Kultúra

Súťaž pre jednotlivcov i školy o naj kuchársku knihu

20.04.2016 napísal dš

sutaz

PODMIENKY SÚŤAŽE o NAJ LESNÚ KNIHU

Národné lesnícke centrum v rámci 6. ročníka projektu LES UKRYTÝ V KNIHE vyhlasuje súťaž: vytvorenie knihy RECEPTY Z LESA s najchutnejšími receptami z lesných ingrediencií. Cieľom súťaže je poukázať na význam lesa ako zdroja zdravej výživy a „zásobárne“ potravín pre človeka a zvieratá.

Vytvorená kniha by mala obsahovať originálne recepty na jedlá, nápoje, koláčiky, malé chuťovky zostavené z ingrediencií, ktoré pochádzajú z lesa - lesné plody, lesný med, bylinky, zverina. Súčasťou môžu byť odporučenia na akú príležitosť sú určené, prípadne krátky príbeh, ktorý sa spája s ich prípravou. Fantázii sa medze nekladú ani vo vymyslení originálnych názvov pre jedlá a nápoje, ktorých recepty nám zašlete. Keďže lesné plody sú potravou aj pre samotné zvieratá, kniha môže obsahovať osobité „receptáriky jedál pre lesné zvieratká“.

  • Veľkosť a formát knihy je ľubovoľný, minimálny počet receptov – 3, maximálny počet nie je daný
  • Kniha môže obsahovať ručne kreslené obrázky alebo fotografie z prípravy jedál v knihe, môže byť zviazaná ručne alebo strojovo, jednotlivé listy musia byť neoddeliteľne spojené.
  • Recepty v knihe musia obsahovať: zoznam ingrediencií, postup prípravy, zoznam kuchynského náradia a pomôcok potrebných na prípravu jedál a nápojov, čas potrebný na prípravu vytvorených jedál a nápojov.

POVINNÉ NÁLEŽITOSTI KNIHY: Názov knihy, rok a miesto vydania. Autor (meno, škola, ročník),ilustrátor, fotograf, zdroj informácií

VEKOVÉ KATEGÓRIE

Do súťaže sa môžu zapojiť deti vo veku do 15 rokov, ktoré budú súťažiť v dvoch kategóriách: 1.kategória mladší žiaci od 7 do 10 rokov, 2.kategória starší žiaci od 11 do 15 rokov

TERMÍN UZÁVIERKY SÚŤAŽE: 16. máj 2016 • Knihy receptov, ktoré nebudú spĺňať vyššie uvedené náležitosti po obsahovej a formálnej stránke, NEBUDÚ hodnotené!

Porota bude hodnotiť ORIGINALITU a vlastný vklad do diela.

Porota ocení súťažné knihy v obidvoch kategóriách a najlepší autori budú odmenení vecnými cenami.

Škola, ktorá pošle najväčší počet prác bude odmenená sadou školských pomôcok s environmentálnym zameraním.

Vyhodnotenie kampane bude uverejnené na stránke www.lesnapedagogika.sk dňa 1. júna 2016. Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa uskutoční 17. júna 2016 v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene.

ADRESA DORUČENIA: Súťažné diela je potrebné zaslať na adresu NLC-ÚLPV Zvolen Sokolská 2, 960 01 Zvolen, heslo: „LES UKRYTÝ V KNIHE“

Späť

Najnovšie

12.12.2017 napísal dš

separovanie

Separujeme spolu

Aj touto cestou sa chcem poďakovať všetkým rodičom, ktorí pomohli svojim deťom zapojiť sa do zberu.

Čítať ďalej…

10.12.2017 napísal dš

zdravie

Zdravie je náš poklad

Zdravie a náš život je to najvzácnejšie, čo máme. Všetko ostatné v živote môže prísť až potom, ak zostaneme zdraví. A preto, aby sme si pevné zdravie udržali čo najdlhšie, musíme sa oň starať.

Čítať ďalej…

09.12.2017 napísal dš

vystavy

Vianoce v Kysuckom múzeu v Čadci

KEDY UŽ BUDÚ VIANOCE ?...Túto otázku vyslovujú všetky deti. Nekonečne dlhý čas čakania na deň, keď sa ozve vianočný zvonček, sa im snažíme spríjemniť adventným kalendárom, ktorý deň za dňom odkrajuje predvianočný čas príprav na najkrajšie sviatky v roku a to sú Vianoce.

Čítať ďalej…

07.12.2017 napísal dš

salaty

Ochutnávka šalátov

Čo skôr ochutnať? Vajíčkového snehuliaka, alebo ježka z hrozna či si zobrať jednohubku? Takéto otázky si kládli rodičia alebo starí rodičia, keď prišli do jedálne v MŠ Litovelská.

Čítať ďalej…

06.12.2017 napísal dš

mikulas

Dobré deti navštívil Mikuláš

V utorok večer sa najmenší obyvatelia nášho mesta tešili na vzácnu návštevu. Áno, v predvečer sv. Mikuláša čistia detičky čižmičky a kladú ich sveľkou nádejou očakávania sladkostí a ovocia do okien.

Čítať ďalej…

05.12.2017 napísal dš

asanky

Poďakovanie z Gogolinu

Mažoretkový súbor Asanka a spevák Jozef Pavlusík navštívili 12.11. 2017 družobné mesto Gogolin v rámci kultúrnej výmeny.

Čítať ďalej…

03.12.2017 napísal dš

dubie

Vyšla nová kniha

Pôvodne mala svetlo sveta uzrieť kniha o Dubí už 15. septembra na oslavách 650. výročia prvej písomnej zmienky. Ale nestalo sa tak, čo môžem zhodnotiť pozitívne.

Čítať ďalej…

01.12.2017 napísal dš

polsko

Workshopy v Poľsku

Tridsiatka Kysuckonovomešťanov sa vybrala v piatok 17. novembra do poľského družobného mesta Łodygowice. Cieľom trojdňového stretnutia Slovákov a Poliakov bolo spoznávanie tradícií a kultúry pri spoločných aktivitách a rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva.

Čítať ďalej…

29.11.2017 napísal dš

rozpravky

S knihovníčkami na výlete v rozprávke

Dňa 20.11. knihovníčky z MsK KNM zobrali na výlet do rozprávky žiakov 2.C ZŠ Nábrežná. Použili na to jednoduchú metódu nenáročnú na akékoľvek financie. Správne ste uhádli, že metódou bolo čítanie.

Čítať ďalej…

28.11.2017 napísal dš

kysuce

Zaujímavé Kysuce

Dňa 13. novembra navštívili Janka Hrubá a Erika Kučáková, pracovníčky Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto, Centrum sociálnych služieb Fantázia Horný Vadičov.

Čítať ďalej…