Šport

Braňo Šarkan majstrom Slovenska na 10 000 m

14.05.2017 napísal dš

beh

V nedeľu 7. mája sa na našom štadióne uskutočnili majstrovstvá Slovenska mužov, žien, juniorov a junioriek v behu na 10 000 m. Prihlásených bolo viac ako 40 pretekárov, na štart sa nakoniec postavilo 37 bežcov z celého Slovenska. Počasie až na silnejší vietor v prvých dvoch behoch bežcom prialo. Preteky priniesli zaujímavé súboje. V kategórii žien bežali spolu od začiatku až do posledného kilometra Zuzana Durcová (Myjava), Lucia Janečková (Bratislava), Lucia Kovalančíková (Banská Bystrica) a Ľubomíra Maníková (Dubnica). Na čele tejto štvorice veľmi dlho bežala Durcová, niekoľkokrát ju vystriedala Janečková. Durcovej záverečné zrýchlenie v poslednom kilometri zachytila len Janečková, ktorá závere ušla svojej súperke a dobehla si po majstrovský titul v kvalitnom čase 36:40,23. Durcová zaostala 2 sekundy, tretia Maníková dobehla s 15-sekundovou stratou. O kvalite tohto behu svedčí i to, že aj štvrtá Kovalančíková sa dostala pod 37 minút. Nás teší, že za juniorskou víťazkou Luciou Belákovou (Nové Mesto nad Váhom) dobehla na druhom mieste Alexandra Zavadská (osobný rekord 40:18,01) a na treťom mieste Erika Belianska. Najpočetnejšie pole pretekárov sa postavilo na štart mužov a juniorov. Na štarte stáli aj dvaja naši pretekári – Branislav Šarkan, minuloročný majster na 10 000 m, a Lukáš Prívara. Preteky rozbehol v rýchlom tempe junior Matúš Verbovský (Banská Štiavnica). Braňo aj na základe skúseností z behu Devín - Bratislava, kedy odtiahol 8 km proti vetru a práve za ním bežiaci Verbovský ho porazil na poslednom kilometri, bežal v tesnom závese za ním. Päť kôl pred cieľom Braňo nastúpil, získal náskok, ktorý až do cieľa zvyšoval. Po majstrovský titul si dobehol v osobnom rekorde 31:21,82 s 26-sekundovým náskokom pred Verbovským, ktorý získal majstrovský juniorský titul. Na druhom mieste medzi mužmi dobehol nestarnúci Imrich Pástor (Košice, 32:36,31), tretí skončil Tomáš Kubej (Nové Zámky, 32:49,41). Lukáš Prívara dobehol na slušnom ôsmom mieste v osobnom rekorde 34:16,08. Medzi juniormi obsadil Jozef Nevedel 5. miesto (36:59,77) a má všetky predpoklady, aby sa na tejto trati stal úspešným bežcom.

Prvé tohtoročné majstrovstvá Slovenska na dráhe máme úspešne za sebou. Nás teší, že sa uskutočnili v našom meste a že sme získali tri medaily. Dúfame, že pretekári odchádzali z nášho štadióna spokojní. Poďakovanie patrí rozhodcom a organizátorom za bezproblémový priebeh pretekov.