Šport

10. ročník Primátorského výstupu na Holý vrch

19.09.2017 napísal dš

tura

Dňa 1. septembra usporiadal oddiel ŠKT Kysucké Nové Mesto v spolupráci s mestom Kysucké Nové Mesto 10. ročník už tradičného primátorského výstupu na Holý vrch v Kysuckej vrchovine. Holý vrch je najvyšším vrcholom v katastri Kysuckého Nového Mesta, má nadmorskú výšku 912 m a nachádza sa v hrebeni Stien. Je to hlavný vrcholový bod tohto primátorského výstupu. 

Už od rána bolo veľmi teplo, slniečko nás zavčasu riadne začalo smažiť a opekať. Na autobusovej stanici v KNM, pri zastávke do Dolného Vadičova sa začala zbierať pomerne veľká skupinka turistov. Nastupujeme do autobusu a o chvíľu už aj vystupujeme. Šliapať sme začali v Dolnom Vadičove asfaltovou cestou smerom ku chate pod Ľadonhorou niekedy atraktívnou chatou, kde sa dalo aj najesť a občerstviť sa. Konečne chatu už niekto opravuje a už nepôsobí dojmom starej schátralej budovy. Prostredie v tejto chatovej oblasti je veľmi pekné. Lúky krásne zakvitnuté samou rôznofarebnou kvetenou. Prichádzame k rozdvojke turistického chodníka. Zelená značka pokračuje v pravo smerom na výhliadku pod Stenami a my odbočujeme v ľavo, na žltú značku a začíname riadne prudko stúpať. Pred dotieravým horúcim slnkom nás už chráni tieň stromov, no aj tak je veľmi teplo a sparno. Začíname sa roztápať vo svojom vlastnom pote a šťave, no podmienka výstupu je – vydržať až na vrchol! Pomerne strmým, miestami aj šmykľavým chodníkom dochádzame do sedla pod Ľadonhorou, kde je turistický smerovník určujúci smer na Ľadonhoru a do KNM. Nakoľko mal poškodený klobúčik (alebo inač povedané striešku), aby bol smerovník aj so smerovkami chránený pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, vyniesol som nový a za pomoci O. Tulca ho vymieňam, starý potom on znáša dole. Ostatní tiež postupne dochádzajú a počas krátkej prestávky sa tu všetci občerstvujú a dopĺňajú tekutiny vo výške 883,4mnm. Podaktorí sa tu prezliekajú nakoľko sú mokrí ako keby zmokli. Postupne pokračujeme smerom na Holý vrch. Tu nás už čakajú turisti - Galvánkovci, ktorí tu išli cez Steny opačným smerom z KNM. Tu sa spoločne zvítavame. T Bráciník každému zablahoželal k zdolaniu výstupu. Každému účastníkovi odovzdal pamätný list a malé občerstvenie a pozval ostatných na ďalšie turistické akcie. Samozrejme aj primátor mesta J. Hartel, ktorý tiež vystúpil na vrchol sa neobišiel bez gratulácie a 10 hobľoch ako mimoriadny darček pri príležitosti 10-tého výročia výstupu. Tiež mal pre všetkých prichystané milé občerstvenie rôzne sladkosti - aj tekuté. Mali sme krásny výhľad na hrebeň M. Fatry. Niektorí aj opekajú slaninku a iné dobroty. Po dobrom oddychu a občerstvení ešte spoločné foto a pokračujeme ďalej po hrebeni Stien s postupným klesaním až do Kysuckého Nového Mesta. Fotíme sa pri krásnych skalných vápencových útvaroch. Miestami chôdza pripomína prekážkový beh, nakoľko je popadaných veľa stromov. Prekonávať sa dajú len obchádzaním, preskakovaním, podliezaním, pomaly aj plazením. Opatrnosť ale aj tak bola na mieste. Keď sme zišli už do sedla pod Poľanou, zasa pri kríži dopĺňame tekutiny a ďakujeme Bohu za krásne počasie a za to, že sa nikomu nič nestalo. Napokon už len klesajúcou zvážnicou a asfaltkou do Budatínskej Lehoty, kde sme v pivárni Na Posádke ukončili akciu.
Aj napriek super moc špičkovému – teplému až gýčovému počasiu s akciou bolo všetkých asi 30-účastníkov spokojných, za čo nám poďakoval na záver aj primátor a my jemu. Veď sme si každý preverili svoju psychickú, tepelnú a fyzickú odolnosť.

Tešíme sa ďalší ročník 2018  

Teodor Bráciník

Späť

Najnovšie

23.02.2018 napísal dš

sportovec

Športovci ocenení

V roku 2017 sa kysuckonovomestským športovcom darilo, zbierali úspechy a tituly na slovenskej, európskej či svetovej úrovni.

Čítať ďalej…

21.02.2018 napísal dš

knihy

Vrcholy a knihy

Čo turisti zapísali do vrcholových kníh počas roka 2017?

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

hadzana

Aj do tretice putoval na Kysuce bronz

V uplynulý víkend vyvrcholila turnajom vo Frýdku - Místku spoločná Česko-slovensko-poľská liga v hádzanej v kategórii starší žiaci.

Čítať ďalej…

02.02.2018 napísal dš

sach

V 7. ročníku Juniori verzus Seniori sa ťahalo kráľom

Denné centrum Klub 75 a Centrum voľného času Kysucké Nové Mesto dňa 26. 1.2018 zorganizovali 7. ročník šachového turnaja „Juniori verzus Seniori“, ktorý sa konal v dome kultúry.

Čítať ďalej…

29.01.2018 napísal dš

turnaj

Šachový turnaj seniorov v hre Dáma

Piatok 19.1. 2018 sme organizovali šachový turnaj v hre dáma o Putovný pohár riaditeľky Centra sociálnych služieb Kamence v Kysuckom Novom Meste Mgr. Denisy Smrekovej.

Čítať ďalej…

23.01.2018 napísal dš

spot

Kysucký športovec roka

Niekoľko priečok v ankete Kysucký športovec roka obsadili i športovci z nášho mesta. Prinášame kompletný prehľad.

Čítať ďalej…

20.01.2018 napísal dš

Plameň v Rudine

Dňa 6.1. 2018 sa konalo okresné kolo zimných halových hier mladých hasičov PLAMEŇ 2017-2018 v Rudine.

Čítať ďalej…

17.01.2018 napísal dš

Hádzanári z KNM opäť priviezli bronz

Druhý z trojdielnej série turnajov spoločnej Česko-slovensko-poľskej ligy sa konal 13.-14. januára v Diakovej.

Čítať ďalej…

02.01.2018 napísal dš

lada

Za dva mesiace, z Kysúc cez Himaláje, až do Bangkoku? Na žiguli sa to dá.

Po výprave do Mongolska v roku 2016, ktorá bola príliš krátka, sme vedeli, že potrebujeme opäť pozdvihnúť pomyselnú latku vyššie a prijať väčšiu cestovateľskú výzvu. A tak sme naplánovali expedíciu Ladázia 2017.

Čítať ďalej…