Kultúra

Vyšla nová kniha

03.12.2017 napísal dš

dubie

Pôvodne mala svetlo sveta uzrieť kniha o Dubí už 15. septembra na oslavách 650. výročia prvej písomnej zmienky. Ale nestalo sa tak, čo môžem zhodnotiť pozitívne. Do novučičkej knihy sa tak dostalo viac informácií o súčasnosti, spoločenskom živote dnes a o oslavách Dňa Dubia. Slávnostná prezentácia monografie Dubie 1367-2017 sa konala v Kultúrnom centre Dubie 14. novembra za účasti autora Mária Janíka, pracovníka Kysuckého múzea v Čadci. Spoluvydavateľom knihy je práve táto kultúrna inštitúcia, takže na prezentácii knihy nechýbal ani riaditeľ múzea MVDr. Miloš Jesenský, jeho kolegovia, autori myšlienky vydať knihu Tatiana a Ľubomír Jánoškovci, zástupcovia mesta a všetci tí, ktorí k výslednému dielu dopomohli. Medzi nich patrili pamätníci, ktorí vyrozprávali svoj príbeh života v Dubí, vlastníci fotografií, ktorí ich poskytli na spracovanie, ilustrátorka Mgr. Ľubica Šusteková, grafička Silvia Jánošková či jazyková korektorka Mgr. Soňa Čuláková a iní.

Na úvod stretnutia s rozvoniavajúcim punčom a chutnými koláčimi Ľubomír Jánoška v príhovore pripomenul, že ide o knihu, ktorá sa môže pýšiť prívlastkom prvá po 650 rokoch. Jeho manželka Tatiana prevzala slovo a poďakovala všetkým, ktorí knihu budovali po obsahovej stránke i tým, čo pomohli zorganizovať slávnostnú prezentáciu. A nasledovali slová autora Mária Janíka. Knihu nazval bodkou za niekoľkomesačnou prácou v archívoch, knižniciach či v teréne. Spolupráca s obyvateľmi Dubia bola spočiatku opatrná, ale neskôr ľudia získali dôveru a začali fotografie či spomienky prinášať vo veľkom množstve. Posledný príhovor patril riaditeľovi múzea M. Jesenskému, ktorý povedal, že kniha by nemala byť bodkou. Práve naopak, v ten deň kniha započala svoj nový život - medzi obyvateľmi a čitateľmi. Poukázal tiež na to, že Kysucké múzeum v Čadci nie je múzeom jedného mesta, ale celého regiónu Kysuce, čoho je dôkazom i ich spolupráca na tvorbe knihy regionálneho charakteru v malej časti dolných Kysúc.

Prípitok, odovzdávanie kníh, autogramiáda a príjemné rozhovory nasledovali po oficiálnej časti. Každý, kto prišiel, určite zažil príjemný večer plný spomienok. A potom už len listovanie v novej knihe plnej úžasných historických i súčasných fotografií. Má tvrdú väzbu, veľkosť A4 a je plnofarebná. Prvá jej časť pojednáva o prírode a polohe Dubia. Druhá je venovaná histórii, od prvej písomnej zmienky po koniec 20. storočia. Texty dopĺňajú reprodukcie listín, máp a iných dobových dokumentov. Tretia časť hovorí o sociálnych a spoločenských aspektoch života v obci a neskôr časti zlúčenej s mestom KNM. Nájdete tu mená mnohých Dubanov, ktorí svojou činnosťou zanechali stopu v kultúre, športe či tvorivou prácou. Záver knihy patrí súčasnosti a dubskej encyklopédii, ktorú spracovali manželia Jánoškovci.

 

Späť

Najnovšie

26.05.2018 napísal dš

literarna sutaz

Prihláste sa do literárnej súťaže

Prinášame vám informácie o regionálnej literárnej súťaži TAJOMSTVO ATRAMENTU, ktorú v tomto roku pripravilo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci.

Čítať ďalej…

24.05.2018 napísal dš

johny Petko

V mládežníckom klube besedovali s Johnym Peťkom

Démon chlast. To je názov knihy, ktorej autorom je slovenský herec a moderátor Johny Peťko.

Čítať ďalej…

22.05.2018 napísal dš

ZAPIS PRVAKO

Čitateľský strom sa zazelenel

ar je zjavná už v celej prírode. Zeleň vidno na každom kroku. Aj v knižnici sa zazelenal strom čitateľov vďaka prváčikom, ktorí si prišli prevziať svoje prvé čitateľské preukazy a zároveň osvedčenie gurmána čitateľského fachu.

Čítať ďalej…

21.05.2018 napísal dš

den matiek

V MŠ na Ulici 9. mája sme oslávili Deň matiek

S najkrajším mesiacom v roku sa spája aj sviatok Dňa matiek, kedy oslavujeme naše mamy, staré mamy a za ich dobrotu, láskavosť, obetavosť im vyjadrujeme vďaku.

Čítať ďalej…

20.05.2018 napísal dš

koncert

Pozvánka na benefičný koncert

Regionálne centrum autistov v Žiline pod záštitou Domu odborov v Žiline Vás pozýva na charitatívny koncert, ktorý sa uskutoční dňa 23. mája 2018 o 18.00 hod. v priestoroch Veľkej scény Domu odborov v Žiline.

Čítať ďalej…

19.05.2018 napísal dš

maliarka

Úspešná maliarka zo ZŠ Rudina

Tak ako každý rok, tak i tento sa naši žiaci zapojili do celoslovenskej výtvarnej súťaže Rodina a Základné ľudské právo na život. Túto súťaž organizuje Asociácia za život a rodinu.

Čítať ďalej…

18.05.2018 napísal dš

stavanie

Stavanie mája v CSS Kamence

Posledný aprílový deň už tradične patrí stavaniu májov. V Centre sociálnych služieb Kamence si túto peknú tradíciu pravidelne zachovávame a pripomenuli sme si ju aj v pondelok 30. apríla.

Čítať ďalej…

17.05.2018 napísal dš

omša

Svätá omša na sviatok sv. Filipa a sv. Jakuba

Vo štvrtok 3. mája sa v spoločenskej miestnosti Centra sociálnych služieb Kamence uskutočnila tradičná svätá spoveď a svätá omša. Niesla sa v duchu dvoch apoštolov sv. Filipa a sv. Jakuba.

Čítať ďalej…

15.05.2018 napísal dš

ms

Škôlkári v lese

„Kedy tam už budeme?“ znela najčastejšie otázka detí z MŠ Litovelská v Kysuckom Novom Meste, keď sa dňa 27.4.2018 vybrali na turistickú vychádzku, ktorá bola plánovaná v rámci environmentálnej výchovy v apríli – mesiaci lesov.

Čítať ďalej…

14.05.2018 napísal dš

vesmir

Vesmír navštívil našu škôlku

Dňa 18.4. 2018 k nám do škôlky zavítali pracovníčky z Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste. Pripravili si pre predškolákov z 5., 6. a 1.A triedy zaujímavý program.

Čítať ďalej…