Šport

Koncoročná a novoročná turistika 2017/2018

16.01.2018 napísal dš

turistika

Štefanský Vreteň 2017

 

Dňa 26.12. 2017. usporiadal ŠKT KNM 36. ročník Svätoštefanského zimného výstupu na Vreteň - 819,9 mnm v Kysuckej vrchovine.

Ráno od 8,00 do 9,30 hod. pri teplote okolo -2°C, sa vybralo z Radole od pivárne u Kultána 518 zaprezentovaných milovníkov prírody na 36. ročník tradičného výstupu na Vreteň. Skutočný počet bol určite vyšší, nakoľko všetci ľudia sa na štarte nezapisujú. Prezentácia ma viac významov – spätná kontrola, celkový prehľad o účastníkoch a dobrý podklad pre štatistiku. Počasie na toto ročné obdobie bolo opäť skúpe na sneh a vôbec nič nenasvedčovalo tomu, že ma kraľovať zima, skôr to vypadalo na jar. Bol mierny opar a hmla, sychravo, ale aspoň nepršalo a bolo trošku primrznuté. Štart bol ako obyčajne priebežný, aby si turisti po trase vystupovali v určitých odstupoch a nezavadzali si. Niekomu to ale vyhovuje, lebo si môže na chvíľu odpočinúť. Aj napriek tomu v určitých miestach to vypadalo ako kedysi v prvomájovom sprievode. Chodník bol šmykľavý a nepríjemný, k vrcholu bol už aj primrznutý a bolo už aj snehu ,ale len tak akurát na pošmyknutie a spadnutie na zadok. Tesne pod vrcholom turistov privítal turistický prístrešok a drevený kríž, pri ktorom horelo množstvo sviečok za našich zosnulých priateľov a známych. Tu si ľudia na chvíľu oddýchli, občerstvili sa teplým čajom a inými vianočnými dobrotami. Po príchode na vrchol sa hmla rozplynula, a keďže stromy zhodili svoj zelený šat, ukázali sa nám aj pekné výhľady na mesto a čiastočne aj na okolie. Na vrchole sa účastníci zapísali do vrcholovej knihy návštev, navzájom si zablahoželali. Bola tu veľmi príjemná nálada, každý usmiaty, spokojný, radosť z výkonu a poďme sa zohriať dolu do obecného úradu v Radoli, lebo tu aj mierne pofukovalo. Niektorí zvolili späť trasu ku kaplnke na medzivretne, alebo aj po výstupovej trase. Postupne všetci účastníci zostúpili v pohode a poriadku do cieľa v Radoli do obecného úradu. Trasa merala približne 6km/450m prevýšenia, dosť náročná pre tých, čo dožičili svojmu telu počas sviatkov veľa kalórií, ale tu sa ich zbavili aspoň čiastočne.

Na obecnom úrade v Radoli každý účastník dostal pamätný list, pohár, magnetku s logom výstupu, malé občerstvenie a okrem toho mnoho iných mimoriadnych cien získali ďalší účastníci, napr.:

 

najmladší účastník: Dršman B. 1 r.; Lašová M. 1,5 r.; Milová K. 2 r.;

najskôr narodení účastníci: Naumová J. 79 r. KNM; Lukačová B. 76 r. KNM; Šimun J., 85 r. ŽA; Kučera R. 85 r. ŽA

najvzdialenejší účastníci: Lančiarič I. Kanada; Mciaxosh L. Anglicko; Brechemacherová G. Rakúsko; Otčenašová A. a V. Nemecko

najvzdialenejší a najvernejší oddiel: 7 členný oddiel KST AHA Čierne

najpočetnejšia rodina: Dubeňová, 13 čl. Radoľa; Mácova, 11 čl.(KNM,BA,NL)

 

Ďalší účastníci boli z Plzne, Třinca, Č. Tešína, Olomouca, Bratislavy, Brezna, Ružomberka, Trnavy, Terchovej, Lokce, Istebného, Nesluše, Krásna nad Kysucou, Radôstky, KNM, Radole a celého blízkeho okolia.

Chceme poďakovať sponzorom, vďaka ktorým táto akcia má už svoje meno a je jednou z najvyhľadávanejších na severe Slovenska, o čom svedčí opäť pekný počet účastníkov a to 518 ľudí + nezaevidovaní.

Sponzori:

Sklenárstvo u Jakuba, Obec Radoľa, Pohostinstvo u Mičiana, Code s.r.o., Drogéria Bona, Stavbyt Radoľa, Tlačiareň Jánošík, Piváreň u Kultána, K&K s.r.o., Mestský úrad KNM, Občerstvenie Zásek, Hostinec u Pražačky, Marpal s.r.o., Doall. s.r.o.

 

 

Silvestrovská Ľadonhora

 

Na konci roku na Silvestra sa turisti po celom Slovensku stretávajú na vrcholoch, ktoré sú im blízke, kde počas celého roka zažili mnoho pekných, ale aj menej príjemných zážitkov, odkiaľ sa im naskytali očarujúce pohľady na našu krásnu prírodu, v krásnom ale aj horšom počasí, kde vaše srdce potešil nejeden fantastický východ slnka, ale aj západ, ale aj strieborné pohladenie mesiaca, alebo jemné kvapky drsnej studenej hmly, alebo krásne sa trblietajúci sneh a poriadna fujavica, ale čo je hlavné, že sa tu stretajú vždy turisti, čo idú za krásami nášho čarovného Slovenska a jeho dobrými ľuďmi.

A tak aj posledný deň roka 2017 sa vybrali milovníci prírody na vrchol Ľadonhory 999 mnm v Kysuckej vrchovine. Z KNM autobusom do Horného Vadičova – Kubaščikov. Šofér autobusu bol ochotný nás vyviesť až na vrchol, ale z opačnej strany Stien – beťár jeden. Od autobusovej zástavky sa vydalo viac ako 40. turistov na vrchol Ľadonhory cez Holý vrch, Steny až do Radole a KNM. Ráno bola teplota -4°C. Vietor nefúkal, ale bola hmla ale aj snehu asi 10-15 cm. Čim sme vystúpili vyššie a vyššie snehu poskromne pribúdalo, miestami bol chodník zľadovatelý a bolo nutné zvýšiť pozornosť. Na vrchol šliapal každý podľa svojich síl, možností a nálady, ale s úsmevom na tvári. Nakoniec sme všetci vystúpili na vrchol Ľadonhory, kde sa podávali ruky, prialo sa všetko naj- naj- naj rodinám, priateľom a všetkým blízkym, ako aj veľa krásnych zážitkov a hlavne šťastné návraty. Nikomu neprekážalo, že nie sú výhľady, že pofukovalo, ale bolo tu veselo ako na námestí na hodoch. Nechýbalo ani šampanské a rôzne chuťovky a cukrovinky. Na vrchole bola nulová viditeľnosť, bola biela tma - hmla. Nemohli sme obdivovať okolité hrebene,vrcholy a doliny. No príroda má vždy čo ponúknuť. Nafúkaná a namrznutá hmla na konároch stromov vytvárala atmosféru krásnej ľadovej krajiny, no jedna radosť. Ešte na pamiatku pár foto. Potom sme sa rozišli viacerými smermi, ale najviac sa nás pobralo po hrebeni stien do KNM. Stretali sme ešte ďalších účastníkov, ktorí išli na vrchol opačnou cestou, a to z KNM.

Na Holom vrchu bola zástavka – mala občerstvovačka. Postupne sme pokračovali hrebeňom Stien až na Poľanu, na malú lúku, počasie sa začalo pomaly vylepšovať a aj slniečko sa začalo vykúkať spoza mrakov. Na tomto mieste tradične spievame slovenskú hymnu. Nakoľko bol s nami aj jeden Čech - Moravák, tak sme sa skúsili spoločne zaspievať po rokoch československú hymnu, ale veľmi nám to nešlo, slovenská časť nám išla lepšie. Postupne sme zišli do Budatínskej Lehoty, Radole, KNM a domov na oslavu Silvestra.

Trasa merala okolo 13km /450m. Celková účasť bola okolo 50 ľudí.

Ďakujeme starému roku 2017 za krásne zážitky, zdravie, stretnutia a tešíme sa na nové v novom roku 2018.

 

 

Novoročné stretnutie na Tábore

 

Keďže starý rok 2017 zostarol, musel odstúpiť a na jeho miesto bol vymenovaný s okamžitým nástupom na trón rok 2018. S nástupom nového roku 2018, pondelok 1.1.2018, sa začala nová aktivita turistov, ale aj širokej verejnosti Novoročným stretnutím na treťom ročníku v Javorníkoch, na vrchole Tábora 697,4 mnm.

Novoročné stretnutie milovníkov, záujemcov o prírodu a turistov sa  začalo spoločnou stretávkou na autobusovej stanici v KNM o 11,00 hod. Už na stanici si postupne želáme do nového roku všetko najhoršie nech nás obchádza a všetko najlepšie nech sa na nás lepí a nech sa nám splnia všetky túžby, a to hlavne veľa zdravia a pokoja. Po modrej turistickej značke okolo Kinex - KLF na vrchol Tábor ( 5km/344m ) a odtiaľ ľubovoľnými trasami späť domov + ďalšie km naviac. Hoci nový rok 2018 bolo ešte mláďa, mal ešte len pár hodín, to ľudí čo majú radi prírodu a aj napriek tomu, že sa nevyspali do sýtosti a ružovučka, neodradilo sa do nej vybrať, do jej krásneho náručia. Je zamračené a teplota okolo -3°C. Šliapalo sa dobre, pomaly a v pohode, bolo oblačno, taký šedý deň. Minimum snehu, len také malé fliačky až v lese, ale blata zato dosť, aj keď miestami bolo čiastočne primrznuté. Postupne v malých skupinkách či jednotlivo stúpali na vrchol 697,4 mnm k vrcholovému smerovníku Tábora a ku krásnej rozhľadni .Na jej vrchol vystúpili hádam všetci účastníci stretnutia odkiaľ sa nám ukázali obmedzené výhľady na celé okolie, ale také smutné, bez snehu .Betónová plocha pod rozhľadňou bola poriadne namrznutá roztápajúcim sa snehom, bolo to hotové klzisko, a tak sme sa tam pohybovali, ako keby sme stáli po prvýkrát na korčuliach. Niektorí doniesli konáre na oheň, pretože drevo je na vrchole už vyzbierané. Pri malom ohníku bolo celkom príjemne hoci nemrzlo. Atmosféra bola veľmi príjemná ešte vianočná  – stisky rúk, novoročné priania, úsmevy, šampanské. Novoročný výstup prilákal na vrchol okolo 100 ľudí. Novoročných turistov privítal T. Bráciník a zaželal všetkým do nového roku všetko najlepšie.

Na záver veríme, že tak, ako krásne sa nám začal nový rok 2018, tak sa nám bude dariť po celý rok v spokojnosti, radosti, zdraví, krásnych túr, vrcholov, dolín, krásnych stretnutí a šťastných návratov.

 

Športklub turistiky Kysucké Nové Mesto

Teodor Bráciník

Späť

Najnovšie

23.02.2018 napísal dš

sportovec

Športovci ocenení

V roku 2017 sa kysuckonovomestským športovcom darilo, zbierali úspechy a tituly na slovenskej, európskej či svetovej úrovni.

Čítať ďalej…

21.02.2018 napísal dš

knihy

Vrcholy a knihy

Čo turisti zapísali do vrcholových kníh počas roka 2017?

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

hadzana

Aj do tretice putoval na Kysuce bronz

V uplynulý víkend vyvrcholila turnajom vo Frýdku - Místku spoločná Česko-slovensko-poľská liga v hádzanej v kategórii starší žiaci.

Čítať ďalej…

02.02.2018 napísal dš

sach

V 7. ročníku Juniori verzus Seniori sa ťahalo kráľom

Denné centrum Klub 75 a Centrum voľného času Kysucké Nové Mesto dňa 26. 1.2018 zorganizovali 7. ročník šachového turnaja „Juniori verzus Seniori“, ktorý sa konal v dome kultúry.

Čítať ďalej…

29.01.2018 napísal dš

turnaj

Šachový turnaj seniorov v hre Dáma

Piatok 19.1. 2018 sme organizovali šachový turnaj v hre dáma o Putovný pohár riaditeľky Centra sociálnych služieb Kamence v Kysuckom Novom Meste Mgr. Denisy Smrekovej.

Čítať ďalej…

23.01.2018 napísal dš

spot

Kysucký športovec roka

Niekoľko priečok v ankete Kysucký športovec roka obsadili i športovci z nášho mesta. Prinášame kompletný prehľad.

Čítať ďalej…

20.01.2018 napísal dš

Plameň v Rudine

Dňa 6.1. 2018 sa konalo okresné kolo zimných halových hier mladých hasičov PLAMEŇ 2017-2018 v Rudine.

Čítať ďalej…

17.01.2018 napísal dš

Hádzanári z KNM opäť priviezli bronz

Druhý z trojdielnej série turnajov spoločnej Česko-slovensko-poľskej ligy sa konal 13.-14. januára v Diakovej.

Čítať ďalej…

02.01.2018 napísal dš

lada

Za dva mesiace, z Kysúc cez Himaláje, až do Bangkoku? Na žiguli sa to dá.

Po výprave do Mongolska v roku 2016, ktorá bola príliš krátka, sme vedeli, že potrebujeme opäť pozdvihnúť pomyselnú latku vyššie a prijať väčšiu cestovateľskú výzvu. A tak sme naplánovali expedíciu Ladázia 2017.

Čítať ďalej…