Kultúra

Vyšla nová kniha

03.12.2017 napísal dš

dubie

Pôvodne mala svetlo sveta uzrieť kniha o Dubí už 15. septembra na oslavách 650. výročia prvej písomnej zmienky. Ale nestalo sa tak, čo môžem zhodnotiť pozitívne. Do novučičkej knihy sa tak dostalo viac informácií o súčasnosti, spoločenskom živote dnes a o oslavách Dňa Dubia. Slávnostná prezentácia monografie Dubie 1367-2017 sa konala v Kultúrnom centre Dubie 14. novembra za účasti autora Mária Janíka, pracovníka Kysuckého múzea v Čadci. Spoluvydavateľom knihy je práve táto kultúrna inštitúcia, takže na prezentácii knihy nechýbal ani riaditeľ múzea MVDr. Miloš Jesenský, jeho kolegovia, autori myšlienky vydať knihu Tatiana a Ľubomír Jánoškovci, zástupcovia mesta a všetci tí, ktorí k výslednému dielu dopomohli. Medzi nich patrili pamätníci, ktorí vyrozprávali svoj príbeh života v Dubí, vlastníci fotografií, ktorí ich poskytli na spracovanie, ilustrátorka Mgr. Ľubica Šusteková, grafička Silvia Jánošková či jazyková korektorka Mgr. Soňa Čuláková a iní.

Na úvod stretnutia s rozvoniavajúcim punčom a chutnými koláčimi Ľubomír Jánoška v príhovore pripomenul, že ide o knihu, ktorá sa môže pýšiť prívlastkom prvá po 650 rokoch. Jeho manželka Tatiana prevzala slovo a poďakovala všetkým, ktorí knihu budovali po obsahovej stránke i tým, čo pomohli zorganizovať slávnostnú prezentáciu. A nasledovali slová autora Mária Janíka. Knihu nazval bodkou za niekoľkomesačnou prácou v archívoch, knižniciach či v teréne. Spolupráca s obyvateľmi Dubia bola spočiatku opatrná, ale neskôr ľudia získali dôveru a začali fotografie či spomienky prinášať vo veľkom množstve. Posledný príhovor patril riaditeľovi múzea M. Jesenskému, ktorý povedal, že kniha by nemala byť bodkou. Práve naopak, v ten deň kniha započala svoj nový život - medzi obyvateľmi a čitateľmi. Poukázal tiež na to, že Kysucké múzeum v Čadci nie je múzeom jedného mesta, ale celého regiónu Kysuce, čoho je dôkazom i ich spolupráca na tvorbe knihy regionálneho charakteru v malej časti dolných Kysúc.

Prípitok, odovzdávanie kníh, autogramiáda a príjemné rozhovory nasledovali po oficiálnej časti. Každý, kto prišiel, určite zažil príjemný večer plný spomienok. A potom už len listovanie v novej knihe plnej úžasných historických i súčasných fotografií. Má tvrdú väzbu, veľkosť A4 a je plnofarebná. Prvá jej časť pojednáva o prírode a polohe Dubia. Druhá je venovaná histórii, od prvej písomnej zmienky po koniec 20. storočia. Texty dopĺňajú reprodukcie listín, máp a iných dobových dokumentov. Tretia časť hovorí o sociálnych a spoločenských aspektoch života v obci a neskôr časti zlúčenej s mestom KNM. Nájdete tu mená mnohých Dubanov, ktorí svojou činnosťou zanechali stopu v kultúre, športe či tvorivou prácou. Záver knihy patrí súčasnosti a dubskej encyklopédii, ktorú spracovali manželia Jánoškovci.

 

Späť

Najnovšie

24.02.2018 napísal dš

margarety

Desaťročné Žubrienky

Už je tomu 10 rokov, čo skrsla seniorkám myšlienka, vytvoriť spevácky súbor.

Čítať ďalej…

23.02.2018 napísal dš

srdce

Valentínske srdce

Deň svätého Valentína čas lásky nám pripomína. Každý z nás potrebuje k životu prejavy lásky a priateľstva v podobe bozkov či objatí alebo pohladenia, ktoré v nás prebúdzajú tie najkrajšie pocity.

Čítať ďalej…

21.02.2018 napísal dš

Fašiangy v Budatínskej Lehote

Fašiangy boli a sú charakteristické veselosťou, spevom, spontánnosťou, tancom a maskami.

Čítať ďalej…

19.02.2018 napísal dš

harmonika

Fašiangový čas plný hudby

K tradičný a obľúbeným podujatiam mesiaca február patrí Fašiangová harmonika.

Čítať ďalej…

17.02.2018 napísal dš

koncert

Hodinový koncert v kostole

V nedeľu 11. februára poobede sa rozozvučali priestory mariánskeho kostola hudbou trúbky. Oznamovala začiatok Koncertu zborovej tvorby.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

kom

Beseda s kominárom

V rámci témy týždňa 5 – 6 ročné deti spoznávali niektoré remeslá a profesie, ktoré sú deťom známe i menej známe.

Čítať ďalej…

14.02.2018 napísal dš

karneval

Rozprávkové bytosti v kulturáku

Králi i princezné, tigre i včielky, kovboji aj víly, všetci sa stretli vo februárovú nedeľu na detskom karnevale. Program uvádzala princezná Laurika a pomáhali jej šiesti šaškovia - študenthi Gymnázia KNM a ZŠ Dolinský potok.

Čítať ďalej…

11.02.2018 napísal dš

ples

Reprezentačný ples mesta oslávil 15. výročie

Kysučania sa prišli zabaviť na 15. ročník Reprezentačného plesu mesta. Vo vstupnej hale domu kultúry všetkých účastníkov plesu privítal primátor mesta Ing. Ján Hartel s manželkou a ľudová muzika bratov Minárikovcov.

Čítať ďalej…

10.02.2018 napísal dš

paranie

V Centre sociálnych služieb Kamence zachovávame slovenské zvyky a tradície

Počas neskorej jesene a dlhých zimných večerov, keď nebolo na poli roboty, ženy trávili čas na návštevách u susediek a párali perie.

Čítať ďalej…

09.02.2018 napísal dš

podujatia

Februárové podujatia

Február je najkratší mesiac v roku a čakajú nás pôstne dni, kultúrne a športové organizácie pripravili na februárové dni množstvo podujatí.

Čítať ďalej…