Kultúra

S knihovníčkami na výlete v rozprávke

29.11.2017 napísal dš

rozpravky

Dňa 20.11. knihovníčky z MsK KNM zobrali na výlet do rozprávky žiakov 2.C ZŠ Nábrežná. Použili na to jednoduchú metódu nenáročnú na akékoľvek financie. Správne ste uhádli, že metódou bolo čítanie.

Výlet začal v minulosti, v období starovekého Grécka. Predstavili najznámejších hrdinov starých gréckych bájí a povestí. Deti spoznali mená najslávnejších gréckych hrdinov, ktorí vynikali silou, múdrosťou a pomáhali ľuďom: Prometea, Perzea a Herakla. Nezabudli ani na hrdinov ľudových rozprávok, ktorí svojimi výnimočnými vlastnosťami dokázali poraziť zlo v každej z nich. Deti prečítali kratučkú ukážku rozprávky O škaredom káčatku. Z hrdinky tejto rozprávky sa nakoniec vykľula nádherná labuť, aj keď na jej začiatku to tak vôbec nevyzeralo a posmievali sa jej zvieratká z celého dvora. Predstavili aj autorskú rozprávku a jej najznámejších hrdinov. Jeden z nich: čarodejník z krajiny OZ daroval plechovému drevorubačovi srdce a pomohol aj ďalším obyvateľom rozprávkovej ríše.

Putovanie históriou rozprávok skončilo v súčasnosti, v období moderných príbehov. Aj tie dnešné moderné však  potrebujú svojich hrdinov. Hrdinami jednej z moderných rozprávok od autora I. Lesaya pod názvom Akože sa stali žiaci 2.C. Rozprávkových hrdinov Lesanku s jej tatinom a Oranžínku vybrala pani triedna učiteľka Katarína Jakubíková, ktorá svojich žiakov pozná najlepšie. Tí si potom obliekli kostýmy a vďaka nim ožila rozprávka v zasadačke mestskej knižnice. Ďalší spolužiaci sa premenili na kulisárov, kostymérov a maskérov, aby pomohli podržať kulisy lesa a tiež kulisy domov dedinky Lesankovo, alebo domaľovať tatinovi fúzy a dočesať Oranžínke cop.

Hlavným hrdinom celej rozprávky bola Oranžínka. Celá bola oranžová, teda jej oblečenie, vlasy a aj školská taška boli v oranžovej farbe. Problémom celej rozprávky nebola ona, ale traja spolužiaci – posmievači, ktorí ju pre jej netradičný odtieň prezývali Oranžáda – Marmeláda. A nielen to, musela pred nimi utekať a brániť sa napr. hodením mandarínky do jedného z nich. A aby v tom nebola sama, tak sa ostatní žiaci rozhodli trafiť jedného z posmievačov, ktorý sa Oranžínke vysmieval prezývkou Oranžáda Marmeláda, mandarínkou rovno do čela. Samozrejme, že deti netriafali do skutočného spolužiaka – vysmievača, ale do kartónovej figuríny – teda jeho napodobeniny. A ešte pomohli podliezť kartónový plot, aby sa Oranžínke pred vysmievačmi podarilo utiecť.

A v závere modernej rozprávky sa postavili žiaci 2.C spolu s jej novou kamarátkou Lesankou a jej tatinom na stranu Oranžínky proti trom galganom, ktorí Oranžínke robili zle. Všetci žiaci 2.C mali možnosť premeniť na chvíľu na hrdinov, pretože správne pochopili, na ktorú stranu sa treba pridať, aby zlo bolo potrestané a dobro zvíťazilo.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

26.05.2018 napísal dš

literarna sutaz

Prihláste sa do literárnej súťaže

Prinášame vám informácie o regionálnej literárnej súťaži TAJOMSTVO ATRAMENTU, ktorú v tomto roku pripravilo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci.

Čítať ďalej…

24.05.2018 napísal dš

johny Petko

V mládežníckom klube besedovali s Johnym Peťkom

Démon chlast. To je názov knihy, ktorej autorom je slovenský herec a moderátor Johny Peťko.

Čítať ďalej…

22.05.2018 napísal dš

ZAPIS PRVAKO

Čitateľský strom sa zazelenel

ar je zjavná už v celej prírode. Zeleň vidno na každom kroku. Aj v knižnici sa zazelenal strom čitateľov vďaka prváčikom, ktorí si prišli prevziať svoje prvé čitateľské preukazy a zároveň osvedčenie gurmána čitateľského fachu.

Čítať ďalej…

21.05.2018 napísal dš

den matiek

V MŠ na Ulici 9. mája sme oslávili Deň matiek

S najkrajším mesiacom v roku sa spája aj sviatok Dňa matiek, kedy oslavujeme naše mamy, staré mamy a za ich dobrotu, láskavosť, obetavosť im vyjadrujeme vďaku.

Čítať ďalej…

20.05.2018 napísal dš

koncert

Pozvánka na benefičný koncert

Regionálne centrum autistov v Žiline pod záštitou Domu odborov v Žiline Vás pozýva na charitatívny koncert, ktorý sa uskutoční dňa 23. mája 2018 o 18.00 hod. v priestoroch Veľkej scény Domu odborov v Žiline.

Čítať ďalej…

19.05.2018 napísal dš

maliarka

Úspešná maliarka zo ZŠ Rudina

Tak ako každý rok, tak i tento sa naši žiaci zapojili do celoslovenskej výtvarnej súťaže Rodina a Základné ľudské právo na život. Túto súťaž organizuje Asociácia za život a rodinu.

Čítať ďalej…

18.05.2018 napísal dš

stavanie

Stavanie mája v CSS Kamence

Posledný aprílový deň už tradične patrí stavaniu májov. V Centre sociálnych služieb Kamence si túto peknú tradíciu pravidelne zachovávame a pripomenuli sme si ju aj v pondelok 30. apríla.

Čítať ďalej…

17.05.2018 napísal dš

omša

Svätá omša na sviatok sv. Filipa a sv. Jakuba

Vo štvrtok 3. mája sa v spoločenskej miestnosti Centra sociálnych služieb Kamence uskutočnila tradičná svätá spoveď a svätá omša. Niesla sa v duchu dvoch apoštolov sv. Filipa a sv. Jakuba.

Čítať ďalej…

15.05.2018 napísal dš

ms

Škôlkári v lese

„Kedy tam už budeme?“ znela najčastejšie otázka detí z MŠ Litovelská v Kysuckom Novom Meste, keď sa dňa 27.4.2018 vybrali na turistickú vychádzku, ktorá bola plánovaná v rámci environmentálnej výchovy v apríli – mesiaci lesov.

Čítať ďalej…

14.05.2018 napísal dš

vesmir

Vesmír navštívil našu škôlku

Dňa 18.4. 2018 k nám do škôlky zavítali pracovníčky z Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste. Pripravili si pre predškolákov z 5., 6. a 1.A triedy zaujímavý program.

Čítať ďalej…