Kultúra

Londýn v knižnici

14.04.2018 napísal dš

gb

Pásmo o cestovaní prilákalo do knižnice v stredu 4. apríla druhákov zo ZŠ Dolinský potok. Tety knihovníčky pripravili pre žiakov zaujímavú prezentáciu o Veľkej Británii a zamerali sa skôr na informácie, ktoré sa z učebníc nedozvedia. Venovali sme sa pamiatkam, ktoré sa oplatí vidieť ako napríklad Big Ben, Tower Bridge, Piccadilly Circus, Trafalgárske námestie, či tajomný Stonehenge.

Žiaci sa dozvedeli prečo by to nemali prehnať s hruškovým ciderom a aj to, prečo je trestný čin, keď nalepíme poštovú známku s kráľovnou hore nohami. Zaujímavosťou je i to, že huňatá čapica, ktorá je povinnou súčasťou uniformy britskej hradnej stráže, váži až dve kilá. Nemohli sme nespomenúť autorku čarodejníckej ságy J.K. Rowlingovú a ani to, že Angličania sú najväčšími konzumentmi čaju vo svete.

Druhú polovicu podujatia sme nazvali „živá kniha“, pretože o živote v Anglicku žiakom bližšie porozprávala knihovníčka Erika, ktorá túto krajinu niekoľkokrát navštívila a prezradila zaujímavosti a odlišnosti v spôsobe života Angličanov. Svoje rozprávanie doplnila množstvom fotiek z návštev tejto krajiny a žiakom odporučila miesta, ktoré treba určite navštíviť. A keďže sme sa stretli v knižnici s druhákmi tesne po sviatkoch Veľkej noci, ktoré sa v Anglicku spájajú s hľadaním čokoládových vajíčok v záhradách alebo parkoch, žiaci hľadali vajíčka nie v záhrade, ale v zasadačke mestskej knižnice. Ostáva len dúfať, že žiakom sa takto strávené dopoludnie páčilo a prídu do knižnice zas.

Slávka Malíková

Späť

Najnovšie

18.04.2018 napísal dš

den zeme

Deň Zeme vo hvezdárni

V spolupráci s Výskumným centrom Žilinskej univerzity v Žiline budú v priestoroch Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste pre návštevníkov pripravené série vstupov.

Čítať ďalej…

18.04.2018 napísal dš

festival

Akordeónový festival v ZUŠ 2018

Podujatie Akoredeónový festival v rytme rôznych hudobných žánrov má za dlhé roky trvania svoje ustálené pravidlá.

Čítať ďalej…

16.04.2018 napísal dš

danka

Danka a Janka

Marec – prvý jarný mesiac, ktorý sa spája nielen s príchodom slnečných dní či prvých prác v záhradkách, ale i s odpočinkom v podobe čítania kníh.

Čítať ďalej…

14.04.2018 napísal dš

gb

Londýn v knižnici

Pásmo o cestovaní prilákalo do knižnice v stredu 4. apríla druhákov zo ZŠ Dolinský potok. Tety knihovníčky pripravili pre žiakov zaujímavú prezentáciu o Veľkej Británii a zamerali sa skôr na informácie, ktoré sa z učebníc nedozvedia.

Čítať ďalej…

12.04.2018 napísal dš

noc

Suľkovská Noc s Andersenom

Už po šiestykrát sa v našej škole uskutočnilo podujatie, ktoré otvára bránu do sveta rozprávok – Noc s Andersenom. Okrem našej školy sa však takáto rozprávková noc realizovala aj v mnohých ďalších školách takmer po celom svete.

Čítať ďalej…

10.04.2018 napísal dš

les

Zapojte sa do súťaže Lesný slovník

Projekt, ktorého zámerom je podporiť environmentálne povedomie o udržateľnom spôsobe života prostredníctvom kníh sa uchádza aj v roku 2018 o Vašu priazeň.

Čítať ďalej…

08.04.2018 napísal dš

basne

Súťaž krásneho slova

Štyridsiatka detí a žiakov predviedla svoje recitátorské umenie na 12. ročníku súťaže s názvom Popoludnie básnika rodných Kysúc.

Čítať ďalej…

07.04.2018 napísal dš

noc

Vďaka Noci s Andersenom stretli deti v knižnici Katarínu Hudecovú

Noc s Andersenom patrí k najatraktívnejším knižničným podujatiam so zameraním na detského čitateľa. Tento rok sa ho zúčastnilo viac ako 95.000 detí na viac ako 1 600 zaregistrovaných miestach

Čítať ďalej…

06.04.2018 napísal dš

didero

Príbeh lásky

Pán zo Súľova prišiel do Domu kultúry v Kysuckom Novom Meste. Prišiel v podaní detských hercov z divadelného súboru Didero.

Čítať ďalej…

06.04.2018 napísal dš

danka

Danka a Janka privítali deti

Takmer 80 detí zo ZŠ Nábrežná sa počas marca vystriedalo v Mestskej knižnici KNM. Dôvody tak hojnej návštevy druhákov boli dva.

Čítať ďalej…