Kultúra

Medzinárodný deň školských knižníc oslávený

25.10.2017 napísal dš

den

24. október je Medzinárodným dňom školských knižníc a pripomína sa od roku 1999. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu .

Posledný októbrový pondelok prebiehajú v školských knižniciach po celom Slovensku rôzne čitateľské akcie na podporu čítania žiakov. Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto vyšla v ústrety základným školám a pripravila si program, ktorého náplňou boli dve témy. Obe s dňom školských knižníc úzko súviseli. Prvou bola História knihy. Knihovníčky porozprávali o vývoji materiálov na písanie. Predstavili hlinené tabuľky, papyrus, pergamen a nakoniec papier. Každý z nich je vyrábaný inak a zároveň patria do iného obdobia vývoja ľudskej spoločnosti. Obrovským skokom vo vývoji pokladu ľudstva bolo vynájdené kníhtlače. To sprístupnilo knihy čoraz väčšiemu počtu obyčajných ľudí a umožnilo vznik knižníc. Na záver boli spomenuté najznámejšie slovenské a svetové knižnice.

Druhou nemenej dôležitou témou bola Ako vzniká kniha? Deti pochopili, že tak, ako dom je vymurovaný z tehličiek, tak aj stavba každého príbehu sa podobá stavbe domu. Prvou základnou tehlou výstavby deja je hlavná postava a problém, ktorý v príbehu rieši. Ďalšou je žáner, v ktorom je napísaný. Autor má na výber rozprávku, legendu, sci- fi, dobrodružný, ale aj historický a tomu prispôsobí aj samotné prostredie, v ktorom sa dej odohráva. Námety na nápady spisovatelia získavajú z rôznych zdrojov. Jedným z nich je často ich vlastný život a vlastné skúsenosti, niekedy aj to, čo sa im prisnije a niekedy aj to, čo sa dozvie z médií. Poslednou tehličkou je vyriešenie problému hlavného hrdinu a s tým súvisiace posolstvo, teda hlavná myšlienka.

Na záver ešte získali informácie o tom, čo sa deje s rukopisom autora po odovzdaní vo vydavateľstve. Po posúdení redaktormi a edičnou radou je zaradený do edičného plánu. Dokument prechádza korekciami a následne zalomením stránok. Pri detských knihách výtvarný redaktor ešte vyberá vhodného ilustrátora a kniha sa môže vytlačiť na bielučký papier. A potom má už len 2 možnosti, putuje do kníhkupectiev alebo do knižníc, teda aj do tých školských.

Na záver sa šiestaci premenili na chvíľu na autorov a pani učiteľka a 2 knihovníčky na edičnú radu. Deti vymysleli svoj príbeh a dokonca nakreslili najvýstižnejšiu obálku svojej knihy. Edičná rada zhodnotila ten najkvalitnejší a odmenila ho malou pozornosťou. Takto bol deň školských knižníc oslávený v knižnici v Kysuckom Novom Meste za účasti žiakov základných škôl .

 J. Hrubá

Späť

Najnovšie

19.02.2018 napísal dš

harmonika

Fašiangový čas plný hudby

K tradičný a obľúbeným podujatiam mesiaca február patrí Fašiangová harmonika.

Čítať ďalej…

17.02.2018 napísal dš

koncert

Hodinový koncert v kostole

V nedeľu 11. februára poobede sa rozozvučali priestory mariánskeho kostola hudbou trúbky. Oznamovala začiatok Koncertu zborovej tvorby.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

kom

Beseda s kominárom

V rámci témy týždňa 5 – 6 ročné deti spoznávali niektoré remeslá a profesie, ktoré sú deťom známe i menej známe.

Čítať ďalej…

14.02.2018 napísal dš

karneval

Rozprávkové bytosti v kulturáku

Králi i princezné, tigre i včielky, kovboji aj víly, všetci sa stretli vo februárovú nedeľu na detskom karnevale. Program uvádzala princezná Laurika a pomáhali jej šiesti šaškovia - študenthi Gymnázia KNM a ZŠ Dolinský potok.

Čítať ďalej…

11.02.2018 napísal dš

ples

Reprezentačný ples mesta oslávil 15. výročie

Kysučania sa prišli zabaviť na 15. ročník Reprezentačného plesu mesta. Vo vstupnej hale domu kultúry všetkých účastníkov plesu privítal primátor mesta Ing. Ján Hartel s manželkou a ľudová muzika bratov Minárikovcov.

Čítať ďalej…

10.02.2018 napísal dš

paranie

V Centre sociálnych služieb Kamence zachovávame slovenské zvyky a tradície

Počas neskorej jesene a dlhých zimných večerov, keď nebolo na poli roboty, ženy trávili čas na návštevách u susediek a párali perie.

Čítať ďalej…

09.02.2018 napísal dš

podujatia

Februárové podujatia

Február je najkratší mesiac v roku a čakajú nás pôstne dni, kultúrne a športové organizácie pripravili na februárové dni množstvo podujatí.

Čítať ďalej…

08.02.2018 napísal dš

fasiang

Fašiangový sprievod mestom Čadca - pozvánka

V utorok, 13. februára 2018 nám poslednú fašiangovú zábavu pripraví folklórna skupina zo Zborova nad Bystricou  tradičnou  „Obchôdzkou s Turoňom“.

Čítať ďalej…

08.02.2018 napísal dš

zzima

Zima sa s nami zahráva

Tohtoročná zima je veľmi vrtkavá, robí si s nami, čo chce. Chvíľu je tu, rýchlo odíde, no nie nadlho, vracia sa. V mesiaci január aspoň na chvíľu potešila všetky deti, keď celý kraj prikryla bielou snehovou perinou.

Čítať ďalej…

06.02.2018 napísal dš

Len v decembri 320 nových kníh

V týchto dňoch sme spracovali knižné novinky získané v mesiaci decembri. Bolo ich rovných 320 kusov.

Čítať ďalej…