Kultúra

Šťastie v knižnici

12.10.2017 napísal dš

kom

Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto si pripravila zábavné pásmo na tému pre deti atraktívnych povolaní. Prvými návštevníkmi knižnice boli dňa 9. októbra predškoláci z MŠ Litovelská s p. učiteľkami J. Vlčkovou a D. Škulcovou. Cieľom knihovníčkami pripraveného podujatia je naučiť deti už v predprimárnom vzdelávaní o zodpovednosti vybrať si povolanie, ktoré nakoniec dospeláka v reálnom živote urobí šťastným. Že je to veľmi náročná úloha, je známa vec. Ale aj to, že to, čím chcú deti byť počas celého obdobia detstva a dospievania, sa často mení.

V prvej časti odznela teda prezentácia o najatraktívnejších povolaniach. Bol spomenutý detektív, archeológ, zverolekárka i módna návrhárka. Deti sa zoznámili s náplňou práce každého z povolaní, vymenovali nástroje, či pomôcky, nevyhnutné pri ich práci. Tety knihovníčky zdôraznili aj to, že každé povolanie si vyžaduje vedieť spolupracovať v tíme. Asi ani detektív a ani archeológ by sám nič nespravil, ak by mu pri tom neasistoval tím mnohých odborníkov.

Zlatým klincom programu bolo povolanie potrebné na udržiavanie čistenie a opravu komínov. A zároveň je zodpovedné za vytvorenie ilúzie šťastia. Áno, aj predškoláci uhádli, že je to kominár. A prišli medzi nich do knižnice hneď dvaja v dobovej uniforme, na pleci so stočenou kefou – štosákom. A tak potvrdili, že kominári nevyhynuli, ale naopak sú čoraz potrebnejší, lebo šťastie sa z ľudských životov akoby stále viac vytráca.

A tak prvým prínosom malým čitateľom bola možnosť potočiť gombíkom na kominárskej uniforme a týmto nenáročným spôsobom si zarezervovať kúsok šťastia. Ujovia kominári, ktorí prijali pozvanie boli Bohuš Flachs z Brodna a Jozef Cvikel z Čadce. Obaja pracujú v kominárskej firme. Ich úlohou je okrem vytvárania ilúzie šťastia aj vymetanie, udržiavanie a údržba komínov. Deti ich privolali známou pesničkou Kom, kom, kominár...

Hneď na to sa rozprúdila diskusia o kominárskej práci. Pracujú vo výškach, tak potrebujú horolezecké skúšky. Samozrejme, nevykonávajú svoje zamestnanie samostatne, ale hlavne v tíme. Minimálne jeden spolupracovník je dôležitý pri istení pri čistení komínov vyšších budov. Práca je zodpovedná. Lebo ak by komín zostal nevyčistený, usadenina by mohla v domácnosti spôsobiť požiar.

Ujovia kominári trpezlivo odpovedali na zvedavé otázky predškolákov, knihovníčok a samozrejme aj pani učiteliek. Strávili v knižnici so svojimi možno budúcimi pokračovateľmi hodinu zo svojho času. A tento v tejto dobe drahocenný tovar venovali deťom bez nároku na akúkoľvek protihodnotu. Preto sa im touto cestou chce 20 detí z MŠ Litovelská, ich učiteľky a hlavne knihovníčky poďakovať.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

21.02.2018 napísal dš

Fašiangy v Budatínskej Lehote

Fašiangy boli a sú charakteristické veselosťou, spevom, spontánnosťou, tancom a maskami.

Čítať ďalej…

19.02.2018 napísal dš

harmonika

Fašiangový čas plný hudby

K tradičný a obľúbeným podujatiam mesiaca február patrí Fašiangová harmonika.

Čítať ďalej…

17.02.2018 napísal dš

koncert

Hodinový koncert v kostole

V nedeľu 11. februára poobede sa rozozvučali priestory mariánskeho kostola hudbou trúbky. Oznamovala začiatok Koncertu zborovej tvorby.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

kom

Beseda s kominárom

V rámci témy týždňa 5 – 6 ročné deti spoznávali niektoré remeslá a profesie, ktoré sú deťom známe i menej známe.

Čítať ďalej…

14.02.2018 napísal dš

karneval

Rozprávkové bytosti v kulturáku

Králi i princezné, tigre i včielky, kovboji aj víly, všetci sa stretli vo februárovú nedeľu na detskom karnevale. Program uvádzala princezná Laurika a pomáhali jej šiesti šaškovia - študenthi Gymnázia KNM a ZŠ Dolinský potok.

Čítať ďalej…

11.02.2018 napísal dš

ples

Reprezentačný ples mesta oslávil 15. výročie

Kysučania sa prišli zabaviť na 15. ročník Reprezentačného plesu mesta. Vo vstupnej hale domu kultúry všetkých účastníkov plesu privítal primátor mesta Ing. Ján Hartel s manželkou a ľudová muzika bratov Minárikovcov.

Čítať ďalej…

10.02.2018 napísal dš

paranie

V Centre sociálnych služieb Kamence zachovávame slovenské zvyky a tradície

Počas neskorej jesene a dlhých zimných večerov, keď nebolo na poli roboty, ženy trávili čas na návštevách u susediek a párali perie.

Čítať ďalej…

09.02.2018 napísal dš

podujatia

Februárové podujatia

Február je najkratší mesiac v roku a čakajú nás pôstne dni, kultúrne a športové organizácie pripravili na februárové dni množstvo podujatí.

Čítať ďalej…

08.02.2018 napísal dš

fasiang

Fašiangový sprievod mestom Čadca - pozvánka

V utorok, 13. februára 2018 nám poslednú fašiangovú zábavu pripraví folklórna skupina zo Zborova nad Bystricou  tradičnou  „Obchôdzkou s Turoňom“.

Čítať ďalej…

08.02.2018 napísal dš

zzima

Zima sa s nami zahráva

Tohtoročná zima je veľmi vrtkavá, robí si s nami, čo chce. Chvíľu je tu, rýchlo odíde, no nie nadlho, vracia sa. V mesiaci január aspoň na chvíľu potešila všetky deti, keď celý kraj prikryla bielou snehovou perinou.

Čítať ďalej…