítať ďalej…

14.06.2017 napísal dš

Majstrovstvá kraja v atletike základných škôl

Dňa 7.6. 2017 sa ZŠ Clementisova a ZŠ Dolinský potok zúčastnili Majstrovstiev kraja v atletike základných škôl v Rabči.

Čítať ďalej…

12.06.2017 napísal dš

matej

Olympijský víťaz Matej Tóth na krajskom kole súťaže

V utorok 30. mája sa u nás na mestskom štadióne uskutočnilo krajské kolo súťaže Hľadáme nových olympionikov.

Čítať ďalej…

10.06.2017 napísal dš

asanky

Asanky z Bratislavy doviezli 121 medailí

Mažoretky Asanka z Kysuckého Nového Mesta sa zúčastnili v sobotu 27.5. 2017 celoslovenskej súťaže v mažoretkovom športe „Prešporský pohár“ v Bratislave.

Čítať ďalej…

08.06.2017 napísal dš

tatry

Na skok v Tatrách

Žiaci a učitelia Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste navštívili Štrbské pleso a vodopád Skok vo Vysokých Tatrách.

Čítať ďalej…

05.06.2017 napísal dš

Najúspešnejší slovenský atlét v KNM

Dňa 30. 5. 2017 do Kysuckého Nového Mesta zavítal Matej Tóth, olympijský víťaz z roku 2016 a Majster sveta z roku 2015 v kategórii chôdza na 50 km.

Čítať ďalej…

30.05.2017 napísal dš

tenis

Predškoláci v Tenisovom klube

Dňa 23. 5. 2017 predškoláci z MŠ Komenského navštívili tenisový klub v Kysuckom Novom Meste, kde si tréneri pre nich pripravili rôzne športové aktivity.

Čítať ďalej…

27.05.2017 napísal dš

rybari

Súťaž o pohár predsedu MO SRZ Kysucké Nové mesto na Vodnej nádrži Neslušanka

Teplota v ranných hodinách, kedy bola prezentácia pretekárov, síce vystúpila iba na štyri stupne, ale chuť zarybárčiť si priviedla k vode 101 dospelých a 43 detí.

Čítať ďalej…