Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Šport

10. ročník Primátorského výstupu na Holý vrch

19.09.2017 napísal dš

tura

Dňa 1. septembra usporiadal oddiel ŠKT Kysucké Nové Mesto v spolupráci s mestom Kysucké Nové Mesto 10. ročník už tradičného primátorského výstupu na Holý vrch v Kysuckej vrchovine. Holý vrch je najvyšším vrcholom v katastri Kysuckého Nového Mesta, má nadmorskú výšku 912 m a nachádza sa v hrebeni Stien. Je to hlavný vrcholový bod tohto primátorského výstupu. 

Už od rána bolo veľmi teplo, slniečko nás zavčasu riadne začalo smažiť a opekať. Na autobusovej stanici v KNM, pri zastávke do Dolného Vadičova sa začala zbierať pomerne veľká skupinka turistov. Nastupujeme do autobusu a o chvíľu už aj vystupujeme. Šliapať sme začali v Dolnom Vadičove asfaltovou cestou smerom ku chate pod Ľadonhorou niekedy atraktívnou chatou, kde sa dalo aj najesť a občerstviť sa. Konečne chatu už niekto opravuje a už nepôsobí dojmom starej schátralej budovy. Prostredie v tejto chatovej oblasti je veľmi pekné. Lúky krásne zakvitnuté samou rôznofarebnou kvetenou. Prichádzame k rozdvojke turistického chodníka. Zelená značka pokračuje v pravo smerom na výhliadku pod Stenami a my odbočujeme v ľavo, na žltú značku a začíname riadne prudko stúpať. Pred dotieravým horúcim slnkom nás už chráni tieň stromov, no aj tak je veľmi teplo a sparno. Začíname sa roztápať vo svojom vlastnom pote a šťave, no podmienka výstupu je – vydržať až na vrchol! Pomerne strmým, miestami aj šmykľavým chodníkom dochádzame do sedla pod Ľadonhorou, kde je turistický smerovník určujúci smer na Ľadonhoru a do KNM. Nakoľko mal poškodený klobúčik (alebo inač povedané striešku), aby bol smerovník aj so smerovkami chránený pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, vyniesol som nový a za pomoci O. Tulca ho vymieňam, starý potom on znáša dole. Ostatní tiež postupne dochádzajú a počas krátkej prestávky sa tu všetci občerstvujú a dopĺňajú tekutiny vo výške 883,4mnm. Podaktorí sa tu prezliekajú nakoľko sú mokrí ako keby zmokli. Postupne pokračujeme smerom na Holý vrch. Tu nás už čakajú turisti - Galvánkovci, ktorí tu išli cez Steny opačným smerom z KNM. Tu sa spoločne zvítavame. T Bráciník každému zablahoželal k zdolaniu výstupu. Každému účastníkovi odovzdal pamätný list a malé občerstvenie a pozval ostatných na ďalšie turistické akcie. Samozrejme aj primátor mesta J. Hartel, ktorý tiež vystúpil na vrchol sa neobišiel bez gratulácie a 10 hobľoch ako mimoriadny darček pri príležitosti 10-tého výročia výstupu. Tiež mal pre všetkých prichystané milé občerstvenie rôzne sladkosti - aj tekuté. Mali sme krásny výhľad na hrebeň M. Fatry. Niektorí aj opekajú slaninku a iné dobroty. Po dobrom oddychu a občerstvení ešte spoločné foto a pokračujeme ďalej po hrebeni Stien s postupným klesaním až do Kysuckého Nového Mesta. Fotíme sa pri krásnych skalných vápencových útvaroch. Miestami chôdza pripomína prekážkový beh, nakoľko je popadaných veľa stromov. Prekonávať sa dajú len obchádzaním, preskakovaním, podliezaním, pomaly aj plazením. Opatrnosť ale aj tak bola na mieste. Keď sme zišli už do sedla pod Poľanou, zasa pri kríži dopĺňame tekutiny a ďakujeme Bohu za krásne počasie a za to, že sa nikomu nič nestalo. Napokon už len klesajúcou zvážnicou a asfaltkou do Budatínskej Lehoty, kde sme v pivárni Na Posádke ukončili akciu.
Aj napriek super moc špičkovému – teplému až gýčovému počasiu s akciou bolo všetkých asi 30-účastníkov spokojných, za čo nám poďakoval na záver aj primátor a my jemu. Veď sme si každý preverili svoju psychickú, tepelnú a fyzickú odolnosť.

Tešíme sa ďalší ročník 2018  

Teodor Bráciník

Späť

Najnovšie

06.10.2017 napísal dš

toth

Významný deň pre ZŠ Clementisova

Atletika mi nevzala nič, naopak, dala mi všetko, čím som! – výrok Mateja Tótha

Čítať ďalej…

26.09.2017 napísal dš

hasici

Výsledky ovplyvnil dážď

V nedeľu 17.9. sa na mestskom štadióne uskutočnili IV. Majstrovstvá Slovenska v behu na 60 m cez prekážky. O prípravu podujatia sa postarala Dobrovoľná ochrana SR, zástupcovia Slovenskej ligy v behu na 60 m cez prekážky a hlavne naši miestni hasiči z Dobrovoľného hasičského zboru v KNM.

Čítať ďalej…

24.09.2017 napísal dš

atleti

Na dvoch šampionátoch

Dňa 16.9. sme mali zastúpenie na dvoch slovenských šampionátoch. Najprv sa predviedli starší žiaci, Lucka Ondrušková a Alex Nevedel, v Nových Zámkoch.

Čítať ďalej…

19.09.2017 napísal dš

tura

10. ročník Primátorského výstupu na Holý vrch

Dňa 1. septembra usporiadal oddiel ŠKT Kysucké Nové Mesto v spolupráci s mestom Kysucké Nové Mesto 10. ročník už tradičného primátorského výstupu na Holý vrch v Kysuckej vrchovine.

Čítať ďalej…

08.09.2017 napísal dš

atleti

Pretekali najmladší aj najstarší

Cez posledný augustový víkend pretekali naši najmladší aj najstarší atléti.

Čítať ďalej…

18.08.2017 napísal dš

50

Dolnokysucká spomienková túra

Športklub turistiky Kysucké Nové Mesto usporiadal dňa 5.8. 2017 v sobotu už 7. ročník Dolnokysuckej spomienkovej 50-tky na počesť všetkých turistov a priateľov turistiky, ktorí už nie sú medzi nami.

Čítať ďalej…

18.08.2017 napísal dš

ppm

Pohár primátora mesta

V sobotu 12. augusta 2017 výbor DHZ Kysucké Nové Mesto na Námestí slobody v Kysuckom Novom Meste usporiadal súťaž v hasičskom športe, 24. ročník O pohár primátora mesta Kysucké Nové Mesto.

Čítať ďalej…

28.07.2017 napísal dš

streetball

Zápolenie v centre mesta

Prvý júlový deň námestie v našom meste obsadili športovci. Na troch basketbalových kurtoch sa konal 7. ročník turnaja Schaeffler Čuhársky Streetball 2017-Streetball Proti Rakovine.

Čítať ďalej…

25.07.2017 napísal dš

Sezóna 2016/2017 úspešná

Dievčatá z Florbalového klubu MŠK KNM majú za sebou najúspešnejšiu sezónu od založenia klubu v roku 2010. Na majstrovstvách Slovenska získali medaile vo všetkých mládežníckych kategóriách.

Čítať ďalej…