Historické jadro

Namestie slobody1.jpgK najcennejším stavebno-architektonickým pamiatkam regiónu Kysuce patrí historické jadro Kysuckého Nového Mesta. Je to jediný historický komplex zachovaný na Kysuciach. Námestie ma štvorcový pôdorys.

Čítať ďalej…

Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Kostol Neposkvrneneho Pocatia Panny Marie, 2012 autor: Marcel Stalmasek.JPGKeď mala kysucká farnosť viac ako 20 tisíc veriacich, padlo rozhodnutie, že poniže mestských hradieb by sa mala postaviť kaplnka a pri nej cintorín. Preto v roku 1738 začali veriaci stavať kaplnku a ukončili ju v roku 1746.

Čítať ďalej…

Farský kostol

Kostol s. Jakuba po oprave 2012.JPGKostol sv. Jakuba je pôvodne gotický objekt z roku 1284. V roku 1431 ho zničili Husiti a v rukách luteránov bol od roku 1429 do 1710. Viackrát bol poškodený požiarom. Zasiahol ho aj ničivý požiar v roku 1904, kedy prehoreli trámy držiace zvony a tie sa zrútili.

Čítať ďalej…

Cintorín pri farskom kostole

files/obrazky/fotogaleria/pieskovcovy kriz pri Kostole sv. Jakuba, 2015.JPGOkolo kostola bol cintorín, no po požiari v roku 1904 boli hroby zrovnané a ostali iba dva. V jednom leží významná osobnosť mesta, farár a dekan Ján Lottner, osobný priateľ Ľ. Štúra. Vo vedľajšom hrobe spočíva jeho následovník Ján Pósta.

Čítať ďalej…

Bývalá fara

Byvala fara, 2012.jpgBudova rímsko-katolíckej fary bola postavená v roku 1332 ako 1-poschodová s dvojsedlovou strechou. Od roku 1666 sa tu viedla matrika. Zhorela pri veľkom požiari v roku 1904, kedy bola prestavaná na jednoposchodovú.

Čítať ďalej…

Mýto

Hotel Myto.jpgBudova v historickom jadre mesta, tzv. panský dom, v ktorom býval richtár a konali sa zasadnutia mestského súdu. Dnes tu sídlia rôzne organizácie a hotel.

Čítať ďalej…

Bociany na námestí

Bociany.jpgKaždoročne v apríli sa pravidelne objavuje párik bociana bieleho v hniezde, ktoré má vybudovaná v centre mesta na komíne starého pivovaru. Obyvatelia ale aj návštevníci môžu život bocianej rodiny sledovať od hniezdenia, cez kŕmenie, vyučovanie letu až po odletu na juh.

Čítať ďalej…

Pivovary

Budova stareho pivovaru, 2012.JPGNa Jesenského ulici č. 4 stojí dvojpodlažná budova pivovaru z druhej polovice 17. storočia. Pôvodne renesančnú budovu neskoršie upravili a pristavili časti po stranách. Oproti stojí ďalšia budova bývalého pivovaru.

Čítať ďalej…

Domy na Belanského ulici

Barokova budova Mestska kniznica, 2012.JPGNa Belanského ulici sú domy z prvej polovice 17. storočia s barokovými úpravami. Dom č. 9 pochádza z druhej polovice 18. storočia. Dom č. 209 je pôvodne dvojpodlažná renesančná budova s polkruhovou bránou.

Čítať ďalej…

Rodný dom básnika Andreja Majera - Dlhomíra Poľského

rodny dom Andreja Majera - Dlhomira Polskeho 2, 2014.JPGNa ulici 1. mája je situovaný rodný dom kňaza a básnika Andreja Majera - Dlhomíra Poľského. Na jeho priečelí je umiestnená pamätná tabuľa zhotovená v roku 1937 Františkom Šmilauerom, akademickým sochárom.

Čítať ďalej…

Pomník na nábreží

pomnik na nabrezi.jpgNa mieste, kde statočná Kysučanka pani Matuškovičová priniesla a zahrabala do zeme posvätné nádoby z Mariánskeho kostola a zachránila ich tak pred veľkým požiarom v roku 1904, postavili mešťania vysoký kríž z červeného smreka.

Čítať ďalej…

Pamätník v parku

pamatnik v parku, 2014.JPGV časti, kde je dnes mestký park, býval cintorín. V roku 1958 boli viaceré hroby exhumované a pozostatky prenesené na cintorín do Dubia. Na mieste niekdajšej kaplnky je dnes pamätník pre všetkých, ktorých hroby zostali nedotknuté.

Čítať ďalej…

Kaplnka Božského Srdca Ježišovho v Oškerde

kaplnka Bozskeho Srdca Jezisovho v Oskerde1.jpgKaplnka Božského Srdca Ježišovho bola postavená v Oškerde v roku 1932. V súčasnosti patrí Farnosti Snežnica.

Čítať ďalej…

Sakrálne pamiatky v Dubí

Zvonica Dubie, Mario Janik, 2013.jpgV mestskej časti Dubie sa nachádzajú dve sakrálne pamiatky: kaplnka a zvonica. Zvonica prešla v roku 2013 rekonštrukciou. Na zvone je uvedené, že bol vyrobený v Trnave v roku 1846 a obyvatelia Dubia sa naň poskladali v období, keď bol richtárom Joseph Bajanek. V uvedenom roku bola pravdepodobne postavená aj zvonica. Kaplnka vznikla rekonštrukciou bývalého skladu v roku 2001, soška Božeho srdca jej dala názov. 

Čítať ďalej…

Sakrálne pamiatky v Budatínskej Lehote

zvonica Budatinska Lehota, Mgr. Jaroslav Kubanik, 2013.JPGV Budatínskej Lehote je zvonica. Nad obcou, na mieste, ktoré sa nazýva Na skale, stojí drevený dvojkríž. Vysvetený bol 21. mája 2011 a postavený v roku 2009.

Čítať ďalej…

Židovský cintorín

Zidovsky cintorin.jpgVznik židovského cintorína možno datovať do počiatku 19. storočia. V roku 1828 boli v meste 5, v Kysuckom Lieskovci 19 a v Lodne 4 obyvatelia židovského pôvodu. Cintorín sa zriadil na odľahlej časti mesta smerom k osade Dúbie.

Čítať ďalej…

Kysucká hvezdáreň

Kysucka hvezdaren, 2014-1.JPGKysucká hvezdáreň je regionálna kultúrna inštitúcia, ktorej hlavným poslaním je odborno-pozorovateľská činnosť v oblasti astronómie a popularizácia astronómie a príbuzných prírodných a technických vied rôznymi formami podujatí pre široký okruh obyvateľov.

Čítať ďalej…

Galéria Muška

galeria Muska, 2012.JPGGaléria Muška je súkromná galéria, ktorá prezentuje výtvarné diela akademického maliara Pavla Mušku a formou autorskych výstav tiež prezentuje výber z tvorby súčasných slovenských výtvarných umelcov.

Čítať ďalej…

Chránená lipa

lipkaJeden z prvých dvoch chránených stromov na Kysuciach je lipa rastúca na severnom okraji intravilánu mesta a má viac ako 300 rokov. Prechádzka k lipe je výborným relaxom. V roku 1848 pod ňou vraj nocovali slovenskí dobrovoľníci pred bojom s maďarským vojskom.

Čítať ďalej…

Kaštieľ Radoľa

Kastiel v Radoli, KM, 2014.JPGKaštieľ Radoľa patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Okolnosti stavby kaštieľa sú zatiaľ dosť nejasné. Poznatky z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia.

Čítať ďalej…

Národné kultúrne pamiatky v meste a mestská pamiatková zóna

narodne kulturne pamiatky Zoznam národných kultúrnych pamiatok v Kysuckom Novom Meste zaregistrovaných v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok Pamiatkového úradu SR.

Údaje o mestskej pamiatkovej zóne z Úsrtredného zoznamu pamiatkového fondu.

Čítať ďalej…

Umelecké diela v našom meste

files/obrazky/sekcie/navstevnik/prechadzka mestom/um. diela/Kvety pre nevestu 1 - P. Muska, 2016.JPGV Kysuckom Novom Meste sa nachádza množstvo umeleckých diel od známych výtvarníkov. 

Čítať ďalej…