Kultúra

Vyšla nová kniha

03.12.2017 napísal dš

dubie

Pôvodne mala svetlo sveta uzrieť kniha o Dubí už 15. septembra na oslavách 650. výročia prvej písomnej zmienky. Ale nestalo sa tak, čo môžem zhodnotiť pozitívne. Do novučičkej knihy sa tak dostalo viac informácií o súčasnosti, spoločenskom živote dnes a o oslavách Dňa Dubia. Slávnostná prezentácia monografie Dubie 1367-2017 sa konala v Kultúrnom centre Dubie 14. novembra za účasti autora Mária Janíka, pracovníka Kysuckého múzea v Čadci. Spoluvydavateľom knihy je práve táto kultúrna inštitúcia, takže na prezentácii knihy nechýbal ani riaditeľ múzea MVDr. Miloš Jesenský, jeho kolegovia, autori myšlienky vydať knihu Tatiana a Ľubomír Jánoškovci, zástupcovia mesta a všetci tí, ktorí k výslednému dielu dopomohli. Medzi nich patrili pamätníci, ktorí vyrozprávali svoj príbeh života v Dubí, vlastníci fotografií, ktorí ich poskytli na spracovanie, ilustrátorka Mgr. Ľubica Šusteková, grafička Silvia Jánošková či jazyková korektorka Mgr. Soňa Čuláková a iní.

Na úvod stretnutia s rozvoniavajúcim punčom a chutnými koláčimi Ľubomír Jánoška v príhovore pripomenul, že ide o knihu, ktorá sa môže pýšiť prívlastkom prvá po 650 rokoch. Jeho manželka Tatiana prevzala slovo a poďakovala všetkým, ktorí knihu budovali po obsahovej stránke i tým, čo pomohli zorganizovať slávnostnú prezentáciu. A nasledovali slová autora Mária Janíka. Knihu nazval bodkou za niekoľkomesačnou prácou v archívoch, knižniciach či v teréne. Spolupráca s obyvateľmi Dubia bola spočiatku opatrná, ale neskôr ľudia získali dôveru a začali fotografie či spomienky prinášať vo veľkom množstve. Posledný príhovor patril riaditeľovi múzea M. Jesenskému, ktorý povedal, že kniha by nemala byť bodkou. Práve naopak, v ten deň kniha započala svoj nový život - medzi obyvateľmi a čitateľmi. Poukázal tiež na to, že Kysucké múzeum v Čadci nie je múzeom jedného mesta, ale celého regiónu Kysuce, čoho je dôkazom i ich spolupráca na tvorbe knihy regionálneho charakteru v malej časti dolných Kysúc.

Prípitok, odovzdávanie kníh, autogramiáda a príjemné rozhovory nasledovali po oficiálnej časti. Každý, kto prišiel, určite zažil príjemný večer plný spomienok. A potom už len listovanie v novej knihe plnej úžasných historických i súčasných fotografií. Má tvrdú väzbu, veľkosť A4 a je plnofarebná. Prvá jej časť pojednáva o prírode a polohe Dubia. Druhá je venovaná histórii, od prvej písomnej zmienky po koniec 20. storočia. Texty dopĺňajú reprodukcie listín, máp a iných dobových dokumentov. Tretia časť hovorí o sociálnych a spoločenských aspektoch života v obci a neskôr časti zlúčenej s mestom KNM. Nájdete tu mená mnohých Dubanov, ktorí svojou činnosťou zanechali stopu v kultúre, športe či tvorivou prácou. Záver knihy patrí súčasnosti a dubskej encyklopédii, ktorú spracovali manželia Jánoškovci.

 

Späť

Najnovšie

12.12.2017 napísal dš

separovanie

Separujeme spolu

Aj touto cestou sa chcem poďakovať všetkým rodičom, ktorí pomohli svojim deťom zapojiť sa do zberu.

Čítať ďalej…

10.12.2017 napísal dš

zdravie

Zdravie je náš poklad

Zdravie a náš život je to najvzácnejšie, čo máme. Všetko ostatné v živote môže prísť až potom, ak zostaneme zdraví. A preto, aby sme si pevné zdravie udržali čo najdlhšie, musíme sa oň starať.

Čítať ďalej…

09.12.2017 napísal dš

vystavy

Vianoce v Kysuckom múzeu v Čadci

KEDY UŽ BUDÚ VIANOCE ?...Túto otázku vyslovujú všetky deti. Nekonečne dlhý čas čakania na deň, keď sa ozve vianočný zvonček, sa im snažíme spríjemniť adventným kalendárom, ktorý deň za dňom odkrajuje predvianočný čas príprav na najkrajšie sviatky v roku a to sú Vianoce.

Čítať ďalej…

07.12.2017 napísal dš

salaty

Ochutnávka šalátov

Čo skôr ochutnať? Vajíčkového snehuliaka, alebo ježka z hrozna či si zobrať jednohubku? Takéto otázky si kládli rodičia alebo starí rodičia, keď prišli do jedálne v MŠ Litovelská.

Čítať ďalej…

06.12.2017 napísal dš

mikulas

Dobré deti navštívil Mikuláš

V utorok večer sa najmenší obyvatelia nášho mesta tešili na vzácnu návštevu. Áno, v predvečer sv. Mikuláša čistia detičky čižmičky a kladú ich sveľkou nádejou očakávania sladkostí a ovocia do okien.

Čítať ďalej…

05.12.2017 napísal dš

asanky

Poďakovanie z Gogolinu

Mažoretkový súbor Asanka a spevák Jozef Pavlusík navštívili 12.11. 2017 družobné mesto Gogolin v rámci kultúrnej výmeny.

Čítať ďalej…

03.12.2017 napísal dš

dubie

Vyšla nová kniha

Pôvodne mala svetlo sveta uzrieť kniha o Dubí už 15. septembra na oslavách 650. výročia prvej písomnej zmienky. Ale nestalo sa tak, čo môžem zhodnotiť pozitívne.

Čítať ďalej…

01.12.2017 napísal dš

polsko

Workshopy v Poľsku

Tridsiatka Kysuckonovomešťanov sa vybrala v piatok 17. novembra do poľského družobného mesta Łodygowice. Cieľom trojdňového stretnutia Slovákov a Poliakov bolo spoznávanie tradícií a kultúry pri spoločných aktivitách a rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva.

Čítať ďalej…

29.11.2017 napísal dš

rozpravky

S knihovníčkami na výlete v rozprávke

Dňa 20.11. knihovníčky z MsK KNM zobrali na výlet do rozprávky žiakov 2.C ZŠ Nábrežná. Použili na to jednoduchú metódu nenáročnú na akékoľvek financie. Správne ste uhádli, že metódou bolo čítanie.

Čítať ďalej…

28.11.2017 napísal dš

kysuce

Zaujímavé Kysuce

Dňa 13. novembra navštívili Janka Hrubá a Erika Kučáková, pracovníčky Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto, Centrum sociálnych služieb Fantázia Horný Vadičov.

Čítať ďalej…