Kultúra

Rušné dni v knižnici

09.03.2018 napísal dš

deti
Jarné prázdniny v knižnici
Knižnica ani cez jarné prázdniny nezívala prázdnotou. Hneď v pondelok 19. februára prišiel Denný dochádzkový tábor s pani učiteľkou Bandurovou. Tety knihovníčky pre pripravili zaujímavú prezentáciu O rozprávkových bytostiach. A tak sa deti zúčastnili návštevy v rozprávke a počas dvoch hodín sa stretli so všetkými rozprávkovými bytosťami, ktoré sú potrebné na to, aby v rozprávke prebehol boj dobra so zlom a teda nakoniec, aby dobro zvíťazilo. Rozprávanie o rozprávkových bytostiach sa striedalo s pohybovými hrami. Pre deti boli prichystané rozprávkové kostýmy princezien, čarodejníc a trpaslíkov a deti sa zahrali na škriatkov,  princeznú, slepú čarodejnicu a na drakov.
Rozprávanie začalo na magnetickej tabuli dopĺňaním písmeniek do vynechaných slov názvov rozprávkových bytostí. Prváčikovia správne doplnili zabudnuté písmenka do slov: princezná, drak, trpaslík i čarodejnica a hneď na to uhádli aj názvy všetkých známych rozprávok ukrytých v rozprávkových hádankách. A potom sa mohol začať podrobnejší popis rozprávkových bytostí v rozprávkach, ich úloha a to, či hlavnému hrdinovi v rozprávke pomáhajú alebo skôr škodia.
Hra na princeznú spočívala v tom, že deti svoju princeznú oblečenú do princezničkovského kostýmu obostúpili v kruhu. Princeznej previazali oči a tá musela svojich spolužiakov spoznať len podľa hlasu. Väčšinou sa jej to podarilo, samozrejme len  na malé výnimky.
Rozprávkové koleso hier pokračovalo hrou na trpaslíkov. K trpaslíkom neodmysliteľne patrí Snehulienka, a teda znova bolo vybratá dievčatko, ktoré si oblieklo jej kostým. Ostatné deti sa rozostúpili do kruhu a hádzali si loptu. Akonáhle loptu niektoré z nich nechytilo, z kruhu vypadlo a stalo sa jedným zo 7 trpaslíkov. Hra skončila vtedy, keď boli 7 trpaslíci kompletní.
Hra na drakov bola pozmenená stoličková hra. Stoličky boli zamenené za vankúše, samozrejme o jeden menej, ako bolo detí. Vždy sa hra začala pochodovaním okolo naukladaných vankúšov. Pri slovách: Pozor drak, deti museli nájsť voľný vankúš, na ktorý si sadli. Ten , ktorý tak neurobil, z hry vypadol.
Nenudili sa ani pri hre na slepú čarodejnicu. Jedno z dievčat sa zmenilo na čarodejnicu. Znovu sme jej previazali oči a v kruhu bolo jej úlohou vyvolať vždy 2 mená detí. Tí si museli veľmi rýchlo a potichu vymeniť miesta a úlohou čarodejnice bolo len pomocou vlastného sluchu aspoň jedno chytiť.
V závere prváčikovia zistili, že písmená, ktoré sa naučili v škole sa dajú aj zacvičiť. Deti sa rozdelili do 2 družstiev a každý člen družstva sa naučil zacvičiť jedno písmenko. To ale ešte musel zopakovať pri spoločnom zostavovaní slov. Tety knihovníčky povedali slovo a každé družstvo  slovo zostavilo z písmen zacvičených deťmi. Tí najšikovnejší získali odmenu v podobe rozprávkového pexesa.
Ako darček si z knižnice odniesli vlastnoručne vyrobenú víliu paličku, ktorú deti budú môcť použiť aj ako záložku do knihy a vždy im pripomenie 2 hodiny strávené v knižnici počas jarných prázdnin.
Ďakujeme pani učiteľke Bandurovej, že prejavila knihovníčkam v MsK Kysucké Nové Mesto dôveru a strávila so svojimi prváčikmi časť prázdninového programu v priestoroch knižnice.
J. Hrubá
 
Ako psík Arrow vyčaroval dobrú náladu
23. februára zas oživila chod knižnice jedna várka prázdninujúcich detí z Centra voľného času sv. Jakuba v Kysuckom Novom Meste. V sprievode svojich inštruktoriek sa zúčastnili knižničného podujatia pod názvom Psíky v literatúre. Knihovníčky si pripravili prezentáciu a rozprávanie o psích hrdinoch detskej literatúry. Spoznali Lassie, Bellu a Bieleho Tesáka z najznámejších detských kníh svetovej literatúry, ale i Dášenku a Maxipsa Fíka z pera českých autorov pre deti. V krátkom minikvíze priradili plemená psov k hrdinom z detských kníh: pyrenejského horského psa k príbehu o Belle a Sebastiánovi. bernardína k príbehu o maxipsovi Fíkovi, kóliu ku Lassie, foxteriéra k príbehu o Dášenke a nemeckého špica k príbehu Šťastný pes. Uhádli aj v nasledujúcom obrázkovom kvíze psích hrdinov najznámejších disneyovských rozprávok. A prečítali tri krátke ukážky z menovaných kníh o psoch. Za odmenu medzi deti prišla pani Ivanka Pazderníkova. Profesionálna canisterapeutka so svojím canisterapeutickým psíkom. Trojročný Arrow, austrálsky ovčiak, prišiel medzi deti a hneď so sebou priniesol aj dobrú náladu. Psík išiel od dieťaťa k dieťaťu a každého oňuchal a deti zas mali možnosť na privítanie chlpáča pohladkať po hladkej srsti.
Ako tvrdí pani canistrapeutka Ivanka: Nie každé psie plemeno sa hodí ako caniterapeutický psík. Každý musí dokonca zložiť skúšky. Medzi deťmi sa psík Arrow cítil ako ryba vo vode. Dokonca vyskočil na stoličku ako ich parťák a čakal, čo sa bude diať. Ivanka v canisterapii nie je žiadnym nováčikom. Pravidelne navštevuje detské jasle, škôlky a zariadenia pre seniorov. Všade je psík potrebný nielen ako motivačný činiteľ niektorých činností, ale mnohokrát jednoducho len na vytvorenie psychickej pohody človeka. Pani Ivanka vyštudovala Strednú kynologickú školu v Žiline a získala certifikát konkrétne na edukačnú canisterapiu, teda pracuje hlavne s deťmi.
A ako vyzerá napríklad hodina čítania? Zistilo sa, že z detí v prítomnosti psa domáceho opadá tréma a čítajú plynulejšie a počítajú presnejšie. Arrow vycvičila jeho trénerka tak, aby pri chybe dieťaťa pri čítaní zaštekal. Dieťa je tak upozornené a chybné slovo prečíta ešte jedenkrát. Láska cvičiteľky ku svojmu zverencovi je cítiť a on sa jej odmeňuje perfektnou poslušnosťou. Prekvapuje deti ďalšími kúskami:vie počítať. Znie to neuveriteľne, ale vedel vyštekať každý príklad správne, teda ak príklad bol 2 plus 2, psík zaštekal spolu 4 krát.
A tak tety knihovníčky splnili sľub daný deťom. Každé dieťa malo možnosť odčítať psíkovi krátku pasáž z rozprávky. Arrow pozorne počúvala a tváril sa, že ho čítanie nesmierne zaujíma. A deti, inak k čítaniu prehovárané sa hlásili, aby psíkovi mohli odčítať aspoň kúsok z textu. A nikomu neprakážalo, že nečítali bezchybne a primerane rýchlo, najmenej samotnému psíkovi. Ten bol vďačný za detskú prítomnosť a za to, že môže byť v ich blízkosti. Všetci zúčastnení sme skonštatovali, že prítomnosťou psíka vznikla v zasadačke mestskej knižnice v Kysuckom Novom Meste pozitívne naladená atmosféra, deti sa stali veselšími a spokojnejšími a ani nespozorovali, že hodinka vyčlenená na návštevu knižnice ubehla ako voda. V závere Ivanka ešte predviedla spolu s Arrowom pár akrobatických psích kúskov. Každé dieťa si chcelo nového kamaráta odviesť spolu domov. No hneď na to boli upozornené, že láska zvieraťa sa opláca hlavne starostlivosťou a tá je často náročná na čas.
Touto cestou by sa chceli knihovníčky a dvadsať detí z Kysuckého Nového Mesta poďakovať Ivanke Pazderníkovej, že medzi ne prišla aj so svojim štvornohým kamarátom, bez nároku na akúkoľvek protihodnotu. Toto gesto by nemalo ostať bez povšimnutia.

J. Hrubá

Ako v knižnici vykúzlili detský úsmev
Škôlkarské deti mali možnosť zažiť stretnutie s kúzlením v Mestskej knižnici Kysucké Nové Mesto dňa 26.2. 2018. O kúzlení si vypočuli rozprávanie doplnené prezentáciou. Knihovníčky im ozrejmili, že veľmi dávno si ľudia nedokázali vysvetliť všetky prírodné úkazy. Nevedeli pochopiť ani to, prečo sa im na love niekedy nezadarí a neulovia nič a inokedy zas ulovia viac. A preto, že si chceli vydarený lov a neskôr aj iné činnosti zabezpečiť vždy, začali sa spoliehať na kúzlenie. Používali na to perie, vzácne kamene alebo korene rastlín. A samozrejme dôležité bolo zaklínadlo. Tým najstarším a najrozšírenejším bolo abrakadabra. A deti si možno ani neuvedomujú, že niektoré staré zaklínadla používajú ako riekanky alebo pri rozpočítavaní a hre, napríklad: eniky, beniky, kliky, bé....
Kúzlením sa zaoberajú v rozprávkovom svete aj rozprávkové bytosti, napríklad ježibaby. Lietajú na bosoráckej metle a spoločnosť im robievajú zvieratká: čierny havran alebo mačka. V rozprávkach poväčšine vystupujú ako zlé rozprávkové bytosti, aby hlavnému hrdinovi prekazili jeho víťazstvo nad zlom.
A v skutočnom svete kúzlením ohurujú obecenstvo najmä ujovia kúzelníci. A jeden taký, veľmi šikovný Ing. Miroslav Drnec z Lietavskej Lúčky, navštívil knižnicu v Kysuckom Novom Meste. Predviedol predškolákom z MŠ Litovelská pár parádnych trikov a prezradil, že aj ujo kúzelník sa musí svoje triky naučiť a tí najšikovnejší dokonca niektoré sami dokážu vymyslieť.
Skoro hodinové vystúpenie sledovali deti, učiteľky, ale i knihovníčky so zatajením dychom. Pracovníčky knižnice by sa chceli šikovnému kúzelníkovi Miroslavovi Drncovi poďakovať za to, že deti ohúril svojim vystúpením úplne zadarmo.
 

J. Hrubá

Námorníci na suchu
Moreplavba, námorníci, piráti boli témou podujatia, ktoré si pripravili knihovníčky pre štvrtákov zo ZŠ Clementisova. Aby správne vyplávali na more, zobrali si na pomoc tvorbu Jána Uličianského. Pán Uličianský je ,okrem iných mnohých zábavných a napínavých kníh, aj autorom knižky Podivuhodné príbehy siedmych morí.
Po úvodných slovách o živote a tvorbe tohto známeho autora detských kníh, sa oboznámili deti v pútavej prezentácii aj s ťažkým životom námorníkov, pirátov a o období zámorských objavov. Hneď na to vyrobili kráľovnej Regíne kráľovskú korunu. Deti sa pre tento účel zmenili na šperkárov a pod ich šikovnými rukami vznikali krásne ozdoby hlavy hodné kráľovnej. Tety knihovníčky sa stali rozprávačom, kráľovnou Regínou a ich triedny učiteľ vypomohol v role kapitána Kukuka. Ostatné deti sa zmenili na námorníkov, z ktorých si skúsený kapitán Kukuk vybral najšikovnejších členov posádky lode pod názvom Finta. A aby kráľovná bola naozaj kráľovnou, vybrala si tú najkrajšiu korunu a dozdobila tak svoju majestátnu hlavu. Zvyšok detí tiež nezaháľal. Predstavoval domorodcov na neobjavenom ostrove.
Po rozdelení hlavných úloh i komparzistov nasledovalo samotné vyplávanie na more. Kráľovná Regína vyslala kapitána Kukuka na more, aby objavil niečo zaujímavé a urobil ju tak bohatou a slávnou. Tak sa v knižnici kartónová loď zmenila na plachetnicu Fintu a kapitán Kukuk si vybral kormidelníka, lodného kapitána a ďalších dvoch námorníkov. Po narazení na ľadovú kryhu, našťastie, kapitán spozoroval v diaľke ostrovy, na ktoré odpochodoval spolu s niektorými námorníkmi. Objavil tak Snehuliacke ostrovy a domorodcov snehuliakov. Obdaroval každého z nich mrkvou a dostal z vďaky od nich recept na zmrzlinu. Ten odovzdal po návrate kráľovnej.
Tak všetko dobre dopadlo a štvrtáci sa celkom v poriadku vrátili z dlhej námornej plavbe živí a zdraví, pomohli kapitánovi získať recept na zmrzlinu, a tak urobiť slávnou a šťastnou aj kráľovnú Regínu.

J. Hrubá

O kysuckých dejinách
Azda každý pozná slovné spojenie marec – mesiac knihy. Je to mesiac, kedy sa knihovníčky nezastavia a pripravujú pre deti i dospelých množstvo podujatí, pri ktorých sa tí menší zahrajú a tí väčší sa aj niečo zaujímavé dozvedia.
1. a 2. marec sa v Mestskej knižnici Kysucké Nové Mesto niesol v znamení kysuckých dejín. Keďže žijeme v tomto kúte Slovenska, je dobré, aby sme vedeli aj niečo z jeho histórie. Knižnicu navštívili piataci zo ZŠ Nábrežná a siedmaci zo ZŠ Rudina. V úvode prednášky knihovníčky zisťovali, čo deti vedia o regióne Kysuce a jeho súčasnej podobe. Žiaci vedeli dobre odpovedať na otázky o tom, ktoré štáty susedia s Kysucami, ktoré okresné mestá tvoria náš región, i to, aký je najvyšší vrch Kysúc. Po tomto úvode sme sa teda presunuli v čase a venovali sme sa dejinám Kysúc od najstarších dejín. Deti sa najskôr oboznámili s najznámejším archeologickým náleziskom v regióne a poodkryli sme spolu význam týchto vykopávok. Keďže dejiny dokážeme najlepšie spoznať vďaka písomným prameňom, prečítali sme si časť prvej písomnej zmienky o Kysuciach – listinu z roku 1244, ktorou kráľ Belo IV. daroval zem Kysuca Bohumírovi, synovi Sebeslava. Ďalej sme sa zamerali na najdôležitejšie medzníky v dejinách Kysuckého Nového Mesta od prvej písomnej zmienky až po súčasnosť. Vzhľadom k tomu, že sa prednáška konala v knižnici, nezabudli sme deti oboznámiť ani s jej dejinami. Záver prednášky tvoril obrázkový kvíz, kedy deti hádali ktoré miesta predstavujú jednotlivé historické fotografie.
Návštevníci podujatia si mohli pozrieť aj výstavku kníh. Tety knihovníčky chcú poďakovať deťom a pani učiteľkám za návštevu a tešia sa na ne aj nabudúce v mestskej knižnici.
 

Erika Kučáková

Späť

Najnovšie

23.03.2018 napísal dš

vyst

Návšteva výstavy Vesmír očami detí

Vo štvrtok 15. marca seniori z Centra sociálnych služieb Kamence navštívili v mestskej knižnici výstavu víťazných prác žiakov regionálneho kola XXXIII. ročníka celoslovenskej výtvarnej súťaže pod názvom „Vesmír očami detí“.

Čítať ďalej…

21.03.2018 napísal dš

ddk

Medzinárodný deň detskej knihy s pokusom o rekord

2. apríl je Medzinárodným dňom detskej knihy. Tak ako aj v predošlé roky vyhlasujeme pokus o neoficiálny rekord v počte vypožičaných detských kníh v jeden deň (3. apríla) v oddelení pre deti a mládež.

Čítať ďalej…

18.03.2018 napísal dš

mdz

Oslava MDŽ

Aj tento rok sa zišli obyvatelia Centra sociálnych služieb Kamence na stretnutí pri príležitosti osláv sviatku Medzinárodného dňa žien.

Čítať ďalej…

17.03.2018 napísal dš

klub

Oslávili ženy i knihy

Členovia Jednoty dôchodcov Slovenska sa stretávajú každú stredu v Dennom centre Klub 75. Každá streda je venovaná inej téme. V marci, konkrétne 7. marca, boli témou knihy i ženy.

Čítať ďalej…

15.03.2018 napísal dš

starostlivost

Starostlivosť o lesné zvieratá v zime v MŠ 9. mája

Materská škola na Ulici 9. mája má na plnenie environmentálnych cieľov dobré podmienky. Nachádza sa na okraji mesta, a tak do prírody máme len na skok.

Čítať ďalej…

13.03.2018 napísal dš

vystava

Babie leto v treskúcej zime

Babie leto, tak znie názov výstavy akademického sochára Jara Gaňu, ktorá je v týchto dňoch prístupná širokej verejnosti v Kysuckej galérii v Oščadnici.

Čítať ďalej…

12.03.2018 napísal dš

beseda

Beseda o zúbkoch

V rámci školských projektov navštívila dňa 26.2.2018 Mgr. Andrea Gerátová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Čadci, aby deťom hravou a aktívnou formou sprostredkovala základné vedomosti  o zúbkoch.

Čítať ďalej…

11.03.2018 napísal dš

Kniha Kysúc

Hlasujte za Knihu Kysúc 2017

Záujemcovia, ktorí sa chcú zapojiť do ankety Kniha Kysúc 2017, nájdu hlasovací lístok v mestskej knižnici alebo v týždenníku Kysuce.

Čítať ďalej…

09.03.2018 napísal dš

deti

Rušné dni v knižnici

Prázdninový týždeň i ten prvý marcový bol v knižnici rušný. Malí čitatelia sa mohli stretnúť so psíkom na podujatí Psíky v literatúre, prežiť kúzelný deň s kúzelníkom, tvorivý proces so spisovateľom Uličianským, jeden deň bol venovaný hrám spojeným s rozprávkovými postavami a nechýbali ani stručné dejiny Kysúc.

Čítať ďalej…

07.03.2018 napísal dš

Získali sme Certifikát Amnesty International

Žiaci 7., 8. a 9. ročníkov zo ZŠ Dolinský potok v KNM sa pri príležitosti Dňa ľudských práv zúčastnili celosvetového podujatia pod názvom Maratón písania listov.

Čítať ďalej…