Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Kultúra

Každý záchranár môže byť hrdinom

31.07.2017 napísal dš

zachranari

Štvrté a záverečné podujatie pripravené Mestskou knižnicou KNM pre všetky prázdninujúce deti bolo  na tému záchranári. Ako býva dobrým zvykom v knižnici, deti najskôr čítali ukážky so záchranárskou tematikou. Neuveriteľne znie, že prvou ženskou záchranárkou vôbec bola Malá morská panna z rozprávky od H.CH. Andersena. Tá zachránila svojho vysnívaného princa zo stroskotanej lode. Najstaršími záchranármi boli aj všetci princovia zachraňujúci svoje vyvolené pred rozličnými druhmi zlých nadprirodzených bytostí – obzvlášť pred drakmi. Asi najznámejším bol sv. Juraj. Zachránil v poslednej chvíli princeznú, ktorú chceli obetovali drakovi. Literárnym záchranárom bola dokonca aj Lassie, psík zachraňujúci topiacich sa ľudí a aj pred požiarom.

Naozajstnými záchranármi sú nielen požiarnici, ale aj policajti, plavčíci a samozrejme horská služba. Turistika vo vysokohorskom teréne sa vždy vďaka nepriaznivému počasiu môže zmeniť a turisti zablúdia v hustej hmle. A veľmi ľahko môžu zísť z označkovaných chodníkov do náročnejšieho a často aj nebezpečného terénu. A vtedy nastupujú horskí záchranári, ktorí prešli špeciálnym výcvikom prvej pomoci a samozrejme musia výborne poznať terén.

Jeden taký, ktorý síce na záchranu ľudí nevyužíva žiadne nadprirodzené schopnosti ani čarovné predmety, prišiel medzi kysuckonovomestské deti. Pán Peter Kračmer prišiel z mestečka v okolí Martina. Je medzinárodným horským sprievodcom a patrí do skupiny horských sprievodcov pod názvom Fatra Guide. Ide o združenie horských sprievodcov, ktorí ponúkajú sprievodcovské služby v horách na Slovensku aj v zahraničí. Vedia pripraviť podľa požiadaviek akýkoľvek výlet a zorganizovať kurz nielen v slovenských horách. Každý člen tímu Fatra Guide je profesionálne vzdelaný, vyškolený a oprávnený vykonávať horskú sprievodcovskú činnosť.

Náplňou ich práce sú teda aj horské výstupy na konkrétne vrcholy, kde ponúkajú služby medzinárodného horského sprievodcu. V ich ponuke nájdeme v lete aj novinku na Slovensku - ferraty. Sú to zaistené cesty umožňujúce bezpečne zdolať aj náročný horolezecký terén vďaka fixnému isteniu. Istiace lano je pravidelne ukotvené v pevnej skale a slúži k zaveseniu karabíny.

V zime zasa ponúkajú dávku adrenalínu skialpinizmom. Cieľom je naučiť účastníkov takéhoto skialpinistického zimného výletu, ako sa správne pohybovať v zimnom horskom teréne. Takýto pohyb je náročný a nebezpečný, je teda dôležité poznať a použiť správnu výstroj v sťaženom teréne.

Po podrobnom a dobre pripravenom výklade záchranárskej práce nasledovali ukážky záchranárskej výstroje a uzlovania. Deti možno ani netušili, že uzly patria do ich každodenného života. Každé ráno zaväzujú šnúrky na topánkach a ich tatinovia pravidelne viažu kravaty. Uzlovanie v horských podmienkach je určite náročnejšie a uzol musí byť uviazaný so stopercentnou istotou, aby pri záchrannej akcii nesklamal.

V niektorých profesiách dominujú zas dekoračné uzly. Šikovní ľudia vedia ich použitím vyrobiť nádherné šperky. Tie deti, ktoré mali záujem ,vyrobili spolu s knihovníčkami na záver uzlovaním pár šperkov, ktoré obohatia ich detské šperkovničky. A pripomenú im príjemne strávený čas v knižnici.

Deti s úctou a obdivom počúvali všetko o záchranárskej práci, ktorú môžeme nazvať aj poslaním, keďže ľudia tohto zamerania určite často nasadzujú aj vlastné zdravie. A knihovníčky zasa milo prekvapilo to, že v dnešnej dobe konzumu, horský sprievodca Peter Kračmer prišiel medzi čítajúce deti v Kysuckom Novom Meste bez nároku na akúkoľvek finančnú odmenu. Za toto dobrovoľnícke gesto sa mu chcú knihovníčky a 45 detí z Kysúc poďakovať.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

17.08.2017 napísal dš

Nadácia Volkswagen Slovakia podporila v rámci projektu Chrabromilova knihovňa OZ Chrabromil

OZ Chrabromil, ktoré sídli na Ulici Belanského 12 v Kysuckom Novom Meste a zameriava sa na prácu s ľuďmi s telesným a mentálnym postihnutím, sa zapojilo do grantového programu Nadácie Volkswagen Slovakia s názvom Vzdelaním k integrácii.

Čítať ďalej…

08.08.2017 napísal dš

kone

Neslušský chomút

Obec Nesluša a Adam Vilim z Nesluše, predseda klubu AFUS klub Nesluša Vás pozýva na 9. ročník podujatia Neslušský chomút.

Čítať ďalej…

06.08.2017 napísal dš

nove

Čo nového v knižnici?

Čo nového v knižnici? No predsa Báječná žena a piktogramy.

Čítať ďalej…

04.08.2017 napísal dš

fs

Veru že mi zahraj bystrická muzika

Prezentácia folklóru z Novej Bystrice v Skanzene Vychylovka – Nová Bystrica.

Čítať ďalej…

02.08.2017 napísal dš

burza

Burza kníh na jednotku

V piatok sa konala druhá burza kníh, bola úspešnejšia ako tá minuloročná, a tak ste nás, milí návštevníci, postrčili do toho, aby sme burzu zopakovali i o rok.

Čítať ďalej…

31.07.2017 napísal dš

zachranari

Každý záchranár môže byť hrdinom

Štvrté a záverečné podujatie pripravené Mestskou knižnicou KNM pre všetky prázdninujúce deti bolo na tému záchranári. Ako býva dobrým zvykom v knižnici, deti najskôr čítali ukážky so záchranárskou tematikou.

Čítať ďalej…

25.07.2017 napísal dš

cena

Jedľovina oslávila výročie s ocenením

Mestské zastupiteľstvo v KNM slávnostne udeľuje v čase konania Jakubovských hodov Cenu mesta osobnostiam za vynikajúce tvorivé výkony a významné výsledky.

Čítať ďalej…

25.07.2017 napísal dš

hody

Jakubovské hody 2017

Niekoľko týždňov sme sa na ne veľmi tešili a už sú za nami. Jakubovské hody sú najväčším podujatím v meste a získali si veľkú obľubu nielen u našich obyvateľov.

Čítať ďalej…

21.07.2017 napísal dš

novinky

Júlové novinky v knižnici

Pre našich stálych i neregistrovaných čitateľov prinášame zoznam noviniek - nových knižných titulov v knižnici, ktoré sme zaevidovali v mesiaci júl. Vyberte si z našej ponuky a pomocou online katalógu si knihu objednajte alebo rezervujte.

Čítať ďalej…