Šport

Sezóna Petra Tichého

02.11.2017 napísal dš

tichy

Náš olympionik má za sebou ďalšiu úspešnú atletickú sezónu. Absolvoval päť desiatok rôznych behov po celom Slovensku i v zahraničí.

Majstrovský titul získal 14. októbra na 28. ročníku Dňa supervytrvalca, ktorý sa konal na Vodnom diele Žilina. S časom 3:30:25 h. sa stal majstrom Slovenska v behu na 50 km.

O týždeň, 21. októbra, sa Peter Tichý zúčastnil netradičného Behu do neba, ktorý sa tiež konal v Žiline. Trať 8. ročníka Behu do neba viedla po 375 schodoch - 23 poschodiach výškového domu Amfiteáter. Tento pretekov je zároveň Majstrovstvami Slovenska v behu do schodov. Náš atlét s časom 2:34.49 m. získal 44. miesto, ale najmä zaujímavú skúsenosť.

Ako netradičný je možné pomenovať i Slovenský pohár v behu do vrhu, ktorý sa konal v neďalekej Oščadnici 23. septembra. Dĺžka trate bola 6,1 km s prevýšením 573 m. Tichý obsadil v celkovom rebríčku 16. miesto a vo svojej kategórii pekné 7. miesto. Dopomohol mu k tomu čas 39,05 m.

Najväčšou slovenskou bežeckou udalosťou je určite košický Medzinárodný maratón mieru. Ani tu nechýbalo niekoľko atlétov z nášho mesta a medzi nimi i Peter Tichý. V prvý novembrový deň spomedzi 679 pretekárov obsadil 30. miesto, vo svojej kategórii 6. miesto (2:49:26 h.).

Zlatú medailu v tohtoročnej sezóne nášmu atlétovi priniesla Žilinská hodinovka. Už z názvu je zrejmé, že rozhodujúca je vzdialenosť, ktorú bežec zabehne za 60 minút. Prvenstvo prinieslo Tichému 15.800 metrov, ktoré zvládol v stanovenom čase. 35. ročník pretekov sa konal v Žiline a organizoval ho Atletický klub Žilina 17. mája.

V zahraničí sa bežec blysol na 10 km dlhých pretekoch v chorvátskom meste Sv. Filip i Jakov, tie sa konali v júli. Z 12. ročníka Atletska utrka si domov priniesol zlato. S časom 36:41 m. predbehol domáceho Ivana Pikunića a slovinského pretekára Darka Kraleja.

V Ostrave Třeboviaciach sa 11. februára bežal Třebovický maratón, 13. ročník memoriálu Františka Ohery. Kysuckonovomestský vytrvalec tu zabehol druhý najlepší čas (2:57:55 h.) a odniesol si striebro. Vo svojej kategórii získal prvenstvo.

V neposlednom rade treba spomenúť, že sa po 5 rokoch vrátil ku chôdzi. Dudinská 50tka bola zároveň Majstrovstvami Slovenska v chôdzi na 50 km (kategória, v ktorej reprezentoval Slovensko na olympijských hrách v rokoch 1996, 2000). S časom 4:53:27 h. v Dudianciach obsadil 20. priečku, ale vo svojej kategórii sa postavil na stupienok víťazov (2. miesto).

Bežecká liga Žiliny je celoročná súťaž bežcov, ktorá sa behá v Žiline už od roku 1982 a je pravdepodobne najstaršou svojho druhu na Slovensku, má za sebou už 36. ročníkov. Pretekári prihlásení do tejto ligy počas celého roka zbierajú body za účasť a výsledky v 36 behoch v Žilinskom kraji. K dnešnému dňu získal Peter Tichý 687 bodov, ktoré mu zabezpečili krásnu 3. priečku. Bežecká liga pripravuje do konca roka ešte asi desiatku súťaží, držíme palce.

Aktívny športovec hodnotí túto sezónu: „mal som športovo veľmi dobrý rok, aj výkonmi, keď som na tratiach 3 km,10 km, či polmaratóne zabehol najlepšie časy za posledných 6 rokov“.