Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Šport

15. ročník diaľkového prechodu "Kysucké Himaláje"

20.07.2017 napísal dš

kh

V tomto roku boli v dňoch 3. a 4. júna odštartované znova dve kategórie tohto náročného prechodu.

I. kategória - variant A-klasický: 83 km/prevýšenie 3 900 m - odpovedá asi 122 km
Štart o 5.00 hod. od Kultána v Radoli, začína výstupom na Vreteň 8 199 dm, potom Poľana 8 500 m, Skríželné-Obelec 8 411 dm, s. Meriadov - Černatín - Kykula 8 260 dm, sedlo Korcháň - Bartkov kopec – sedlo Rovne – Klubina, kde bola prestávka a občerstvenie v pohostinstve Horal turistu Ferdinanda Neslušana. Potom už za príjemného počasia na  Blažejovec 8 311 dm, Kalinový vrch 8 164 dm do Oščadnice, penziónu Drevorubač, čo bol záver 1. dňa, kde nás čakal výborný guláš, ktorý uvarili manželia Lapihúskovci. Druhý deň pokračoval na Švancarovci - Liesková 8 499 dm, Javorské 8 445 dm, Čadca - Briava 8 206 dm, Vojtov vrch 8 403 dm, chot. kopec Petránky - Vrchrieka 8 612 dm, Jurdovci - Jakubovský vrch 8 749 dm,  Žiar 8 692 dm, Nesluša a na záver Jastrabie 8 513 dm a odtiaľ cez Majtánky do suľkovskej pivárne, hlavného stanu, kde nás už čakala príjemná obsluha s občerstvením. Potom sme slávnostne odovzdali diplomy turistom B trasy, ktorí už dorazili, ale s veľkým napätím sa čakalo, ako budú postupne prichádzať adepti zdolania všetkých 14 vrcholov "Kysuckých Himaláji", teda A-trasy. Ako prvý dorazil okolo  jednej Vladko Šadlák po deviatykrát, ktorý prvý deň ukončil až v Čadci. Druhý prišiel Marcel Čelko po druhykrát a ako tretí o piatej najvzdialenejší účastník  z Častej pri Pezinku Lukáš Cisár po prvýkrát, ďalej potom až o pol deviatej prišiel Jaroslav Hmíra s Miroslavom Marušom, ktorým sa to podarilo na prvý pokus. Ďalej  sprievodca Ing. Dušan Šrenkel už po šiestykrát a Teo Bráciník, ktorý zavŕšil 10 úspešných prechodov. V cieli ich čakali aj ďalší úspešní zdolávatelia týchto vrcholov, ktorí sa pre rôzne príčiny nemohli na tejto obľúbenej akcii tento rok zúčastniť.

Tak isto treba poďakovať za vynikajúce výkony aj tým, ktorí zdolali  vrcholy B trasy, ktorým bol sprievodca Emil Chilý. S ním to boli Danka Grečová, Mirka Glončáková, Danka Heldová, Renáta Bohdaňová, Marián Škola, Milan Konárik, Eva Dratnalová, Ing. Ľubomír Galvánek, Ing. Peter Šotkovský  a sprievodca František Žabka.

II. kategória - variant B - zľahčený: 65km/prevýšenie 2 500 m - odpovedá asi 90 km.
Obdiv patrí takisto aj Márii Jakubíkovej, ktorá zdolala A - trasu už 10 krát a tentokrát absolvovala trasy AB spolu s Viktorom Cabukom, ktorý už takisto zdolal trasu A vlani. Taktiež tým, čo sa zúčastnili iba jeden deň. Ing. Bohuš Galvánek, Zdenka Pekárková, Martinka Cabuková, Erika Kubaščíková, Martin Dráb, Timotej Berenhauser, Pavel Virdzek, Zdeno Hrdý, Beáta Kontrišová, Erika Hmírová, Jaroslav Falát, Augustín Jakubík, Mirka Karásková, Vladislav Karásek, Kvetka a Stano Heľovci, Jarka Šidlová, Petrík Šotkovský, Slávka Lisková, Anka a František Obšivanovci, Vladimír Urban, Július Peťko, Ľubomír Kubánek a Adam Tabaček, náš fotodokumentarista a ďalší, ktorým sa podarilo zdolať už aj A. Taktiež patrí veľký obdiv naším najstarším a pravidelným účastníkom Ing. Ondrejovi Baránkovi, ktorý zdolal taktiež dvakrát A trasu  a Ing. Jaroslavovi Mikovčákovi, ktorí mali po oba dni upravenú skrátenú trasu, ale všetci ich obdivujeme, že aj v takom veku sa dá na tejto náročnej akcii zabojovať, ale hlavne sa zúčastniť a byť na trase s kamarátmi a odovzdávať im cenné skúsenosti. Znova sme mali tiež aj prieskumníkov na horských bicykloch, ktorí absolvovali upravenú trasu a boli to Ondrej Tulec a Roman Minarovič a taktiež Ján Ceniga, ktorý robil prieskum okolia Oščadnice v rámci prípravy zimného zrazu. Poďakovať treba aj Jarkovi Stuchlíkovi, ktorý zdolal už 9 krát A trasu ako sprievodca, teraz  zabezpečoval  prepravu batožiny, Erichovi Kameňovskému, ktorý zabezpečil výrobu diplomov, Radovanovi Majcherovi z RM-sportu ako aj Silvestrovi Pastvovi z firmy Instal. Taktiež vedeniu firmy Kinex, ktorú na tejto akcii aj reprezentoval Ing. Ľubomír Galvánek, ktorému ďakujeme za výrobu tričiek pre našich sprievodcov s logom „KH“. Ďalej patrí vďaka aj Márii Ondruškovej s personálom suľkovskej pivárne za vynikajúcu obsluhu a samozrejme Mirke Žabkovej za morálnu podporu a toleranciu pri organizovaní tejto dvojdňovej akcie. Všetkým sme udelili čestné diplomy za podporu pri organizovaní tejto náročnej turistickej akcie. Celkom sa akcií zúčastnilo 52 turistov aj napriek teplému  počasiu a búrkam v nedeľu to bolo skoro ideálne a podľa našich predstáv, ale bolo treba nosiť veľa tekutín a stále ich doplňovať, aby nedošlo k dehydratácii organizmu. Neboli to len členovia ŠKT KNM, ale aj turisti zo širokého okolia.

Zatiaľ sa počas týchto pätnástich ročníkov zúčastnilo Kysuckých Himalájí viac ako dvestodeväťdesiatpäť zdatných turistov, z ktorých niektorí každý rok. Zdolať všetkých 14 vrcholov A kategórie dokázalo už 82 turistov, z ktorých 36tim sa to podarilo už viackrát.

Takže počet pretekárov sa úctyhodne rozrastá a po chystaných úpravách nás bude v budúcom roku 2018 určite ešte viac, lebo to bude už  16. ročník a ten musí stáť za to. Takéto veľmi náročné akcie sa nedajú robiť bez podpory turistického oddielu ŠKT KNM, ktorý je od roku 2009 členom MŠK K. N. Mesto, ako aj mesta a pána primátora Ing. Jána Hartela. Touto cestou im všetkým veľmi pekne v mene našich členov ďakujem.

                                                                                          František Žabka, predseda ŠKT Kysucké Nové Mesto

Späť

Najnovšie

28.07.2017 napísal dš

streetball

Zápolenie v centre mesta

Prvý júlový deň námestie v našom meste obsadili športovci. Na troch basketbalových kurtoch sa konal 7. ročník turnaja Schaeffler Čuhársky Streetball 2017-Streetball Proti Rakovine.

Čítať ďalej…

25.07.2017 napísal dš

Sezóna 2016/2017 úspešná

Dievčatá z Florbalového klubu MŠK KNM majú za sebou najúspešnejšiu sezónu od založenia klubu v roku 2010. Na majstrovstvách Slovenska získali medaile vo všetkých mládežníckych kategóriách.

Čítať ďalej…

20.07.2017 napísal dš

kh

15. ročník diaľkového prechodu "Kysucké Himaláje"

V tomto roku boli v dňoch 3. a 4. júna odštartované znova dve kategórie tohto náročného prechodu.

Čítať ďalej…

18.07.2017 napísal dš

via

Via ferrata Martinské hole

Na túto cestu sa vybrali aj 11 turisti ŠKT KNM dňa 25.6.2017 (nedeľa), nakoľko bolo pekné počasie a sedieť celý deň doma by bol hriech.

Čítať ďalej…

13.07.2017 napísal dš

pohar

42. ročník Kysucký pohár 2017

ROB klub KYSUCA usporiadal už 42. ročník pretekov v rádio-orientačnom behu, tradičný Kysucký Pohár. Naše preteky patria medzi najstaršie preteky v Európe, aj preto sa ich pravidelne zúčastňujú pretekári z absolútnej svetovej špičky.

Čítať ďalej…

07.07.2017 napísal dš

zober loptu

Zober loptu, nie drogy

Aj tento rok sa predškoláci z MŠ Komenského zúčastnili poslednej školskej športovej akcie Zober loptu a nie drogy.

Čítať ďalej…

05.07.2017 napísal dš

body

Zbierali extrabody

Dobrá nálada sprevádzala stretnutie podporovateľov projektu Dobrý beh. To sa konalo v stredu 28. júna na mestskom štadiióne a jeho cieľom bolo nazbierať čo najviac bodov pre žiakov ZŠ Clementisova.

Čítať ďalej…

02.07.2017 napísal dš

asanky

Asanky na ME v Taliansku opäť úspešné

Mažoretky Asanka z Kysuckého Nového Mesto úspešne reprezentovali naše mesto a celé Slovensko na Majstrovstvách Európy 2017 v mažoretkovom športe v Talianskom meste Giullianova.

Čítať ďalej…

30.06.2017 napísal dš

bowling

Únia na bowlingu

Okresná organizácia Únie žien Slovenska v KNM v spolupráci so ZO ÚŽS Kys. Lieskovec každoročne pripravuje pre svoje členky okresné kolo v bowlingu.

Čítať ďalej…

28.06.2017 napísal dš

hadzana

Chlapci zo ZŠ Dolinský potok reprezentovali Žilinský kraj

V dňoch 13. – 14. júna 2017 sa konali Majstrovstvá Slovenska v hádzanej žiakov ZŠ v Nových Zámkoch.

Čítať ďalej…