Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke

V múzeu ľudovej architektúry je zachytený život a bývanie Kysučanov na konci 19. a na začiatku 20. storočia, oživovaný cyklusom nedeľných programov zameraných na prezentáciu ľudových zvykov a tradícií, vystúpenia folklórnych skupín, súborov a sólistov, predaj výrobkov ľudovej remeselnej zručnosti a ochutnávku typických kysuckých jedál. Obytné domy predstavujúce kopaničiarske osídlenie, sezónne obydlia sú zastúpené šiestimi cholvarkami zachovanými in situ, technické stavby prezentuje mlyn a píla z Klubiny, zo sakrálnych stavieb bola do múzea premienstnená kaplnka zo Zborova nad Bystricou, je tu tiež krčma s otvorenou verandou z Korne.
Skanzenom prechádza funkčná historická lesná železnica, vybudovaná v rokoch 1915-1918 s jedinečným úvraťovým systémom (funkčná obdoba trate existuje už len v Južnej Amerike). Vďaka systému dokáže na 1500 m vzdušnej vzdialenosti prekonať výškový rozdiel 217 m. Patrí medzi svetové rarity.
Múzeum Kysuckej dediny je vybudované v doline Chmúra v Starej Bystrici - Vychylovke.


Múzeum Kysuckej dediny je pod správou Kysuckého múzea v Čadci. V budove múzea na Moyzesovej ulici je nainštalovaná stála expozícia dokumentujúca históriu Kysúc ako aj krátke tematické výstavy. Múzeum je zároveň špecializovaným múzeom s celoslovenskou pôsobnosťou pre oblasť múzejnej dokumentácie vývoja lesných železníc na Slovensku. Odborná a široká verejnosť má k dispozícii knižnicu aj fotoarchív. V priestoroch múzea sa začalo s budovaním Siene osobností – drôtených sôch. Ako prvá v Galérii drotárie bola umiestnená socha slovenského herca, národného umelca Jozefa Krónera. Ďalšou je drôtovaná socha amerického astronauta Eugena Andrewa Cernana, ktorý sa do vesmíru vybral celkovo trikrát na palubách kozmických lodí Gemini 9, Apollo 10 a 17 a jeho korene siahajú do Vysokej nad Kysuckou.

Viac informácií na:  www.kysuckemuzeum.sk 

Späť