Kultúra

S knihovníčkami na výlete v rozprávke

29.11.2017 napísal dš

rozpravky

Dňa 20.11. knihovníčky z MsK KNM zobrali na výlet do rozprávky žiakov 2.C ZŠ Nábrežná. Použili na to jednoduchú metódu nenáročnú na akékoľvek financie. Správne ste uhádli, že metódou bolo čítanie.

Výlet začal v minulosti, v období starovekého Grécka. Predstavili najznámejších hrdinov starých gréckych bájí a povestí. Deti spoznali mená najslávnejších gréckych hrdinov, ktorí vynikali silou, múdrosťou a pomáhali ľuďom: Prometea, Perzea a Herakla. Nezabudli ani na hrdinov ľudových rozprávok, ktorí svojimi výnimočnými vlastnosťami dokázali poraziť zlo v každej z nich. Deti prečítali kratučkú ukážku rozprávky O škaredom káčatku. Z hrdinky tejto rozprávky sa nakoniec vykľula nádherná labuť, aj keď na jej začiatku to tak vôbec nevyzeralo a posmievali sa jej zvieratká z celého dvora. Predstavili aj autorskú rozprávku a jej najznámejších hrdinov. Jeden z nich: čarodejník z krajiny OZ daroval plechovému drevorubačovi srdce a pomohol aj ďalším obyvateľom rozprávkovej ríše.

Putovanie históriou rozprávok skončilo v súčasnosti, v období moderných príbehov. Aj tie dnešné moderné však  potrebujú svojich hrdinov. Hrdinami jednej z moderných rozprávok od autora I. Lesaya pod názvom Akože sa stali žiaci 2.C. Rozprávkových hrdinov Lesanku s jej tatinom a Oranžínku vybrala pani triedna učiteľka Katarína Jakubíková, ktorá svojich žiakov pozná najlepšie. Tí si potom obliekli kostýmy a vďaka nim ožila rozprávka v zasadačke mestskej knižnice. Ďalší spolužiaci sa premenili na kulisárov, kostymérov a maskérov, aby pomohli podržať kulisy lesa a tiež kulisy domov dedinky Lesankovo, alebo domaľovať tatinovi fúzy a dočesať Oranžínke cop.

Hlavným hrdinom celej rozprávky bola Oranžínka. Celá bola oranžová, teda jej oblečenie, vlasy a aj školská taška boli v oranžovej farbe. Problémom celej rozprávky nebola ona, ale traja spolužiaci – posmievači, ktorí ju pre jej netradičný odtieň prezývali Oranžáda – Marmeláda. A nielen to, musela pred nimi utekať a brániť sa napr. hodením mandarínky do jedného z nich. A aby v tom nebola sama, tak sa ostatní žiaci rozhodli trafiť jedného z posmievačov, ktorý sa Oranžínke vysmieval prezývkou Oranžáda Marmeláda, mandarínkou rovno do čela. Samozrejme, že deti netriafali do skutočného spolužiaka – vysmievača, ale do kartónovej figuríny – teda jeho napodobeniny. A ešte pomohli podliezť kartónový plot, aby sa Oranžínke pred vysmievačmi podarilo utiecť.

A v závere modernej rozprávky sa postavili žiaci 2.C spolu s jej novou kamarátkou Lesankou a jej tatinom na stranu Oranžínky proti trom galganom, ktorí Oranžínke robili zle. Všetci žiaci 2.C mali možnosť premeniť na chvíľu na hrdinov, pretože správne pochopili, na ktorú stranu sa treba pridať, aby zlo bolo potrestané a dobro zvíťazilo.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

12.12.2017 napísal dš

separovanie

Separujeme spolu

Aj touto cestou sa chcem poďakovať všetkým rodičom, ktorí pomohli svojim deťom zapojiť sa do zberu.

Čítať ďalej…

10.12.2017 napísal dš

zdravie

Zdravie je náš poklad

Zdravie a náš život je to najvzácnejšie, čo máme. Všetko ostatné v živote môže prísť až potom, ak zostaneme zdraví. A preto, aby sme si pevné zdravie udržali čo najdlhšie, musíme sa oň starať.

Čítať ďalej…

09.12.2017 napísal dš

vystavy

Vianoce v Kysuckom múzeu v Čadci

KEDY UŽ BUDÚ VIANOCE ?...Túto otázku vyslovujú všetky deti. Nekonečne dlhý čas čakania na deň, keď sa ozve vianočný zvonček, sa im snažíme spríjemniť adventným kalendárom, ktorý deň za dňom odkrajuje predvianočný čas príprav na najkrajšie sviatky v roku a to sú Vianoce.

Čítať ďalej…

07.12.2017 napísal dš

salaty

Ochutnávka šalátov

Čo skôr ochutnať? Vajíčkového snehuliaka, alebo ježka z hrozna či si zobrať jednohubku? Takéto otázky si kládli rodičia alebo starí rodičia, keď prišli do jedálne v MŠ Litovelská.

Čítať ďalej…

06.12.2017 napísal dš

mikulas

Dobré deti navštívil Mikuláš

V utorok večer sa najmenší obyvatelia nášho mesta tešili na vzácnu návštevu. Áno, v predvečer sv. Mikuláša čistia detičky čižmičky a kladú ich sveľkou nádejou očakávania sladkostí a ovocia do okien.

Čítať ďalej…

05.12.2017 napísal dš

asanky

Poďakovanie z Gogolinu

Mažoretkový súbor Asanka a spevák Jozef Pavlusík navštívili 12.11. 2017 družobné mesto Gogolin v rámci kultúrnej výmeny.

Čítať ďalej…

03.12.2017 napísal dš

dubie

Vyšla nová kniha

Pôvodne mala svetlo sveta uzrieť kniha o Dubí už 15. septembra na oslavách 650. výročia prvej písomnej zmienky. Ale nestalo sa tak, čo môžem zhodnotiť pozitívne.

Čítať ďalej…

01.12.2017 napísal dš

polsko

Workshopy v Poľsku

Tridsiatka Kysuckonovomešťanov sa vybrala v piatok 17. novembra do poľského družobného mesta Łodygowice. Cieľom trojdňového stretnutia Slovákov a Poliakov bolo spoznávanie tradícií a kultúry pri spoločných aktivitách a rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva.

Čítať ďalej…

29.11.2017 napísal dš

rozpravky

S knihovníčkami na výlete v rozprávke

Dňa 20.11. knihovníčky z MsK KNM zobrali na výlet do rozprávky žiakov 2.C ZŠ Nábrežná. Použili na to jednoduchú metódu nenáročnú na akékoľvek financie. Správne ste uhádli, že metódou bolo čítanie.

Čítať ďalej…

28.11.2017 napísal dš

kysuce

Zaujímavé Kysuce

Dňa 13. novembra navštívili Janka Hrubá a Erika Kučáková, pracovníčky Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto, Centrum sociálnych služieb Fantázia Horný Vadičov.

Čítať ďalej…