Kultúra

S knihovníčkami na výlete v rozprávke

29.11.2017 napísal dš

rozpravky

Dňa 20.11. knihovníčky z MsK KNM zobrali na výlet do rozprávky žiakov 2.C ZŠ Nábrežná. Použili na to jednoduchú metódu nenáročnú na akékoľvek financie. Správne ste uhádli, že metódou bolo čítanie.

Výlet začal v minulosti, v období starovekého Grécka. Predstavili najznámejších hrdinov starých gréckych bájí a povestí. Deti spoznali mená najslávnejších gréckych hrdinov, ktorí vynikali silou, múdrosťou a pomáhali ľuďom: Prometea, Perzea a Herakla. Nezabudli ani na hrdinov ľudových rozprávok, ktorí svojimi výnimočnými vlastnosťami dokázali poraziť zlo v každej z nich. Deti prečítali kratučkú ukážku rozprávky O škaredom káčatku. Z hrdinky tejto rozprávky sa nakoniec vykľula nádherná labuť, aj keď na jej začiatku to tak vôbec nevyzeralo a posmievali sa jej zvieratká z celého dvora. Predstavili aj autorskú rozprávku a jej najznámejších hrdinov. Jeden z nich: čarodejník z krajiny OZ daroval plechovému drevorubačovi srdce a pomohol aj ďalším obyvateľom rozprávkovej ríše.

Putovanie históriou rozprávok skončilo v súčasnosti, v období moderných príbehov. Aj tie dnešné moderné však  potrebujú svojich hrdinov. Hrdinami jednej z moderných rozprávok od autora I. Lesaya pod názvom Akože sa stali žiaci 2.C. Rozprávkových hrdinov Lesanku s jej tatinom a Oranžínku vybrala pani triedna učiteľka Katarína Jakubíková, ktorá svojich žiakov pozná najlepšie. Tí si potom obliekli kostýmy a vďaka nim ožila rozprávka v zasadačke mestskej knižnice. Ďalší spolužiaci sa premenili na kulisárov, kostymérov a maskérov, aby pomohli podržať kulisy lesa a tiež kulisy domov dedinky Lesankovo, alebo domaľovať tatinovi fúzy a dočesať Oranžínke cop.

Hlavným hrdinom celej rozprávky bola Oranžínka. Celá bola oranžová, teda jej oblečenie, vlasy a aj školská taška boli v oranžovej farbe. Problémom celej rozprávky nebola ona, ale traja spolužiaci – posmievači, ktorí ju pre jej netradičný odtieň prezývali Oranžáda – Marmeláda. A nielen to, musela pred nimi utekať a brániť sa napr. hodením mandarínky do jedného z nich. A aby v tom nebola sama, tak sa ostatní žiaci rozhodli trafiť jedného z posmievačov, ktorý sa Oranžínke vysmieval prezývkou Oranžáda Marmeláda, mandarínkou rovno do čela. Samozrejme, že deti netriafali do skutočného spolužiaka – vysmievača, ale do kartónovej figuríny – teda jeho napodobeniny. A ešte pomohli podliezť kartónový plot, aby sa Oranžínke pred vysmievačmi podarilo utiecť.

A v závere modernej rozprávky sa postavili žiaci 2.C spolu s jej novou kamarátkou Lesankou a jej tatinom na stranu Oranžínky proti trom galganom, ktorí Oranžínke robili zle. Všetci žiaci 2.C mali možnosť premeniť na chvíľu na hrdinov, pretože správne pochopili, na ktorú stranu sa treba pridať, aby zlo bolo potrestané a dobro zvíťazilo.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

24.02.2018 napísal dš

margarety

Desaťročné Žubrienky

Už je tomu 10 rokov, čo skrsla seniorkám myšlienka, vytvoriť spevácky súbor.

Čítať ďalej…

23.02.2018 napísal dš

srdce

Valentínske srdce

Deň svätého Valentína čas lásky nám pripomína. Každý z nás potrebuje k životu prejavy lásky a priateľstva v podobe bozkov či objatí alebo pohladenia, ktoré v nás prebúdzajú tie najkrajšie pocity.

Čítať ďalej…

21.02.2018 napísal dš

Fašiangy v Budatínskej Lehote

Fašiangy boli a sú charakteristické veselosťou, spevom, spontánnosťou, tancom a maskami.

Čítať ďalej…

19.02.2018 napísal dš

harmonika

Fašiangový čas plný hudby

K tradičný a obľúbeným podujatiam mesiaca február patrí Fašiangová harmonika.

Čítať ďalej…

17.02.2018 napísal dš

koncert

Hodinový koncert v kostole

V nedeľu 11. februára poobede sa rozozvučali priestory mariánskeho kostola hudbou trúbky. Oznamovala začiatok Koncertu zborovej tvorby.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

kom

Beseda s kominárom

V rámci témy týždňa 5 – 6 ročné deti spoznávali niektoré remeslá a profesie, ktoré sú deťom známe i menej známe.

Čítať ďalej…

14.02.2018 napísal dš

karneval

Rozprávkové bytosti v kulturáku

Králi i princezné, tigre i včielky, kovboji aj víly, všetci sa stretli vo februárovú nedeľu na detskom karnevale. Program uvádzala princezná Laurika a pomáhali jej šiesti šaškovia - študenthi Gymnázia KNM a ZŠ Dolinský potok.

Čítať ďalej…

11.02.2018 napísal dš

ples

Reprezentačný ples mesta oslávil 15. výročie

Kysučania sa prišli zabaviť na 15. ročník Reprezentačného plesu mesta. Vo vstupnej hale domu kultúry všetkých účastníkov plesu privítal primátor mesta Ing. Ján Hartel s manželkou a ľudová muzika bratov Minárikovcov.

Čítať ďalej…

10.02.2018 napísal dš

paranie

V Centre sociálnych služieb Kamence zachovávame slovenské zvyky a tradície

Počas neskorej jesene a dlhých zimných večerov, keď nebolo na poli roboty, ženy trávili čas na návštevách u susediek a párali perie.

Čítať ďalej…

09.02.2018 napísal dš

podujatia

Februárové podujatia

Február je najkratší mesiac v roku a čakajú nás pôstne dni, kultúrne a športové organizácie pripravili na februárové dni množstvo podujatí.

Čítať ďalej…