Ocenenia pre najlepších

24.02.2017 napísal dš

sportovec

"Za každým športovým úspechom stojí odriekanie, drina a snaženie," takto sa prihovoril primátor mesta vo štvrtok 23. februára prítomným na vyhodnotení ankety Športovec roka 2016. Zároveň sa poďakoval kysuckonovomestským športovcom za kvalitné výsledky, ktorými reprezentujú mesto a v mnohých prípadoch i Slovensko. Do ankety nominácie zasielala široká verejnosť, o výsledku rozhodli členovia Komisie kultúry a športu na základe úspechov nominovaných, ktoré dosiahli v minulom roku. Ocenenia slávnostne odovzdávali najlepším športovcom za rok 2016 primátor mesta Ing. Ján Hartel, predseda komisie Mgr. Milan Slivka a riaditeľ MKŠS Mgr. Juraj Čierňava v obradnej sieni mestského úradu.

Lucia Ševčíková obsadila 3. miesto na Majstrovstvách SR v šachu, dostala sa do reprezentácie mládeže SR v kategórii dievčat do 10 rokov. Na majstrovstvách EÚ v Rakúsku získala pre Slovensko striebornú medailu, na majstrovstvách sveta v Gruzínsku sa umiestnila na 35. mieste.

Sarah Charlotte Žideková je kapitánka florbalového klubu MKŠS KNM žien a junioriek, ktoré na majstrovstvá SR obsadili 3. miesto. Reprezentovala SR na majstrovstvách sveta junioriek v Kanadskom Belleville.

Lukáš Hollý je členom reprezentačného družstva Slovenska v rybolove. V minulom roku družstvo obsadilo 1. miesto na majstrovstvách sveta vo Svite. Lukáš zároveň v kategórii jednotlivcov obsadil 2. miesto.

Alexandra Zavadská je majsterka SR v behu na 3 000 m medzi dorastenkami, majsterka SR v cezpoľnom behu. Skončila druhá na M SR v cestnom behu na 10 km. Na ME v cezpoľnom behu dobehla 76. Na dorasteneckom medzištátnom stretnutí dobehla v behu na 3 000 m na 4. mieste, na juniorskom medzištátnom stretnutí dobehla piata.

Nikola Štefundová je juniorská majsterka Slovenska v hale na 1 500 m a tretia na 800 m. Druhá na M-SR junioriek v cezpoľnom behu a víťazka kvalifikácie na ME v cezpoľnom behu na Sicílii, kde dobehla na 72. mieste. Na medzištátnom stretnutí juniorov dobehla v behu na 800 m na 5. mieste.

Juraj Vitko bol najrýchlejší maratónec a polmaratónec na Slovensku. Nominoval sa v polmaratóne na majstrovstvá sveta v Cardife. V náročných podmienkach dobehol v čase 1:06:50 na 58. mieste. Z Európanov finišoval devätnásty. V Hamburgu zabehol nový osobný rekord v maratóne časom 2:20:44 a limit na OH v Riu mu unikol len o vlások.

Michal Roman – obranca a Miloš Roman – útočník sú hokejoví reprezentanti SR do 20 rokov, účastníci majstrovstiev sveta do 20 rokov, hráči klubu HC Oceláři Třinec a majstri ČR juniorov na klubovej úrovni. Majú za sebou niekoľko štartov za A mužstvo Třinca v českej extralige a na tatranskom pohári v Poprade.

Pavol Slovák je hráčom klubu LG AB hokej Bratislava a reprezentant Slovenska v hokejbale. Na majstrovstvách sveta v Montreale skončilo družstvo Slovenska na 5.mieste. Je aktívnym hráčom florbalu v kysuckej a žilinskej lige, v ktorých bol ocenený ako najlepší hráč a strelec.

Janka Macinská pochádza a žije v Košiciach, ale je členkou kysuckého klubu v rádio-orientačnom behu. Zvíťazila na majstrovstvách sveta 2016 v Albene v Bulharsku a je víťazkou Slovenského pohára v ROB 2016. Je reprezentantkou Slovenska v orientačnom behu.

Katka Košútová v konkurencii junioriek z celého sveta vybojovala pre Slovensko na majstrovstvách sveta v Albene v Bulharsku v rádio-orientačnom behu už druhú striebornú medailu. Je juniorskou víťazkou Slovenského pohára za rok 2016.

Ján Košút stojí za mnohými úspechmi Katky a ostatných členov Klubu rádio-orientačného behu. Je tréner, ktorý sám bol aktívnym pretekárom s výbornými výsledkami. Na majstrovstvách sveta v Stokholme získal okrem iného bronzovú medailu v individuálnom preteku.

Mažoretkový súbor Asanka je športový kolektív, ktorého členky získali na majstrovstvách sveta v Poreči v Chorvátsku tri majstrovské tituly, na majstrovstvách Európy v Púchove vybojovali juniorky majstrovský titul a na majstrovstvách Slovenska v Malackách dva majstrovské tituly a veľa ďalších pódiových ocenení.

Teodorovi Bráciníkovi komisia udelila čestné uznanie za výsledky dosiahnuté v oblasti pešej, lyžiarskej a vysokohorskej turistiky, za dlhoročnú prácu pri organizovaní turistických akcií a v značkovaní turistických trás v oblasti Javorníkov, Kysuckých Beskýd a Kysuckej vrchoviny. Bol ocenený strieborným odznakom Klubu slovenských turistov v Bratislave.

Petrovi Kohárymu komisia udelila čestné uznanie nakoľko od roku 1991 trénoval futbalový dorast v MŠK KNM. Vychoval niekoľko prvoligových hráčov. V roku 2009 ukončil trénerskú činnosť zo zdravotných dôvodov. Do roku 2016 učil na učilišti, kde viedol futbalový krúžok.