Šport

15. ročník diaľkového prechodu "Kysucké Himaláje"

20.07.2017 napísal dš

kh

V tomto roku boli v dňoch 3. a 4. júna odštartované znova dve kategórie tohto náročného prechodu.

I. kategória - variant A-klasický: 83 km/prevýšenie 3 900 m - odpovedá asi 122 km
Štart o 5.00 hod. od Kultána v Radoli, začína výstupom na Vreteň 8 199 dm, potom Poľana 8 500 m, Skríželné-Obelec 8 411 dm, s. Meriadov - Černatín - Kykula 8 260 dm, sedlo Korcháň - Bartkov kopec – sedlo Rovne – Klubina, kde bola prestávka a občerstvenie v pohostinstve Horal turistu Ferdinanda Neslušana. Potom už za príjemného počasia na  Blažejovec 8 311 dm, Kalinový vrch 8 164 dm do Oščadnice, penziónu Drevorubač, čo bol záver 1. dňa, kde nás čakal výborný guláš, ktorý uvarili manželia Lapihúskovci. Druhý deň pokračoval na Švancarovci - Liesková 8 499 dm, Javorské 8 445 dm, Čadca - Briava 8 206 dm, Vojtov vrch 8 403 dm, chot. kopec Petránky - Vrchrieka 8 612 dm, Jurdovci - Jakubovský vrch 8 749 dm,  Žiar 8 692 dm, Nesluša a na záver Jastrabie 8 513 dm a odtiaľ cez Majtánky do suľkovskej pivárne, hlavného stanu, kde nás už čakala príjemná obsluha s občerstvením. Potom sme slávnostne odovzdali diplomy turistom B trasy, ktorí už dorazili, ale s veľkým napätím sa čakalo, ako budú postupne prichádzať adepti zdolania všetkých 14 vrcholov "Kysuckých Himaláji", teda A-trasy. Ako prvý dorazil okolo  jednej Vladko Šadlák po deviatykrát, ktorý prvý deň ukončil až v Čadci. Druhý prišiel Marcel Čelko po druhykrát a ako tretí o piatej najvzdialenejší účastník  z Častej pri Pezinku Lukáš Cisár po prvýkrát, ďalej potom až o pol deviatej prišiel Jaroslav Hmíra s Miroslavom Marušom, ktorým sa to podarilo na prvý pokus. Ďalej  sprievodca Ing. Dušan Šrenkel už po šiestykrát a Teo Bráciník, ktorý zavŕšil 10 úspešných prechodov. V cieli ich čakali aj ďalší úspešní zdolávatelia týchto vrcholov, ktorí sa pre rôzne príčiny nemohli na tejto obľúbenej akcii tento rok zúčastniť.

Tak isto treba poďakovať za vynikajúce výkony aj tým, ktorí zdolali  vrcholy B trasy, ktorým bol sprievodca Emil Chilý. S ním to boli Danka Grečová, Mirka Glončáková, Danka Heldová, Renáta Bohdaňová, Marián Škola, Milan Konárik, Eva Dratnalová, Ing. Ľubomír Galvánek, Ing. Peter Šotkovský  a sprievodca František Žabka.

II. kategória - variant B - zľahčený: 65km/prevýšenie 2 500 m - odpovedá asi 90 km.
Obdiv patrí takisto aj Márii Jakubíkovej, ktorá zdolala A - trasu už 10 krát a tentokrát absolvovala trasy AB spolu s Viktorom Cabukom, ktorý už takisto zdolal trasu A vlani. Taktiež tým, čo sa zúčastnili iba jeden deň. Ing. Bohuš Galvánek, Zdenka Pekárková, Martinka Cabuková, Erika Kubaščíková, Martin Dráb, Timotej Berenhauser, Pavel Virdzek, Zdeno Hrdý, Beáta Kontrišová, Erika Hmírová, Jaroslav Falát, Augustín Jakubík, Mirka Karásková, Vladislav Karásek, Kvetka a Stano Heľovci, Jarka Šidlová, Petrík Šotkovský, Slávka Lisková, Anka a František Obšivanovci, Vladimír Urban, Július Peťko, Ľubomír Kubánek a Adam Tabaček, náš fotodokumentarista a ďalší, ktorým sa podarilo zdolať už aj A. Taktiež patrí veľký obdiv naším najstarším a pravidelným účastníkom Ing. Ondrejovi Baránkovi, ktorý zdolal taktiež dvakrát A trasu  a Ing. Jaroslavovi Mikovčákovi, ktorí mali po oba dni upravenú skrátenú trasu, ale všetci ich obdivujeme, že aj v takom veku sa dá na tejto náročnej akcii zabojovať, ale hlavne sa zúčastniť a byť na trase s kamarátmi a odovzdávať im cenné skúsenosti. Znova sme mali tiež aj prieskumníkov na horských bicykloch, ktorí absolvovali upravenú trasu a boli to Ondrej Tulec a Roman Minarovič a taktiež Ján Ceniga, ktorý robil prieskum okolia Oščadnice v rámci prípravy zimného zrazu. Poďakovať treba aj Jarkovi Stuchlíkovi, ktorý zdolal už 9 krát A trasu ako sprievodca, teraz  zabezpečoval  prepravu batožiny, Erichovi Kameňovskému, ktorý zabezpečil výrobu diplomov, Radovanovi Majcherovi z RM-sportu ako aj Silvestrovi Pastvovi z firmy Instal. Taktiež vedeniu firmy Kinex, ktorú na tejto akcii aj reprezentoval Ing. Ľubomír Galvánek, ktorému ďakujeme za výrobu tričiek pre našich sprievodcov s logom „KH“. Ďalej patrí vďaka aj Márii Ondruškovej s personálom suľkovskej pivárne za vynikajúcu obsluhu a samozrejme Mirke Žabkovej za morálnu podporu a toleranciu pri organizovaní tejto dvojdňovej akcie. Všetkým sme udelili čestné diplomy za podporu pri organizovaní tejto náročnej turistickej akcie. Celkom sa akcií zúčastnilo 52 turistov aj napriek teplému  počasiu a búrkam v nedeľu to bolo skoro ideálne a podľa našich predstáv, ale bolo treba nosiť veľa tekutín a stále ich doplňovať, aby nedošlo k dehydratácii organizmu. Neboli to len členovia ŠKT KNM, ale aj turisti zo širokého okolia.

Zatiaľ sa počas týchto pätnástich ročníkov zúčastnilo Kysuckých Himalájí viac ako dvestodeväťdesiatpäť zdatných turistov, z ktorých niektorí každý rok. Zdolať všetkých 14 vrcholov A kategórie dokázalo už 82 turistov, z ktorých 36tim sa to podarilo už viackrát.

Takže počet pretekárov sa úctyhodne rozrastá a po chystaných úpravách nás bude v budúcom roku 2018 určite ešte viac, lebo to bude už  16. ročník a ten musí stáť za to. Takéto veľmi náročné akcie sa nedajú robiť bez podpory turistického oddielu ŠKT KNM, ktorý je od roku 2009 členom MŠK K. N. Mesto, ako aj mesta a pána primátora Ing. Jána Hartela. Touto cestou im všetkým veľmi pekne v mene našich členov ďakujem.

                                                                                          František Žabka, predseda ŠKT Kysucké Nové Mesto

Späť

Najnovšie

26.11.2017 napísal dš

IHRISKO

Otvorenie ihriska

V pondelok 20.11. 2017 bolo slávnostné otvorené tréningové ihrisko s umelou trávou v športovom areáli pri futbalovom ihrisku.

Čítať ďalej…

22.11.2017 napísal dš

chodnikom

Chodníkom V. Galvánka

Aj napriek dosť výhražnej predpovedi počasia, sobota 28.10. sa nakoniec vydarila. Ráno síce mrholilo a vďaka tomu, ale i dažďom v predchádzajúcich dňoch, sa štart túry po chodníkoch Viliama Galvánka posunul na pol deviatu.

Čítať ďalej…

02.11.2017 napísal dš

tichy

Sezóna Petra Tichého

Náš olympionik má za sebou ďalšiu úspešnú atletickú sezónu. Absolvoval päť desiatok rôznych behov po celom Slovensku i v zahraničí.

Čítať ďalej…

18.10.2017 napísal dš

duhak

Duhák s vysokou účasťou

V sobotu 7. októbra sa na Vodnej nádrži Neslušanka konali tradičné rybárske preteky Kysucký duhák.

Čítať ďalej…

06.10.2017 napísal dš

toth

Významný deň pre ZŠ Clementisova

Atletika mi nevzala nič, naopak, dala mi všetko, čím som! – výrok Mateja Tótha

Čítať ďalej…

26.09.2017 napísal dš

hasici

Výsledky ovplyvnil dážď

V nedeľu 17.9. sa na mestskom štadióne uskutočnili IV. Majstrovstvá Slovenska v behu na 60 m cez prekážky. O prípravu podujatia sa postarala Dobrovoľná ochrana SR, zástupcovia Slovenskej ligy v behu na 60 m cez prekážky a hlavne naši miestni hasiči z Dobrovoľného hasičského zboru v KNM.

Čítať ďalej…

24.09.2017 napísal dš

atleti

Na dvoch šampionátoch

Dňa 16.9. sme mali zastúpenie na dvoch slovenských šampionátoch. Najprv sa predviedli starší žiaci, Lucka Ondrušková a Alex Nevedel, v Nových Zámkoch.

Čítať ďalej…

19.09.2017 napísal dš

tura

10. ročník Primátorského výstupu na Holý vrch

Dňa 1. septembra usporiadal oddiel ŠKT Kysucké Nové Mesto v spolupráci s mestom Kysucké Nové Mesto 10. ročník už tradičného primátorského výstupu na Holý vrch v Kysuckej vrchovine.

Čítať ďalej…

08.09.2017 napísal dš

atleti

Pretekali najmladší aj najstarší

Cez posledný augustový víkend pretekali naši najmladší aj najstarší atléti.

Čítať ďalej…