Kultúra

Pozvánka na tvorivé dielne

06.05.2018 napísal dš

tvorive

Názov podujatia:  Ľudový textil na Kysuciach. Tvorivé dielne

Miesto: Kysucké múzeum v Čadci,  Moyzesova 50, 022 01 Čadca

Dátum konania: máj 2018 pondelok 8.00-15.00

piatok 8.00-12.00

 

Kysucké múzeum v Čadci pripravilo v mesiaci máj tvorivé dielne so zameraním na kysucké výšivky na tradičnom ľudovom odeve. Deti sa edukatívnou formou oboznámia o spôsobe zdobenia textilu, ako aj s ornamentálnymi prvkami a farebnosťou, ktorá sa používala pri kysuckých výšivkách. Po prednáške budú mať možnosť vybrať si ornament zo vzorkovníka alebo si vytvoriť vlastnú predlohu, ktorú aplikujú formou maľby na bavlnenú tašku. Deti sa oboznámia s technikou maľby na textil. K dispozícii budú mať širokú paletu špeciálnych farieb. Výsledkom bude textilná taštička s vlastnou maľovanou ozdobou, ktorá poslúži ako potreba na prezuvky, nákup či ako originálny darček. Tvorivé dielne Ľudový textil na Kysuciach z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstupné na tvorivé dielne je zdarma, platí sa iba vstup na výstavu podľa aktuálneho cenníka Kysuckého múzea (vstupenka pre deti a študentov 1 €). Záujem na tvorivé diele treba nahlásiť na telefónne číslo: 041/4321386 alebo e-mailom na adresu: kysuckemuzeum@vuczilina.sk, prípadne kotvasova@kysuckemuzeum.sk, krkoskova@kysuckemuzeum.sk

Okrem tvorivých dielní si môžu deti pozrieť výstavu Ľudový odev na Kysuciach, ktorá mapuje lokálne varianty mužského, ženského a detského odevu. Prostredníctvom kompletných odevov inštalovaných na figurínach z horných a dolných Kysúc, jednotlivých súčiastok, textov a obrazového materiálu oboznamuje návštevníka s podobami ľudového odevu v minulosti.

Mgr. Helena Kotvasová

etnografka Kysuckého múzea v Čadci

Späť

Najnovšie

22.05.2018 napísal dš

ZAPIS PRVAKO

Čitateľský strom sa zazelenel

ar je zjavná už v celej prírode. Zeleň vidno na každom kroku. Aj v knižnici sa zazelenal strom čitateľov vďaka prváčikom, ktorí si prišli prevziať svoje prvé čitateľské preukazy a zároveň osvedčenie gurmána čitateľského fachu.

Čítať ďalej…

21.05.2018 napísal dš

den matiek

V MŠ na Ulici 9. mája sme oslávili Deň matiek

S najkrajším mesiacom v roku sa spája aj sviatok Dňa matiek, kedy oslavujeme naše mamy, staré mamy a za ich dobrotu, láskavosť, obetavosť im vyjadrujeme vďaku.

Čítať ďalej…

20.05.2018 napísal dš

koncert

Pozvánka na benefičný koncert

Regionálne centrum autistov v Žiline pod záštitou Domu odborov v Žiline Vás pozýva na charitatívny koncert, ktorý sa uskutoční dňa 23. mája 2018 o 18.00 hod. v priestoroch Veľkej scény Domu odborov v Žiline.

Čítať ďalej…

19.05.2018 napísal dš

maliarka

Úspešná maliarka zo ZŠ Rudina

Tak ako každý rok, tak i tento sa naši žiaci zapojili do celoslovenskej výtvarnej súťaže Rodina a Základné ľudské právo na život. Túto súťaž organizuje Asociácia za život a rodinu.

Čítať ďalej…

18.05.2018 napísal dš

stavanie

Stavanie mája v CSS Kamence

Posledný aprílový deň už tradične patrí stavaniu májov. V Centre sociálnych služieb Kamence si túto peknú tradíciu pravidelne zachovávame a pripomenuli sme si ju aj v pondelok 30. apríla.

Čítať ďalej…

17.05.2018 napísal dš

omša

Svätá omša na sviatok sv. Filipa a sv. Jakuba

Vo štvrtok 3. mája sa v spoločenskej miestnosti Centra sociálnych služieb Kamence uskutočnila tradičná svätá spoveď a svätá omša. Niesla sa v duchu dvoch apoštolov sv. Filipa a sv. Jakuba.

Čítať ďalej…

15.05.2018 napísal dš

ms

Škôlkári v lese

„Kedy tam už budeme?“ znela najčastejšie otázka detí z MŠ Litovelská v Kysuckom Novom Meste, keď sa dňa 27.4.2018 vybrali na turistickú vychádzku, ktorá bola plánovaná v rámci environmentálnej výchovy v apríli – mesiaci lesov.

Čítať ďalej…

14.05.2018 napísal dš

vesmir

Vesmír navštívil našu škôlku

Dňa 18.4. 2018 k nám do škôlky zavítali pracovníčky z Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste. Pripravili si pre predškolákov z 5., 6. a 1.A triedy zaujímavý program.

Čítať ďalej…

11.05.2018 napísal dš

maj

Stavaním mája sme privítali najkrajší mesiac v roku

Pred príchodom najkrajšieho mesiaca v roku sme v MŠ na Ulici 9.mája v Kysuckom Novom Meste postavili na školskom dvore máj, aby sme na sídlisku Kamence oživili tradície.

Čítať ďalej…

10.05.2018 napísal dš

klub magnus

Hlasujte za Klub Magnus

Projekt mestskej knižnice KNM sa v programe Vy rozhodujete, my pomáhame sa dostal do druhého kola, v ktorom už rozhodujú zákazníci predajní Tesco, teda i vy.

Čítať ďalej…