Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Kultúra

Medzinárodný deň školských knižníc oslávený

25.10.2017 napísal dš

den

24. október je Medzinárodným dňom školských knižníc a pripomína sa od roku 1999. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu .

Posledný októbrový pondelok prebiehajú v školských knižniciach po celom Slovensku rôzne čitateľské akcie na podporu čítania žiakov. Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto vyšla v ústrety základným školám a pripravila si program, ktorého náplňou boli dve témy. Obe s dňom školských knižníc úzko súviseli. Prvou bola História knihy. Knihovníčky porozprávali o vývoji materiálov na písanie. Predstavili hlinené tabuľky, papyrus, pergamen a nakoniec papier. Každý z nich je vyrábaný inak a zároveň patria do iného obdobia vývoja ľudskej spoločnosti. Obrovským skokom vo vývoji pokladu ľudstva bolo vynájdené kníhtlače. To sprístupnilo knihy čoraz väčšiemu počtu obyčajných ľudí a umožnilo vznik knižníc. Na záver boli spomenuté najznámejšie slovenské a svetové knižnice.

Druhou nemenej dôležitou témou bola Ako vzniká kniha? Deti pochopili, že tak, ako dom je vymurovaný z tehličiek, tak aj stavba každého príbehu sa podobá stavbe domu. Prvou základnou tehlou výstavby deja je hlavná postava a problém, ktorý v príbehu rieši. Ďalšou je žáner, v ktorom je napísaný. Autor má na výber rozprávku, legendu, sci- fi, dobrodružný, ale aj historický a tomu prispôsobí aj samotné prostredie, v ktorom sa dej odohráva. Námety na nápady spisovatelia získavajú z rôznych zdrojov. Jedným z nich je často ich vlastný život a vlastné skúsenosti, niekedy aj to, čo sa im prisnije a niekedy aj to, čo sa dozvie z médií. Poslednou tehličkou je vyriešenie problému hlavného hrdinu a s tým súvisiace posolstvo, teda hlavná myšlienka.

Na záver ešte získali informácie o tom, čo sa deje s rukopisom autora po odovzdaní vo vydavateľstve. Po posúdení redaktormi a edičnou radou je zaradený do edičného plánu. Dokument prechádza korekciami a následne zalomením stránok. Pri detských knihách výtvarný redaktor ešte vyberá vhodného ilustrátora a kniha sa môže vytlačiť na bielučký papier. A potom má už len 2 možnosti, putuje do kníhkupectiev alebo do knižníc, teda aj do tých školských.

Na záver sa šiestaci premenili na chvíľu na autorov a pani učiteľka a 2 knihovníčky na edičnú radu. Deti vymysleli svoj príbeh a dokonca nakreslili najvýstižnejšiu obálku svojej knihy. Edičná rada zhodnotila ten najkvalitnejší a odmenila ho malou pozornosťou. Takto bol deň školských knižníc oslávený v knižnici v Kysuckom Novom Meste za účasti žiakov základných škôl .

 J. Hrubá

Späť

Najnovšie

18.11.2017 napísal dš

LEBO

Legománia v MŠ

Dňa 4.11.2017 bol vyhlásený Deň materských škôl, a preto už po druhýkrát kolektív MŠ Litovelská pozval kamarátov z druhých MŠ na podujatie s názvom Legománia.

Čítať ďalej…

16.11.2017 napísal dš

starkym

Venované dedkovi a babke

Jesenné lístie sa mení na krásnu paletu farieb. Strieborné nitky babieho leta poletujú nad nami. Blíži sa najkrajšie obdobie v roku a preto viac ako iné dni máme v úcte našich starkých.

Čítať ďalej…

10.11.2017 napísal dš

ms

Podujatia v MŠ Litovelská

Do škôlky zavítali starí rodičia detí i známy hudobník Zahrajko.

Čítať ďalej…

08.11.2017 napísal dš

rodicia

Starí rodičia a vnuci

S októbrom a príchodom jesene je už neodmysliteľne spojený Mesiac úcty k starším.

Čítať ďalej…

07.11.2017 napísal dš

tyzden

Týždeň zdravej výživy v ZŠ Dolinský potok

Kde sa len pozrieme, všade vidíme a čítame o zdravom životnom štýle. Ani naša základná škola nebude predsa výnimkou. Každoročne pripravuje žiacky parlament v spolupráci s koordinátorkou environmentálnej výchovy Týždeň zdravej výživy.

Čítať ďalej…

02.11.2017 napísal dš

sos

SOŠ strojnícka získala 1. miesto na Medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem

V dňoch 19. a 20. októbra sa uskutočnil v Košiciach 15. ročník Medzinárodného veľtrhu cvičných firiem (CF) krajín V 4. Veľtrh bol zameraný na prezentáciu fiktívnych cvičných firiem, ktoré fungujú na odborných stredných školách s ekonomickými odbormi.

Čítať ďalej…

31.10.2017 napísal dš

keramika

Jeseň v keramike

Akciu s názvom „Jeseň v keramike“ organizovalo Centrum voľného času.

Čítať ďalej…

29.10.2017 napísal dš

aktivity

Jesenné aktivity detí MŠ na Ulici 9. mája

V mesiac september, október, kedy sú ovocné záhrady plné ovocných stromov a dobrej úrody, vtedy je správny čas sa s deťmi rozprávať o tomto zdroji plného vitamínov.

Čítať ďalej…

27.10.2017 napísal dš

pernikarka

Zážitkové čítanie v knižnici

V rámci projektu Zážitkové čítanie v knižnici, ktorý je spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávne kraja sa v knižnici konalo stretnutie s vílami i pernikárkou.

Čítať ďalej…