Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Kultúra

Každý záchranár môže byť hrdinom

31.07.2017 napísal dš

zachranari

Štvrté a záverečné podujatie pripravené Mestskou knižnicou KNM pre všetky prázdninujúce deti bolo  na tému záchranári. Ako býva dobrým zvykom v knižnici, deti najskôr čítali ukážky so záchranárskou tematikou. Neuveriteľne znie, že prvou ženskou záchranárkou vôbec bola Malá morská panna z rozprávky od H.CH. Andersena. Tá zachránila svojho vysnívaného princa zo stroskotanej lode. Najstaršími záchranármi boli aj všetci princovia zachraňujúci svoje vyvolené pred rozličnými druhmi zlých nadprirodzených bytostí – obzvlášť pred drakmi. Asi najznámejším bol sv. Juraj. Zachránil v poslednej chvíli princeznú, ktorú chceli obetovali drakovi. Literárnym záchranárom bola dokonca aj Lassie, psík zachraňujúci topiacich sa ľudí a aj pred požiarom.

Naozajstnými záchranármi sú nielen požiarnici, ale aj policajti, plavčíci a samozrejme horská služba. Turistika vo vysokohorskom teréne sa vždy vďaka nepriaznivému počasiu môže zmeniť a turisti zablúdia v hustej hmle. A veľmi ľahko môžu zísť z označkovaných chodníkov do náročnejšieho a často aj nebezpečného terénu. A vtedy nastupujú horskí záchranári, ktorí prešli špeciálnym výcvikom prvej pomoci a samozrejme musia výborne poznať terén.

Jeden taký, ktorý síce na záchranu ľudí nevyužíva žiadne nadprirodzené schopnosti ani čarovné predmety, prišiel medzi kysuckonovomestské deti. Pán Peter Kračmer prišiel z mestečka v okolí Martina. Je medzinárodným horským sprievodcom a patrí do skupiny horských sprievodcov pod názvom Fatra Guide. Ide o združenie horských sprievodcov, ktorí ponúkajú sprievodcovské služby v horách na Slovensku aj v zahraničí. Vedia pripraviť podľa požiadaviek akýkoľvek výlet a zorganizovať kurz nielen v slovenských horách. Každý člen tímu Fatra Guide je profesionálne vzdelaný, vyškolený a oprávnený vykonávať horskú sprievodcovskú činnosť.

Náplňou ich práce sú teda aj horské výstupy na konkrétne vrcholy, kde ponúkajú služby medzinárodného horského sprievodcu. V ich ponuke nájdeme v lete aj novinku na Slovensku - ferraty. Sú to zaistené cesty umožňujúce bezpečne zdolať aj náročný horolezecký terén vďaka fixnému isteniu. Istiace lano je pravidelne ukotvené v pevnej skale a slúži k zaveseniu karabíny.

V zime zasa ponúkajú dávku adrenalínu skialpinizmom. Cieľom je naučiť účastníkov takéhoto skialpinistického zimného výletu, ako sa správne pohybovať v zimnom horskom teréne. Takýto pohyb je náročný a nebezpečný, je teda dôležité poznať a použiť správnu výstroj v sťaženom teréne.

Po podrobnom a dobre pripravenom výklade záchranárskej práce nasledovali ukážky záchranárskej výstroje a uzlovania. Deti možno ani netušili, že uzly patria do ich každodenného života. Každé ráno zaväzujú šnúrky na topánkach a ich tatinovia pravidelne viažu kravaty. Uzlovanie v horských podmienkach je určite náročnejšie a uzol musí byť uviazaný so stopercentnou istotou, aby pri záchrannej akcii nesklamal.

V niektorých profesiách dominujú zas dekoračné uzly. Šikovní ľudia vedia ich použitím vyrobiť nádherné šperky. Tie deti, ktoré mali záujem ,vyrobili spolu s knihovníčkami na záver uzlovaním pár šperkov, ktoré obohatia ich detské šperkovničky. A pripomenú im príjemne strávený čas v knižnici.

Deti s úctou a obdivom počúvali všetko o záchranárskej práci, ktorú môžeme nazvať aj poslaním, keďže ľudia tohto zamerania určite často nasadzujú aj vlastné zdravie. A knihovníčky zasa milo prekvapilo to, že v dnešnej dobe konzumu, horský sprievodca Peter Kračmer prišiel medzi čítajúce deti v Kysuckom Novom Meste bez nároku na akúkoľvek finančnú odmenu. Za toto dobrovoľnícke gesto sa mu chcú knihovníčky a 45 detí z Kysúc poďakovať.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

20.10.2017 napísal dš

divadlo

Kultúra v októbri

Do konca mesiaca je pre vás pripravených množstvo kultúrnych podujatí - koncert, divadelné predstavenia, zábava.

Čítať ďalej…

18.10.2017 napísal dš

ssv

Október – mesiac úcty k starším

V rámci Októbra – mesiaca úcty k starším navštívili zástupcovia miestneho Spolku sv. Vojtecha Kysucké Nové Mesto dňa 10. októbra pani Milka Sovíková, Želka Tomášková, Ing. Anna Kuljovská, Zuzana Balková a Magda Harceková svojich dlhoročných priateľov z Centra sociálnych služieb Fantázia

Čítať ďalej…

15.10.2017 napísal dš

kp

Kultúrne poukazy končia

Ak chcete malou trošku podporiť knižnicu a jej aktivity, venujte jej nevyužité Kultúrne poukazy do uvedeného termínu 12.11. 2017. Knižnica ich využije na zlepšienie služieb pre deti a mládež.

Čítať ďalej…

13.10.2017 napísal dš

mytologia

Zahrali sa na gréckych bohov

Grécka civilizácia je považovaná za kolísku európskej kultúry. Antická mytológia inšpirovala mnoho diel fantasy literatúry vrátane knihy o najznámejšom čarodejníkovi Harry Potterovi.

Čítať ďalej…

12.10.2017 napísal dš

kom

Šťastie v knižnici

Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto si pripravila zábavné pásmo na tému pre deti atraktívnych povolaní. Prvými návštevníkmi knižnice boli dňa 9. októbra predškoláci z MŠ Litovelská s p. učiteľkami J. Vlčkovou a D. Škulcovou.

Čítať ďalej…

11.10.2017 napísal dš

ds

Európsky deň jazykov na Suľkove

26. septembra si pripomíname Európsky deň jazykov. Naša škola však žila v duchu jazykov v stredu 27. septembra. Počas celého dňa mali žiaci možnosť „nahliadnuť“ do krajín, ktorých jazyky sa učia v našej škole: anglický, nemecký a ruský jazyk.

Čítať ďalej…

09.10.2017 napísal dš

Kysucké deti na medzinárodnej vedomostnej súťaži v Čechách

Súťaže sa celkom zúčastnilo 48 detí. Z Čiech tam bolo 38 detí, zo Slovenska 5 detí (z Kysuckého Nového Mesta zo ZŠ Dolinský potok) a 5 detí z Poľska.

Čítať ďalej…

06.10.2017 napísal dš

logo

Na každom hlase záleží

Podporte projekt Mestskej knižnice KNM s názvom Čítanie je liek. Ten prešiel do druhého kola v rámci programu spoločnosti TESCO Vy rozhodujete, my pomáhame.

Čítať ďalej…

04.10.2017 napísal dš

torta

Kulinoterapia

V Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb v Kysuckom Novom Meste robíme všetko pre zachovanie praktických zručností našich starkých.

Čítať ďalej…

03.10.2017 napísal dš

babky

Posedenie s Barborkou a Jakubkom

Život s Alzheimerovou chorobou nie je jednoduchý. Barborka a Jakub sú špeciálne terapeutické bábky.

Čítať ďalej…