Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Kultúra

Šťastie v knižnici

12.10.2017 napísal dš

kom

Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto si pripravila zábavné pásmo na tému pre deti atraktívnych povolaní. Prvými návštevníkmi knižnice boli dňa 9. októbra predškoláci z MŠ Litovelská s p. učiteľkami J. Vlčkovou a D. Škulcovou. Cieľom knihovníčkami pripraveného podujatia je naučiť deti už v predprimárnom vzdelávaní o zodpovednosti vybrať si povolanie, ktoré nakoniec dospeláka v reálnom živote urobí šťastným. Že je to veľmi náročná úloha, je známa vec. Ale aj to, že to, čím chcú deti byť počas celého obdobia detstva a dospievania, sa často mení.

V prvej časti odznela teda prezentácia o najatraktívnejších povolaniach. Bol spomenutý detektív, archeológ, zverolekárka i módna návrhárka. Deti sa zoznámili s náplňou práce každého z povolaní, vymenovali nástroje, či pomôcky, nevyhnutné pri ich práci. Tety knihovníčky zdôraznili aj to, že každé povolanie si vyžaduje vedieť spolupracovať v tíme. Asi ani detektív a ani archeológ by sám nič nespravil, ak by mu pri tom neasistoval tím mnohých odborníkov.

Zlatým klincom programu bolo povolanie potrebné na udržiavanie čistenie a opravu komínov. A zároveň je zodpovedné za vytvorenie ilúzie šťastia. Áno, aj predškoláci uhádli, že je to kominár. A prišli medzi nich do knižnice hneď dvaja v dobovej uniforme, na pleci so stočenou kefou – štosákom. A tak potvrdili, že kominári nevyhynuli, ale naopak sú čoraz potrebnejší, lebo šťastie sa z ľudských životov akoby stále viac vytráca.

A tak prvým prínosom malým čitateľom bola možnosť potočiť gombíkom na kominárskej uniforme a týmto nenáročným spôsobom si zarezervovať kúsok šťastia. Ujovia kominári, ktorí prijali pozvanie boli Bohuš Flachs z Brodna a Jozef Cvikel z Čadce. Obaja pracujú v kominárskej firme. Ich úlohou je okrem vytvárania ilúzie šťastia aj vymetanie, udržiavanie a údržba komínov. Deti ich privolali známou pesničkou Kom, kom, kominár...

Hneď na to sa rozprúdila diskusia o kominárskej práci. Pracujú vo výškach, tak potrebujú horolezecké skúšky. Samozrejme, nevykonávajú svoje zamestnanie samostatne, ale hlavne v tíme. Minimálne jeden spolupracovník je dôležitý pri istení pri čistení komínov vyšších budov. Práca je zodpovedná. Lebo ak by komín zostal nevyčistený, usadenina by mohla v domácnosti spôsobiť požiar.

Ujovia kominári trpezlivo odpovedali na zvedavé otázky predškolákov, knihovníčok a samozrejme aj pani učiteliek. Strávili v knižnici so svojimi možno budúcimi pokračovateľmi hodinu zo svojho času. A tento v tejto dobe drahocenný tovar venovali deťom bez nároku na akúkoľvek protihodnotu. Preto sa im touto cestou chce 20 detí z MŠ Litovelská, ich učiteľky a hlavne knihovníčky poďakovať.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

15.10.2017 napísal dš

kp

Kultúrne poukazy končia

Ak chcete malou trošku podporiť knižnicu a jej aktivity, venujte jej nevyužité Kultúrne poukazy do uvedeného termínu 12.11. 2017. Knižnica ich využije na zlepšienie služieb pre deti a mládež.

Čítať ďalej…

13.10.2017 napísal dš

mytologia

Zahrali sa na gréckych bohov

Grécka civilizácia je považovaná za kolísku európskej kultúry. Antická mytológia inšpirovala mnoho diel fantasy literatúry vrátane knihy o najznámejšom čarodejníkovi Harry Potterovi.

Čítať ďalej…

12.10.2017 napísal dš

kom

Šťastie v knižnici

Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto si pripravila zábavné pásmo na tému pre deti atraktívnych povolaní. Prvými návštevníkmi knižnice boli dňa 9. októbra predškoláci z MŠ Litovelská s p. učiteľkami J. Vlčkovou a D. Škulcovou.

Čítať ďalej…

11.10.2017 napísal dš

ds

Európsky deň jazykov na Suľkove

26. septembra si pripomíname Európsky deň jazykov. Naša škola však žila v duchu jazykov v stredu 27. septembra. Počas celého dňa mali žiaci možnosť „nahliadnuť“ do krajín, ktorých jazyky sa učia v našej škole: anglický, nemecký a ruský jazyk.

Čítať ďalej…

09.10.2017 napísal dš

Kysucké deti na medzinárodnej vedomostnej súťaži v Čechách

Súťaže sa celkom zúčastnilo 48 detí. Z Čiech tam bolo 38 detí, zo Slovenska 5 detí (z Kysuckého Nového Mesta zo ZŠ Dolinský potok) a 5 detí z Poľska.

Čítať ďalej…

06.10.2017 napísal dš

logo

Na každom hlase záleží

Podporte projekt Mestskej knižnice KNM s názvom Čítanie je liek. Ten prešiel do druhého kola v rámci programu spoločnosti TESCO Vy rozhodujete, my pomáhame.

Čítať ďalej…

04.10.2017 napísal dš

torta

Kulinoterapia

V Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb v Kysuckom Novom Meste robíme všetko pre zachovanie praktických zručností našich starkých.

Čítať ďalej…

03.10.2017 napísal dš

babky

Posedenie s Barborkou a Jakubkom

Život s Alzheimerovou chorobou nie je jednoduchý. Barborka a Jakub sú špeciálne terapeutické bábky.

Čítať ďalej…

02.10.2017 napísal dš

koncert

Koncert zborového umenia

V piatok 6.10. 2017 o 18,30 hod. sa v dolnom kostole uskutoční jeden z festivalových koncertov Medzinárodného festivalu a súťaže zborového umenia Žilina Voce Magna.

Čítať ďalej…

26.09.2017 napísal dš

srdc

MOST 2017

Mesiac september je už tradične Mesiacom O Srdcových Témach (MOST).

Čítať ďalej…