Šport

Koncoročná a novoročná turistika 2017/2018

16.01.2018 napísal dš

turistika

Štefanský Vreteň 2017

 

Dňa 26.12. 2017. usporiadal ŠKT KNM 36. ročník Svätoštefanského zimného výstupu na Vreteň - 819,9 mnm v Kysuckej vrchovine.

Ráno od 8,00 do 9,30 hod. pri teplote okolo -2°C, sa vybralo z Radole od pivárne u Kultána 518 zaprezentovaných milovníkov prírody na 36. ročník tradičného výstupu na Vreteň. Skutočný počet bol určite vyšší, nakoľko všetci ľudia sa na štarte nezapisujú. Prezentácia ma viac významov – spätná kontrola, celkový prehľad o účastníkoch a dobrý podklad pre štatistiku. Počasie na toto ročné obdobie bolo opäť skúpe na sneh a vôbec nič nenasvedčovalo tomu, že ma kraľovať zima, skôr to vypadalo na jar. Bol mierny opar a hmla, sychravo, ale aspoň nepršalo a bolo trošku primrznuté. Štart bol ako obyčajne priebežný, aby si turisti po trase vystupovali v určitých odstupoch a nezavadzali si. Niekomu to ale vyhovuje, lebo si môže na chvíľu odpočinúť. Aj napriek tomu v určitých miestach to vypadalo ako kedysi v prvomájovom sprievode. Chodník bol šmykľavý a nepríjemný, k vrcholu bol už aj primrznutý a bolo už aj snehu ,ale len tak akurát na pošmyknutie a spadnutie na zadok. Tesne pod vrcholom turistov privítal turistický prístrešok a drevený kríž, pri ktorom horelo množstvo sviečok za našich zosnulých priateľov a známych. Tu si ľudia na chvíľu oddýchli, občerstvili sa teplým čajom a inými vianočnými dobrotami. Po príchode na vrchol sa hmla rozplynula, a keďže stromy zhodili svoj zelený šat, ukázali sa nám aj pekné výhľady na mesto a čiastočne aj na okolie. Na vrchole sa účastníci zapísali do vrcholovej knihy návštev, navzájom si zablahoželali. Bola tu veľmi príjemná nálada, každý usmiaty, spokojný, radosť z výkonu a poďme sa zohriať dolu do obecného úradu v Radoli, lebo tu aj mierne pofukovalo. Niektorí zvolili späť trasu ku kaplnke na medzivretne, alebo aj po výstupovej trase. Postupne všetci účastníci zostúpili v pohode a poriadku do cieľa v Radoli do obecného úradu. Trasa merala približne 6km/450m prevýšenia, dosť náročná pre tých, čo dožičili svojmu telu počas sviatkov veľa kalórií, ale tu sa ich zbavili aspoň čiastočne.

Na obecnom úrade v Radoli každý účastník dostal pamätný list, pohár, magnetku s logom výstupu, malé občerstvenie a okrem toho mnoho iných mimoriadnych cien získali ďalší účastníci, napr.:

 

najmladší účastník: Dršman B. 1 r.; Lašová M. 1,5 r.; Milová K. 2 r.;

najskôr narodení účastníci: Naumová J. 79 r. KNM; Lukačová B. 76 r. KNM; Šimun J., 85 r. ŽA; Kučera R. 85 r. ŽA

najvzdialenejší účastníci: Lančiarič I. Kanada; Mciaxosh L. Anglicko; Brechemacherová G. Rakúsko; Otčenašová A. a V. Nemecko

najvzdialenejší a najvernejší oddiel: 7 členný oddiel KST AHA Čierne

najpočetnejšia rodina: Dubeňová, 13 čl. Radoľa; Mácova, 11 čl.(KNM,BA,NL)

 

Ďalší účastníci boli z Plzne, Třinca, Č. Tešína, Olomouca, Bratislavy, Brezna, Ružomberka, Trnavy, Terchovej, Lokce, Istebného, Nesluše, Krásna nad Kysucou, Radôstky, KNM, Radole a celého blízkeho okolia.

Chceme poďakovať sponzorom, vďaka ktorým táto akcia má už svoje meno a je jednou z najvyhľadávanejších na severe Slovenska, o čom svedčí opäť pekný počet účastníkov a to 518 ľudí + nezaevidovaní.

Sponzori:

Sklenárstvo u Jakuba, Obec Radoľa, Pohostinstvo u Mičiana, Code s.r.o., Drogéria Bona, Stavbyt Radoľa, Tlačiareň Jánošík, Piváreň u Kultána, K&K s.r.o., Mestský úrad KNM, Občerstvenie Zásek, Hostinec u Pražačky, Marpal s.r.o., Doall. s.r.o.

 

 

Silvestrovská Ľadonhora

 

Na konci roku na Silvestra sa turisti po celom Slovensku stretávajú na vrcholoch, ktoré sú im blízke, kde počas celého roka zažili mnoho pekných, ale aj menej príjemných zážitkov, odkiaľ sa im naskytali očarujúce pohľady na našu krásnu prírodu, v krásnom ale aj horšom počasí, kde vaše srdce potešil nejeden fantastický východ slnka, ale aj západ, ale aj strieborné pohladenie mesiaca, alebo jemné kvapky drsnej studenej hmly, alebo krásne sa trblietajúci sneh a poriadna fujavica, ale čo je hlavné, že sa tu stretajú vždy turisti, čo idú za krásami nášho čarovného Slovenska a jeho dobrými ľuďmi.

A tak aj posledný deň roka 2017 sa vybrali milovníci prírody na vrchol Ľadonhory 999 mnm v Kysuckej vrchovine. Z KNM autobusom do Horného Vadičova – Kubaščikov. Šofér autobusu bol ochotný nás vyviesť až na vrchol, ale z opačnej strany Stien – beťár jeden. Od autobusovej zástavky sa vydalo viac ako 40. turistov na vrchol Ľadonhory cez Holý vrch, Steny až do Radole a KNM. Ráno bola teplota -4°C. Vietor nefúkal, ale bola hmla ale aj snehu asi 10-15 cm. Čim sme vystúpili vyššie a vyššie snehu poskromne pribúdalo, miestami bol chodník zľadovatelý a bolo nutné zvýšiť pozornosť. Na vrchol šliapal každý podľa svojich síl, možností a nálady, ale s úsmevom na tvári. Nakoniec sme všetci vystúpili na vrchol Ľadonhory, kde sa podávali ruky, prialo sa všetko naj- naj- naj rodinám, priateľom a všetkým blízkym, ako aj veľa krásnych zážitkov a hlavne šťastné návraty. Nikomu neprekážalo, že nie sú výhľady, že pofukovalo, ale bolo tu veselo ako na námestí na hodoch. Nechýbalo ani šampanské a rôzne chuťovky a cukrovinky. Na vrchole bola nulová viditeľnosť, bola biela tma - hmla. Nemohli sme obdivovať okolité hrebene,vrcholy a doliny. No príroda má vždy čo ponúknuť. Nafúkaná a namrznutá hmla na konároch stromov vytvárala atmosféru krásnej ľadovej krajiny, no jedna radosť. Ešte na pamiatku pár foto. Potom sme sa rozišli viacerými smermi, ale najviac sa nás pobralo po hrebeni stien do KNM. Stretali sme ešte ďalších účastníkov, ktorí išli na vrchol opačnou cestou, a to z KNM.

Na Holom vrchu bola zástavka – mala občerstvovačka. Postupne sme pokračovali hrebeňom Stien až na Poľanu, na malú lúku, počasie sa začalo pomaly vylepšovať a aj slniečko sa začalo vykúkať spoza mrakov. Na tomto mieste tradične spievame slovenskú hymnu. Nakoľko bol s nami aj jeden Čech - Moravák, tak sme sa skúsili spoločne zaspievať po rokoch československú hymnu, ale veľmi nám to nešlo, slovenská časť nám išla lepšie. Postupne sme zišli do Budatínskej Lehoty, Radole, KNM a domov na oslavu Silvestra.

Trasa merala okolo 13km /450m. Celková účasť bola okolo 50 ľudí.

Ďakujeme starému roku 2017 za krásne zážitky, zdravie, stretnutia a tešíme sa na nové v novom roku 2018.

 

 

Novoročné stretnutie na Tábore

 

Keďže starý rok 2017 zostarol, musel odstúpiť a na jeho miesto bol vymenovaný s okamžitým nástupom na trón rok 2018. S nástupom nového roku 2018, pondelok 1.1.2018, sa začala nová aktivita turistov, ale aj širokej verejnosti Novoročným stretnutím na treťom ročníku v Javorníkoch, na vrchole Tábora 697,4 mnm.

Novoročné stretnutie milovníkov, záujemcov o prírodu a turistov sa  začalo spoločnou stretávkou na autobusovej stanici v KNM o 11,00 hod. Už na stanici si postupne želáme do nového roku všetko najhoršie nech nás obchádza a všetko najlepšie nech sa na nás lepí a nech sa nám splnia všetky túžby, a to hlavne veľa zdravia a pokoja. Po modrej turistickej značke okolo Kinex - KLF na vrchol Tábor ( 5km/344m ) a odtiaľ ľubovoľnými trasami späť domov + ďalšie km naviac. Hoci nový rok 2018 bolo ešte mláďa, mal ešte len pár hodín, to ľudí čo majú radi prírodu a aj napriek tomu, že sa nevyspali do sýtosti a ružovučka, neodradilo sa do nej vybrať, do jej krásneho náručia. Je zamračené a teplota okolo -3°C. Šliapalo sa dobre, pomaly a v pohode, bolo oblačno, taký šedý deň. Minimum snehu, len také malé fliačky až v lese, ale blata zato dosť, aj keď miestami bolo čiastočne primrznuté. Postupne v malých skupinkách či jednotlivo stúpali na vrchol 697,4 mnm k vrcholovému smerovníku Tábora a ku krásnej rozhľadni .Na jej vrchol vystúpili hádam všetci účastníci stretnutia odkiaľ sa nám ukázali obmedzené výhľady na celé okolie, ale také smutné, bez snehu .Betónová plocha pod rozhľadňou bola poriadne namrznutá roztápajúcim sa snehom, bolo to hotové klzisko, a tak sme sa tam pohybovali, ako keby sme stáli po prvýkrát na korčuliach. Niektorí doniesli konáre na oheň, pretože drevo je na vrchole už vyzbierané. Pri malom ohníku bolo celkom príjemne hoci nemrzlo. Atmosféra bola veľmi príjemná ešte vianočná  – stisky rúk, novoročné priania, úsmevy, šampanské. Novoročný výstup prilákal na vrchol okolo 100 ľudí. Novoročných turistov privítal T. Bráciník a zaželal všetkým do nového roku všetko najlepšie.

Na záver veríme, že tak, ako krásne sa nám začal nový rok 2018, tak sa nám bude dariť po celý rok v spokojnosti, radosti, zdraví, krásnych túr, vrcholov, dolín, krásnych stretnutí a šťastných návratov.

 

Športklub turistiky Kysucké Nové Mesto

Teodor Bráciník

Späť

Najnovšie

23.05.2018 napísal dš

hadzana

Obrovský úspech kysuckej minihádzanej

Predposledný májový víkend patril v Stupave minihádzanárom. Konal sa tu najväčší turnaj v tejto vekovej kategórií (ročníky 2007 – 2010) Playminihandball 2018.

Čítať ďalej…

17.05.2018 napísal dš

kysuckí rybári

Kysuckí rybári už zahájili sezónu

Prvý májový víkend sa na priehrade Neslušanka konali rybárske preteky O pohár predsedu miestnej organizácie. Ako tradične na týchto jarných pretekoch sa chytali kapry.

Čítať ďalej…

11.05.2018 napísal dš

asanky

Asanky odštartovali súťažnú sezónu

Svoju 21. súťažnú sezónu odštartovali mažoretky zo súboru Asanka v Kysuckom Novom Meste účasťou na Majstrovstvách Slovenska v mažoretkovom športe, ktoré sa konali tento rok v meste Hlohovec v termíne 05.-06.05.2018.

Čítať ďalej…

09.05.2018 napísal dš

turnaj

Turnaj o pohár riaditeľky

V piatok 27. 4. 2018 sme v Centre sociálnych služieb Kamence organizovali pravidelný turnaj v hre Dáma o putovný pohár pani riaditeľky Mgr. Denisy Smrekovej.

Čítať ďalej…

27.04.2018 napísal dš

ryby

Rybári pozývajú na preteky

MO Slovenského rybárskeho zväzu KNM pozýva svojich členov, ich rodinných príslušníkov, manželky, priateľky, kamarátov a všetkých ktorí majú radi príjemný pobyt pri vode na rybárske preteky detí i dospelých.

Čítať ďalej…

23.04.2018 napísal dš

10

Na Kysuckej desiatke 150 bežcov

O desiatej hodine sa na štart Kysuckej desiatky v nedeľu 22. apríla postavilo 150 bežcov. Trinásty ročník si do svojej histórie zapíše množstvo zaujímavých momentov.

Čítať ďalej…

23.04.2018 napísal dš

oslava

Netradičná oslava

Bol prvý apríl 2018. Žiadny vtip ani prvoaprílová zábava, ale netradičná oslava veľkonočného sviatku Zmŕtvychvstania Pána.

Čítať ďalej…

06.04.2018 napísal dš

turnaj

Turnaj v Sjoelen

Turnaj v „Sjoelen“ sa uskutočnil tradične na zelený štvrtok v Dolnom Kubíne, ktorý pripravilo zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb Dolný Kubín.

Čítať ďalej…

26.03.2018 napísal dš

Kysuckí minihádzanári zlatí na turnaji v Kysuckom Novom Meste

Sobota 24. marca patrila v Kysuckom Novom Meste najmladším hádzanárom. Konal sa tu 6. ročník Veľkonočného turnaja v minihádzanej, ktorý je tu zároveň najväčšou hádzanárskou udalosťou roka.

Čítať ďalej…

23.03.2018 napísal dš

jud

Turnaj olympijských nádejí

V sobotu 17. marca 2018 sa v Mestskej športovej hale v Kysuckom Novom Meste konalo 2. kolo 41. ročníka Turnaja Olympijských nádejí v Jude.

Čítať ďalej…