Kultúra

Šťastie v knižnici

12.10.2017 napísal dš

kom

Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto si pripravila zábavné pásmo na tému pre deti atraktívnych povolaní. Prvými návštevníkmi knižnice boli dňa 9. októbra predškoláci z MŠ Litovelská s p. učiteľkami J. Vlčkovou a D. Škulcovou. Cieľom knihovníčkami pripraveného podujatia je naučiť deti už v predprimárnom vzdelávaní o zodpovednosti vybrať si povolanie, ktoré nakoniec dospeláka v reálnom živote urobí šťastným. Že je to veľmi náročná úloha, je známa vec. Ale aj to, že to, čím chcú deti byť počas celého obdobia detstva a dospievania, sa často mení.

V prvej časti odznela teda prezentácia o najatraktívnejších povolaniach. Bol spomenutý detektív, archeológ, zverolekárka i módna návrhárka. Deti sa zoznámili s náplňou práce každého z povolaní, vymenovali nástroje, či pomôcky, nevyhnutné pri ich práci. Tety knihovníčky zdôraznili aj to, že každé povolanie si vyžaduje vedieť spolupracovať v tíme. Asi ani detektív a ani archeológ by sám nič nespravil, ak by mu pri tom neasistoval tím mnohých odborníkov.

Zlatým klincom programu bolo povolanie potrebné na udržiavanie čistenie a opravu komínov. A zároveň je zodpovedné za vytvorenie ilúzie šťastia. Áno, aj predškoláci uhádli, že je to kominár. A prišli medzi nich do knižnice hneď dvaja v dobovej uniforme, na pleci so stočenou kefou – štosákom. A tak potvrdili, že kominári nevyhynuli, ale naopak sú čoraz potrebnejší, lebo šťastie sa z ľudských životov akoby stále viac vytráca.

A tak prvým prínosom malým čitateľom bola možnosť potočiť gombíkom na kominárskej uniforme a týmto nenáročným spôsobom si zarezervovať kúsok šťastia. Ujovia kominári, ktorí prijali pozvanie boli Bohuš Flachs z Brodna a Jozef Cvikel z Čadce. Obaja pracujú v kominárskej firme. Ich úlohou je okrem vytvárania ilúzie šťastia aj vymetanie, udržiavanie a údržba komínov. Deti ich privolali známou pesničkou Kom, kom, kominár...

Hneď na to sa rozprúdila diskusia o kominárskej práci. Pracujú vo výškach, tak potrebujú horolezecké skúšky. Samozrejme, nevykonávajú svoje zamestnanie samostatne, ale hlavne v tíme. Minimálne jeden spolupracovník je dôležitý pri istení pri čistení komínov vyšších budov. Práca je zodpovedná. Lebo ak by komín zostal nevyčistený, usadenina by mohla v domácnosti spôsobiť požiar.

Ujovia kominári trpezlivo odpovedali na zvedavé otázky predškolákov, knihovníčok a samozrejme aj pani učiteliek. Strávili v knižnici so svojimi možno budúcimi pokračovateľmi hodinu zo svojho času. A tento v tejto dobe drahocenný tovar venovali deťom bez nároku na akúkoľvek protihodnotu. Preto sa im touto cestou chce 20 detí z MŠ Litovelská, ich učiteľky a hlavne knihovníčky poďakovať.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

12.12.2017 napísal dš

separovanie

Separujeme spolu

Aj touto cestou sa chcem poďakovať všetkým rodičom, ktorí pomohli svojim deťom zapojiť sa do zberu.

Čítať ďalej…

10.12.2017 napísal dš

zdravie

Zdravie je náš poklad

Zdravie a náš život je to najvzácnejšie, čo máme. Všetko ostatné v živote môže prísť až potom, ak zostaneme zdraví. A preto, aby sme si pevné zdravie udržali čo najdlhšie, musíme sa oň starať.

Čítať ďalej…

09.12.2017 napísal dš

vystavy

Vianoce v Kysuckom múzeu v Čadci

KEDY UŽ BUDÚ VIANOCE ?...Túto otázku vyslovujú všetky deti. Nekonečne dlhý čas čakania na deň, keď sa ozve vianočný zvonček, sa im snažíme spríjemniť adventným kalendárom, ktorý deň za dňom odkrajuje predvianočný čas príprav na najkrajšie sviatky v roku a to sú Vianoce.

Čítať ďalej…

07.12.2017 napísal dš

salaty

Ochutnávka šalátov

Čo skôr ochutnať? Vajíčkového snehuliaka, alebo ježka z hrozna či si zobrať jednohubku? Takéto otázky si kládli rodičia alebo starí rodičia, keď prišli do jedálne v MŠ Litovelská.

Čítať ďalej…

06.12.2017 napísal dš

mikulas

Dobré deti navštívil Mikuláš

V utorok večer sa najmenší obyvatelia nášho mesta tešili na vzácnu návštevu. Áno, v predvečer sv. Mikuláša čistia detičky čižmičky a kladú ich sveľkou nádejou očakávania sladkostí a ovocia do okien.

Čítať ďalej…

05.12.2017 napísal dš

asanky

Poďakovanie z Gogolinu

Mažoretkový súbor Asanka a spevák Jozef Pavlusík navštívili 12.11. 2017 družobné mesto Gogolin v rámci kultúrnej výmeny.

Čítať ďalej…

03.12.2017 napísal dš

dubie

Vyšla nová kniha

Pôvodne mala svetlo sveta uzrieť kniha o Dubí už 15. septembra na oslavách 650. výročia prvej písomnej zmienky. Ale nestalo sa tak, čo môžem zhodnotiť pozitívne.

Čítať ďalej…

01.12.2017 napísal dš

polsko

Workshopy v Poľsku

Tridsiatka Kysuckonovomešťanov sa vybrala v piatok 17. novembra do poľského družobného mesta Łodygowice. Cieľom trojdňového stretnutia Slovákov a Poliakov bolo spoznávanie tradícií a kultúry pri spoločných aktivitách a rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva.

Čítať ďalej…

29.11.2017 napísal dš

rozpravky

S knihovníčkami na výlete v rozprávke

Dňa 20.11. knihovníčky z MsK KNM zobrali na výlet do rozprávky žiakov 2.C ZŠ Nábrežná. Použili na to jednoduchú metódu nenáročnú na akékoľvek financie. Správne ste uhádli, že metódou bolo čítanie.

Čítať ďalej…

28.11.2017 napísal dš

kysuce

Zaujímavé Kysuce

Dňa 13. novembra navštívili Janka Hrubá a Erika Kučáková, pracovníčky Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto, Centrum sociálnych služieb Fantázia Horný Vadičov.

Čítať ďalej…