Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Kultúra

Zážitkové čítanie v knižnici

27.10.2017 napísal dš

pernikarka

Víly v slovanskej mytológii sú mytologické bytosti v podobe krásnych žien alebo dievčat. Žijú vo vode alebo v lesoch. Vílami sa stali, lebo zomreli skôr, ako splnili svoje poslanie, teda zomreli skôr, ako sa stali manželkami alebo matkami. A podľa toho, ako sa k nim správali ľudia za života sa stali zlými alebo dobrými vílami.

Najčastejšie sú povery o vílach v ľudovej slovesnosti a ľudových rozprávkach. Dobré víly v nich pomáhajú pri prácach na poliach a okolo dobytka. V rozprávkach sa spomínajú aj prípady manželských zväzkov medzi  obyčajnými ľuďmi a vílami. Víly sú vynikajúce matky a manželky. Ale ak ich manžel prezradí ich pôvod, musia od rodiny odísť, ale o svoje deti sa neprestanú tajne starať.

Všetky tieto informácie vyrozprávali knihovníčky žiakom 4. ročníka. Ich pani učiteľka Perďochová s nimi prišla dňa 17.10. na podujatie pod názvom Víly v detskej literatúre do Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto. Toto podujatie sa realizovalo v rámci projektu Zážitkové čítanie v knižnici, ktoré bolo spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja. Deti tak domaľovali obrázok nimi vymyslenej víly. Každý, kto vymaľoval kúsok, musel vymyslieť aj to, ako takáto dobrá víla pomáha ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. A tak deti vymysleli dobrú vílu Sárinku, ktorá pomáha starým ľuďom s umývaním riadu a inými domácimi prácami.

Nezabudlo sa ani na víly, ktoré dali nášmu slovenskému národnému hrdinovi dary, a tým mu pomohli obdarovať čo najviac chudobných. Spomenuli sa aj horské víly, nápomocné pri zastavovaní lavín. Ale aj víly žijúce pod vodnou hladinou. Najznámejšia z nich Malá morská panna sa na konci rozprávky premenila na penu, lebo nezískala lásku svojho vysnívaného princa.

V závere ešte deti naučili nešťastnú moletnú vílu z rozprávky o Maťkovi a Kubkovi tancovať vílí tanec. Dievčatá za pár minút pripravili krásnu choreografiu a neváhali ju predviesť svojim spolužiakom. Tí potleskom ocenili ten krajší tanček.

 J. Hrubá

 

Hrnčiarstvo, košikárstvo či kováčstvo sú remeslá, s ktorými sa v bežnom živote už veľmi nestretávame, a preto ich nazývame zabudnuté remeslá. A práve o nich sme sa so žiakmi zo ZŠ Nábrežná porozprávali dňa 16. októbra v Mestskej knižnici Kysucké Nové Mesto. Priblížili sme si, ako sa vyrábali hlinené nádoby a ako sa vypaľovali na ohni. Ďalej sme si povedali zaujímavosti o pletení košíkov, ktoré sa za celé stáročia nezmenili, taktiež sme sa venovali aj kováčstvu a výrobkom z rúk kováčov, ktoré sú dnes už len atrakciou pri prehliadkach hradov či zámkov. A keďže náš región Kysuce je známy drotárstvom, nevynechali sme ani drotársku tradíciu a zámorské cesty za prácou.

Medzi zabudnuté remeslá patrí aj medovnikárstvo, o ktorom nám porozprávala pani medovnikárka Júlia Masnicová z Makova. Pani medovnikárka prišla v kroji a priblížila žiakom históriu tohto remesla, rozprávala aj o vzniku  prvých medovnikárskych cechov či o samotnej výrobe. A keďže sa výrobe medovníkov venuje už dlhé roky, mala bohaté skúsenosti. Okrem pečenia medovníkov sa zúčastňuje aj na rôznych výstavách, navštívila  napríklad i Krakov, či Varšavu.

A ako bonus žiakom prezradila recept na výrobu medovníkov, ktorý má viac ako 100 rokov. V závere si žiaci mohli od pani medovnikárky medovníčky aj zakúpiť, a tak potešiť svojich blízkych.

Toto podujatie v rámci projektu Zážitkové čítanie v knižnici bolo spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja

 Slávka Malíková

Späť

Najnovšie

18.11.2017 napísal dš

LEBO

Legománia v MŠ

Dňa 4.11.2017 bol vyhlásený Deň materských škôl, a preto už po druhýkrát kolektív MŠ Litovelská pozval kamarátov z druhých MŠ na podujatie s názvom Legománia.

Čítať ďalej…

16.11.2017 napísal dš

starkym

Venované dedkovi a babke

Jesenné lístie sa mení na krásnu paletu farieb. Strieborné nitky babieho leta poletujú nad nami. Blíži sa najkrajšie obdobie v roku a preto viac ako iné dni máme v úcte našich starkých.

Čítať ďalej…

10.11.2017 napísal dš

ms

Podujatia v MŠ Litovelská

Do škôlky zavítali starí rodičia detí i známy hudobník Zahrajko.

Čítať ďalej…

08.11.2017 napísal dš

rodicia

Starí rodičia a vnuci

S októbrom a príchodom jesene je už neodmysliteľne spojený Mesiac úcty k starším.

Čítať ďalej…

07.11.2017 napísal dš

tyzden

Týždeň zdravej výživy v ZŠ Dolinský potok

Kde sa len pozrieme, všade vidíme a čítame o zdravom životnom štýle. Ani naša základná škola nebude predsa výnimkou. Každoročne pripravuje žiacky parlament v spolupráci s koordinátorkou environmentálnej výchovy Týždeň zdravej výživy.

Čítať ďalej…

02.11.2017 napísal dš

sos

SOŠ strojnícka získala 1. miesto na Medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem

V dňoch 19. a 20. októbra sa uskutočnil v Košiciach 15. ročník Medzinárodného veľtrhu cvičných firiem (CF) krajín V 4. Veľtrh bol zameraný na prezentáciu fiktívnych cvičných firiem, ktoré fungujú na odborných stredných školách s ekonomickými odbormi.

Čítať ďalej…

31.10.2017 napísal dš

keramika

Jeseň v keramike

Akciu s názvom „Jeseň v keramike“ organizovalo Centrum voľného času.

Čítať ďalej…

29.10.2017 napísal dš

aktivity

Jesenné aktivity detí MŠ na Ulici 9. mája

V mesiac september, október, kedy sú ovocné záhrady plné ovocných stromov a dobrej úrody, vtedy je správny čas sa s deťmi rozprávať o tomto zdroji plného vitamínov.

Čítať ďalej…

27.10.2017 napísal dš

pernikarka

Zážitkové čítanie v knižnici

V rámci projektu Zážitkové čítanie v knižnici, ktorý je spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávne kraja sa v knižnici konalo stretnutie s vílami i pernikárkou.

Čítať ďalej…