Šport

15. ročník diaľkového prechodu "Kysucké Himaláje"

20.07.2017 napísal dš

kh

V tomto roku boli v dňoch 3. a 4. júna odštartované znova dve kategórie tohto náročného prechodu.

I. kategória - variant A-klasický: 83 km/prevýšenie 3 900 m - odpovedá asi 122 km
Štart o 5.00 hod. od Kultána v Radoli, začína výstupom na Vreteň 8 199 dm, potom Poľana 8 500 m, Skríželné-Obelec 8 411 dm, s. Meriadov - Černatín - Kykula 8 260 dm, sedlo Korcháň - Bartkov kopec – sedlo Rovne – Klubina, kde bola prestávka a občerstvenie v pohostinstve Horal turistu Ferdinanda Neslušana. Potom už za príjemného počasia na  Blažejovec 8 311 dm, Kalinový vrch 8 164 dm do Oščadnice, penziónu Drevorubač, čo bol záver 1. dňa, kde nás čakal výborný guláš, ktorý uvarili manželia Lapihúskovci. Druhý deň pokračoval na Švancarovci - Liesková 8 499 dm, Javorské 8 445 dm, Čadca - Briava 8 206 dm, Vojtov vrch 8 403 dm, chot. kopec Petránky - Vrchrieka 8 612 dm, Jurdovci - Jakubovský vrch 8 749 dm,  Žiar 8 692 dm, Nesluša a na záver Jastrabie 8 513 dm a odtiaľ cez Majtánky do suľkovskej pivárne, hlavného stanu, kde nás už čakala príjemná obsluha s občerstvením. Potom sme slávnostne odovzdali diplomy turistom B trasy, ktorí už dorazili, ale s veľkým napätím sa čakalo, ako budú postupne prichádzať adepti zdolania všetkých 14 vrcholov "Kysuckých Himaláji", teda A-trasy. Ako prvý dorazil okolo  jednej Vladko Šadlák po deviatykrát, ktorý prvý deň ukončil až v Čadci. Druhý prišiel Marcel Čelko po druhykrát a ako tretí o piatej najvzdialenejší účastník  z Častej pri Pezinku Lukáš Cisár po prvýkrát, ďalej potom až o pol deviatej prišiel Jaroslav Hmíra s Miroslavom Marušom, ktorým sa to podarilo na prvý pokus. Ďalej  sprievodca Ing. Dušan Šrenkel už po šiestykrát a Teo Bráciník, ktorý zavŕšil 10 úspešných prechodov. V cieli ich čakali aj ďalší úspešní zdolávatelia týchto vrcholov, ktorí sa pre rôzne príčiny nemohli na tejto obľúbenej akcii tento rok zúčastniť.

Tak isto treba poďakovať za vynikajúce výkony aj tým, ktorí zdolali  vrcholy B trasy, ktorým bol sprievodca Emil Chilý. S ním to boli Danka Grečová, Mirka Glončáková, Danka Heldová, Renáta Bohdaňová, Marián Škola, Milan Konárik, Eva Dratnalová, Ing. Ľubomír Galvánek, Ing. Peter Šotkovský  a sprievodca František Žabka.

II. kategória - variant B - zľahčený: 65km/prevýšenie 2 500 m - odpovedá asi 90 km.
Obdiv patrí takisto aj Márii Jakubíkovej, ktorá zdolala A - trasu už 10 krát a tentokrát absolvovala trasy AB spolu s Viktorom Cabukom, ktorý už takisto zdolal trasu A vlani. Taktiež tým, čo sa zúčastnili iba jeden deň. Ing. Bohuš Galvánek, Zdenka Pekárková, Martinka Cabuková, Erika Kubaščíková, Martin Dráb, Timotej Berenhauser, Pavel Virdzek, Zdeno Hrdý, Beáta Kontrišová, Erika Hmírová, Jaroslav Falát, Augustín Jakubík, Mirka Karásková, Vladislav Karásek, Kvetka a Stano Heľovci, Jarka Šidlová, Petrík Šotkovský, Slávka Lisková, Anka a František Obšivanovci, Vladimír Urban, Július Peťko, Ľubomír Kubánek a Adam Tabaček, náš fotodokumentarista a ďalší, ktorým sa podarilo zdolať už aj A. Taktiež patrí veľký obdiv naším najstarším a pravidelným účastníkom Ing. Ondrejovi Baránkovi, ktorý zdolal taktiež dvakrát A trasu  a Ing. Jaroslavovi Mikovčákovi, ktorí mali po oba dni upravenú skrátenú trasu, ale všetci ich obdivujeme, že aj v takom veku sa dá na tejto náročnej akcii zabojovať, ale hlavne sa zúčastniť a byť na trase s kamarátmi a odovzdávať im cenné skúsenosti. Znova sme mali tiež aj prieskumníkov na horských bicykloch, ktorí absolvovali upravenú trasu a boli to Ondrej Tulec a Roman Minarovič a taktiež Ján Ceniga, ktorý robil prieskum okolia Oščadnice v rámci prípravy zimného zrazu. Poďakovať treba aj Jarkovi Stuchlíkovi, ktorý zdolal už 9 krát A trasu ako sprievodca, teraz  zabezpečoval  prepravu batožiny, Erichovi Kameňovskému, ktorý zabezpečil výrobu diplomov, Radovanovi Majcherovi z RM-sportu ako aj Silvestrovi Pastvovi z firmy Instal. Taktiež vedeniu firmy Kinex, ktorú na tejto akcii aj reprezentoval Ing. Ľubomír Galvánek, ktorému ďakujeme za výrobu tričiek pre našich sprievodcov s logom „KH“. Ďalej patrí vďaka aj Márii Ondruškovej s personálom suľkovskej pivárne za vynikajúcu obsluhu a samozrejme Mirke Žabkovej za morálnu podporu a toleranciu pri organizovaní tejto dvojdňovej akcie. Všetkým sme udelili čestné diplomy za podporu pri organizovaní tejto náročnej turistickej akcie. Celkom sa akcií zúčastnilo 52 turistov aj napriek teplému  počasiu a búrkam v nedeľu to bolo skoro ideálne a podľa našich predstáv, ale bolo treba nosiť veľa tekutín a stále ich doplňovať, aby nedošlo k dehydratácii organizmu. Neboli to len členovia ŠKT KNM, ale aj turisti zo širokého okolia.

Zatiaľ sa počas týchto pätnástich ročníkov zúčastnilo Kysuckých Himalájí viac ako dvestodeväťdesiatpäť zdatných turistov, z ktorých niektorí každý rok. Zdolať všetkých 14 vrcholov A kategórie dokázalo už 82 turistov, z ktorých 36tim sa to podarilo už viackrát.

Takže počet pretekárov sa úctyhodne rozrastá a po chystaných úpravách nás bude v budúcom roku 2018 určite ešte viac, lebo to bude už  16. ročník a ten musí stáť za to. Takéto veľmi náročné akcie sa nedajú robiť bez podpory turistického oddielu ŠKT KNM, ktorý je od roku 2009 členom MŠK K. N. Mesto, ako aj mesta a pána primátora Ing. Jána Hartela. Touto cestou im všetkým veľmi pekne v mene našich členov ďakujem.

                                                                                          František Žabka, predseda ŠKT Kysucké Nové Mesto

Späť

Najnovšie

23.02.2018 napísal dš

sportovec

Športovci ocenení

V roku 2017 sa kysuckonovomestským športovcom darilo, zbierali úspechy a tituly na slovenskej, európskej či svetovej úrovni.

Čítať ďalej…

21.02.2018 napísal dš

knihy

Vrcholy a knihy

Čo turisti zapísali do vrcholových kníh počas roka 2017?

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

hadzana

Aj do tretice putoval na Kysuce bronz

V uplynulý víkend vyvrcholila turnajom vo Frýdku - Místku spoločná Česko-slovensko-poľská liga v hádzanej v kategórii starší žiaci.

Čítať ďalej…

02.02.2018 napísal dš

sach

V 7. ročníku Juniori verzus Seniori sa ťahalo kráľom

Denné centrum Klub 75 a Centrum voľného času Kysucké Nové Mesto dňa 26. 1.2018 zorganizovali 7. ročník šachového turnaja „Juniori verzus Seniori“, ktorý sa konal v dome kultúry.

Čítať ďalej…

29.01.2018 napísal dš

turnaj

Šachový turnaj seniorov v hre Dáma

Piatok 19.1. 2018 sme organizovali šachový turnaj v hre dáma o Putovný pohár riaditeľky Centra sociálnych služieb Kamence v Kysuckom Novom Meste Mgr. Denisy Smrekovej.

Čítať ďalej…

23.01.2018 napísal dš

spot

Kysucký športovec roka

Niekoľko priečok v ankete Kysucký športovec roka obsadili i športovci z nášho mesta. Prinášame kompletný prehľad.

Čítať ďalej…

20.01.2018 napísal dš

Plameň v Rudine

Dňa 6.1. 2018 sa konalo okresné kolo zimných halových hier mladých hasičov PLAMEŇ 2017-2018 v Rudine.

Čítať ďalej…

17.01.2018 napísal dš

Hádzanári z KNM opäť priviezli bronz

Druhý z trojdielnej série turnajov spoločnej Česko-slovensko-poľskej ligy sa konal 13.-14. januára v Diakovej.

Čítať ďalej…

02.01.2018 napísal dš

lada

Za dva mesiace, z Kysúc cez Himaláje, až do Bangkoku? Na žiguli sa to dá.

Po výprave do Mongolska v roku 2016, ktorá bola príliš krátka, sme vedeli, že potrebujeme opäť pozdvihnúť pomyselnú latku vyššie a prijať väčšiu cestovateľskú výzvu. A tak sme naplánovali expedíciu Ladázia 2017.

Čítať ďalej…