Kultúra

Zážitkové čítanie v knižnici

27.10.2017 napísal dš

pernikarka

Víly v slovanskej mytológii sú mytologické bytosti v podobe krásnych žien alebo dievčat. Žijú vo vode alebo v lesoch. Vílami sa stali, lebo zomreli skôr, ako splnili svoje poslanie, teda zomreli skôr, ako sa stali manželkami alebo matkami. A podľa toho, ako sa k nim správali ľudia za života sa stali zlými alebo dobrými vílami.

Najčastejšie sú povery o vílach v ľudovej slovesnosti a ľudových rozprávkach. Dobré víly v nich pomáhajú pri prácach na poliach a okolo dobytka. V rozprávkach sa spomínajú aj prípady manželských zväzkov medzi  obyčajnými ľuďmi a vílami. Víly sú vynikajúce matky a manželky. Ale ak ich manžel prezradí ich pôvod, musia od rodiny odísť, ale o svoje deti sa neprestanú tajne starať.

Všetky tieto informácie vyrozprávali knihovníčky žiakom 4. ročníka. Ich pani učiteľka Perďochová s nimi prišla dňa 17.10. na podujatie pod názvom Víly v detskej literatúre do Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto. Toto podujatie sa realizovalo v rámci projektu Zážitkové čítanie v knižnici, ktoré bolo spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja. Deti tak domaľovali obrázok nimi vymyslenej víly. Každý, kto vymaľoval kúsok, musel vymyslieť aj to, ako takáto dobrá víla pomáha ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. A tak deti vymysleli dobrú vílu Sárinku, ktorá pomáha starým ľuďom s umývaním riadu a inými domácimi prácami.

Nezabudlo sa ani na víly, ktoré dali nášmu slovenskému národnému hrdinovi dary, a tým mu pomohli obdarovať čo najviac chudobných. Spomenuli sa aj horské víly, nápomocné pri zastavovaní lavín. Ale aj víly žijúce pod vodnou hladinou. Najznámejšia z nich Malá morská panna sa na konci rozprávky premenila na penu, lebo nezískala lásku svojho vysnívaného princa.

V závere ešte deti naučili nešťastnú moletnú vílu z rozprávky o Maťkovi a Kubkovi tancovať vílí tanec. Dievčatá za pár minút pripravili krásnu choreografiu a neváhali ju predviesť svojim spolužiakom. Tí potleskom ocenili ten krajší tanček.

 J. Hrubá

 

Hrnčiarstvo, košikárstvo či kováčstvo sú remeslá, s ktorými sa v bežnom živote už veľmi nestretávame, a preto ich nazývame zabudnuté remeslá. A práve o nich sme sa so žiakmi zo ZŠ Nábrežná porozprávali dňa 16. októbra v Mestskej knižnici Kysucké Nové Mesto. Priblížili sme si, ako sa vyrábali hlinené nádoby a ako sa vypaľovali na ohni. Ďalej sme si povedali zaujímavosti o pletení košíkov, ktoré sa za celé stáročia nezmenili, taktiež sme sa venovali aj kováčstvu a výrobkom z rúk kováčov, ktoré sú dnes už len atrakciou pri prehliadkach hradov či zámkov. A keďže náš región Kysuce je známy drotárstvom, nevynechali sme ani drotársku tradíciu a zámorské cesty za prácou.

Medzi zabudnuté remeslá patrí aj medovnikárstvo, o ktorom nám porozprávala pani medovnikárka Júlia Masnicová z Makova. Pani medovnikárka prišla v kroji a priblížila žiakom históriu tohto remesla, rozprávala aj o vzniku  prvých medovnikárskych cechov či o samotnej výrobe. A keďže sa výrobe medovníkov venuje už dlhé roky, mala bohaté skúsenosti. Okrem pečenia medovníkov sa zúčastňuje aj na rôznych výstavách, navštívila  napríklad i Krakov, či Varšavu.

A ako bonus žiakom prezradila recept na výrobu medovníkov, ktorý má viac ako 100 rokov. V závere si žiaci mohli od pani medovnikárky medovníčky aj zakúpiť, a tak potešiť svojich blízkych.

Toto podujatie v rámci projektu Zážitkové čítanie v knižnici bolo spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja

 Slávka Malíková

Späť

Najnovšie

19.02.2018 napísal dš

harmonika

Fašiangový čas plný hudby

K tradičný a obľúbeným podujatiam mesiaca február patrí Fašiangová harmonika.

Čítať ďalej…

17.02.2018 napísal dš

koncert

Hodinový koncert v kostole

V nedeľu 11. februára poobede sa rozozvučali priestory mariánskeho kostola hudbou trúbky. Oznamovala začiatok Koncertu zborovej tvorby.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

kom

Beseda s kominárom

V rámci témy týždňa 5 – 6 ročné deti spoznávali niektoré remeslá a profesie, ktoré sú deťom známe i menej známe.

Čítať ďalej…

14.02.2018 napísal dš

karneval

Rozprávkové bytosti v kulturáku

Králi i princezné, tigre i včielky, kovboji aj víly, všetci sa stretli vo februárovú nedeľu na detskom karnevale. Program uvádzala princezná Laurika a pomáhali jej šiesti šaškovia - študenthi Gymnázia KNM a ZŠ Dolinský potok.

Čítať ďalej…

11.02.2018 napísal dš

ples

Reprezentačný ples mesta oslávil 15. výročie

Kysučania sa prišli zabaviť na 15. ročník Reprezentačného plesu mesta. Vo vstupnej hale domu kultúry všetkých účastníkov plesu privítal primátor mesta Ing. Ján Hartel s manželkou a ľudová muzika bratov Minárikovcov.

Čítať ďalej…

10.02.2018 napísal dš

paranie

V Centre sociálnych služieb Kamence zachovávame slovenské zvyky a tradície

Počas neskorej jesene a dlhých zimných večerov, keď nebolo na poli roboty, ženy trávili čas na návštevách u susediek a párali perie.

Čítať ďalej…

09.02.2018 napísal dš

podujatia

Februárové podujatia

Február je najkratší mesiac v roku a čakajú nás pôstne dni, kultúrne a športové organizácie pripravili na februárové dni množstvo podujatí.

Čítať ďalej…

08.02.2018 napísal dš

fasiang

Fašiangový sprievod mestom Čadca - pozvánka

V utorok, 13. februára 2018 nám poslednú fašiangovú zábavu pripraví folklórna skupina zo Zborova nad Bystricou  tradičnou  „Obchôdzkou s Turoňom“.

Čítať ďalej…

08.02.2018 napísal dš

zzima

Zima sa s nami zahráva

Tohtoročná zima je veľmi vrtkavá, robí si s nami, čo chce. Chvíľu je tu, rýchlo odíde, no nie nadlho, vracia sa. V mesiaci január aspoň na chvíľu potešila všetky deti, keď celý kraj prikryla bielou snehovou perinou.

Čítať ďalej…

06.02.2018 napísal dš

Len v decembri 320 nových kníh

V týchto dňoch sme spracovali knižné novinky získané v mesiaci decembri. Bolo ich rovných 320 kusov.

Čítať ďalej…