Kultúra

Vďaka Noci s Andersenom stretli deti v knižnici Katarínu Hudecovú

07.04.2018 napísal dš

noc

Noc s Andersenom patrí k najatraktívnejším knižničným podujatiam so zameraním na detského čitateľa. Tento rok sa ho zúčastnilo viac ako 95.000 detí na  viac ako 1 600 zaregistrovaných miestach v ČR, Slovensku a ďalších 18 krajinách sveta. Aj  knižnica v Kysuckom Novom Meste sa už niekoľko rokov zapája do tejto medzištátnej akcie s cieľom zatraktívniť čítanie. Rok 2018 bol tak trocha netradične venovaný spisovateľovi Jozefovi Čapkovi a jeho knihe: Rozprávky o psíčkovi a mačičke. V piatok 23.3. knihovníčky po pracovnej dobe privítali v priestoroch knižnice 30 detí zo ZŠ Clementisova v sprievode pani učiteliek.

Hneď v úvode bol vyhradený čas na pár informácií o živote autora knihy o dvoch zvieracích nezbedníkoch. Boli vybraté deti, ktoré zdramatizovali jednu z rozprávok: Ako psíček a mačička našli bábiku, čo tenko plakala. Rozprávka bola vybratá zámerne s dobrým dôvodom: nenápadne povedať prítomným deťom, že by si mali svoje hračky naozaj vážiť, aj keď ich majú mnohokrát príliš veľa.

A keďže hlavnou hrdinkou krátkej ukážky bola odhodená bábika, tety knihovníčky to zobrali ako dobrú príležitosť porozprávať v pútavej prezentácii o histórii bábik a hračiek. Prezradili deťom, že kolískou bábik bol Egypt a najstaršie boli vyrábané z hliny. Ich história pokračovala v období stredoveku, kedy boli bábiky skôr výsadou bohatých ľudí a vyrábané boli dokonca zo slonoviny. Po ére najstarších bábik sa ich výroba presunula do Európy a hlavnými materiálmi bolo najskôr drevo a neskôr minerálne tvrdený papier. Po vynájdení platových materiálov boli vyrábané bábiky z vinylu a z celuloidu. Vyvinuli sa ďalšie typy bábik z rôznych materiálov: matriošky, šúpolienky, porcelánové bábiky, budoárové bábiky a mnohé iné.

A kto by o výrobe bábik vedel deťom lepšie porozprávať, ako známa Kysučanka Katarína Hudecová, ktorá sa už niekoľko rokov venuje výrobe bábik pod názvom reborn bábiky. Sú to realistické bábiky, ktoré sa veľmi podobajú bábätkám. Telo bábiky je naplnené špeciálnou hmotou, ktorá telíčko bábiky vyvažuje, teda pri zobratí do náruče máte pocit, že držíte skutočné bábätko. Výroba bábiky je náročná na čas. Tvárička je namaľovaná špeciálnymi farbami a niekoľkými vrstvami, vlásky bývajú zvyčajne napichávané jednotlivo do pripravenej hlavičky, vyrobenej špeciálne spolu s končatinami pre tento druh bábik. A každá bábika je vyparádená do ručne uháčkovaného oblečenia.

Výrobkyňa podobných bábik je na Slovensku viacero, no Katkinu prácu si všimli pre jej kvalitne prevedenie aj média ako napríklad TV Markíza, kde Katka bola hosťom už viacerých relácií. Vyrobila dokonca aj bábiku, ktorá sa stala súčasťou divadelného predstavenia. Veľa ňou vyrobených bábik končí aj  v súkromných zbierkach zberateliek reborn bábik. Prítomným deťom doniesla  ukážky svojich prác a dovolila hlavne dievčatám pofotiť sa s netradičnými hračkami. Zasadačka knižnice sa zmenila tak trocha na dievčenskú detskú izbičku, plnej kočárikov a rôznych doplnkov.

A aby si hlavne dievčatá vyskúšali výrobu bábik, tety knihovníčky mali pre ne pripravený materiál, z ktorého malú bábiku mohli poskladať. Dievčatá si vyskúšali maľovanie tváričky, vymodelovanie končatín z ohybného chlpatého drôtiku, či nasadenie sukničky k telíčku. Výsledkom boli milé miniatúrne bábiky.

Deti sa mali možnosť na pôde knižnice stretnúť so známou Kysučankou, ktorú vďaka médiám pozná už teraz celé Slovensko a v Kysuckom Novom Meste je zatiaľ tak trocha neodkrytou tvárou. Prostredníctvom Noci s Andersenom a jednej z rozprávky z Čapkovej knihy mali deti príležitosť zamyslieť nad úctou k svojim hračkám. A zároveň spoznali úspešného človeka, ktorý svojou prácou zviditeľňuje svoje mesto práve výrobou úplne nového druhu bábik.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

18.04.2018 napísal dš

den zeme

Deň Zeme vo hvezdárni

V spolupráci s Výskumným centrom Žilinskej univerzity v Žiline budú v priestoroch Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste pre návštevníkov pripravené série vstupov.

Čítať ďalej…

18.04.2018 napísal dš

festival

Akordeónový festival v ZUŠ 2018

Podujatie Akoredeónový festival v rytme rôznych hudobných žánrov má za dlhé roky trvania svoje ustálené pravidlá.

Čítať ďalej…

16.04.2018 napísal dš

danka

Danka a Janka

Marec – prvý jarný mesiac, ktorý sa spája nielen s príchodom slnečných dní či prvých prác v záhradkách, ale i s odpočinkom v podobe čítania kníh.

Čítať ďalej…

14.04.2018 napísal dš

gb

Londýn v knižnici

Pásmo o cestovaní prilákalo do knižnice v stredu 4. apríla druhákov zo ZŠ Dolinský potok. Tety knihovníčky pripravili pre žiakov zaujímavú prezentáciu o Veľkej Británii a zamerali sa skôr na informácie, ktoré sa z učebníc nedozvedia.

Čítať ďalej…

12.04.2018 napísal dš

noc

Suľkovská Noc s Andersenom

Už po šiestykrát sa v našej škole uskutočnilo podujatie, ktoré otvára bránu do sveta rozprávok – Noc s Andersenom. Okrem našej školy sa však takáto rozprávková noc realizovala aj v mnohých ďalších školách takmer po celom svete.

Čítať ďalej…

10.04.2018 napísal dš

les

Zapojte sa do súťaže Lesný slovník

Projekt, ktorého zámerom je podporiť environmentálne povedomie o udržateľnom spôsobe života prostredníctvom kníh sa uchádza aj v roku 2018 o Vašu priazeň.

Čítať ďalej…

08.04.2018 napísal dš

basne

Súťaž krásneho slova

Štyridsiatka detí a žiakov predviedla svoje recitátorské umenie na 12. ročníku súťaže s názvom Popoludnie básnika rodných Kysúc.

Čítať ďalej…

07.04.2018 napísal dš

noc

Vďaka Noci s Andersenom stretli deti v knižnici Katarínu Hudecovú

Noc s Andersenom patrí k najatraktívnejším knižničným podujatiam so zameraním na detského čitateľa. Tento rok sa ho zúčastnilo viac ako 95.000 detí na viac ako 1 600 zaregistrovaných miestach

Čítať ďalej…

06.04.2018 napísal dš

didero

Príbeh lásky

Pán zo Súľova prišiel do Domu kultúry v Kysuckom Novom Meste. Prišiel v podaní detských hercov z divadelného súboru Didero.

Čítať ďalej…

06.04.2018 napísal dš

danka

Danka a Janka privítali deti

Takmer 80 detí zo ZŠ Nábrežná sa počas marca vystriedalo v Mestskej knižnici KNM. Dôvody tak hojnej návštevy druhákov boli dva.

Čítať ďalej…