Kultúra

Každý záchranár môže byť hrdinom

31.07.2017 napísal dš

zachranari

Štvrté a záverečné podujatie pripravené Mestskou knižnicou KNM pre všetky prázdninujúce deti bolo  na tému záchranári. Ako býva dobrým zvykom v knižnici, deti najskôr čítali ukážky so záchranárskou tematikou. Neuveriteľne znie, že prvou ženskou záchranárkou vôbec bola Malá morská panna z rozprávky od H.CH. Andersena. Tá zachránila svojho vysnívaného princa zo stroskotanej lode. Najstaršími záchranármi boli aj všetci princovia zachraňujúci svoje vyvolené pred rozličnými druhmi zlých nadprirodzených bytostí – obzvlášť pred drakmi. Asi najznámejším bol sv. Juraj. Zachránil v poslednej chvíli princeznú, ktorú chceli obetovali drakovi. Literárnym záchranárom bola dokonca aj Lassie, psík zachraňujúci topiacich sa ľudí a aj pred požiarom.

Naozajstnými záchranármi sú nielen požiarnici, ale aj policajti, plavčíci a samozrejme horská služba. Turistika vo vysokohorskom teréne sa vždy vďaka nepriaznivému počasiu môže zmeniť a turisti zablúdia v hustej hmle. A veľmi ľahko môžu zísť z označkovaných chodníkov do náročnejšieho a často aj nebezpečného terénu. A vtedy nastupujú horskí záchranári, ktorí prešli špeciálnym výcvikom prvej pomoci a samozrejme musia výborne poznať terén.

Jeden taký, ktorý síce na záchranu ľudí nevyužíva žiadne nadprirodzené schopnosti ani čarovné predmety, prišiel medzi kysuckonovomestské deti. Pán Peter Kračmer prišiel z mestečka v okolí Martina. Je medzinárodným horským sprievodcom a patrí do skupiny horských sprievodcov pod názvom Fatra Guide. Ide o združenie horských sprievodcov, ktorí ponúkajú sprievodcovské služby v horách na Slovensku aj v zahraničí. Vedia pripraviť podľa požiadaviek akýkoľvek výlet a zorganizovať kurz nielen v slovenských horách. Každý člen tímu Fatra Guide je profesionálne vzdelaný, vyškolený a oprávnený vykonávať horskú sprievodcovskú činnosť.

Náplňou ich práce sú teda aj horské výstupy na konkrétne vrcholy, kde ponúkajú služby medzinárodného horského sprievodcu. V ich ponuke nájdeme v lete aj novinku na Slovensku - ferraty. Sú to zaistené cesty umožňujúce bezpečne zdolať aj náročný horolezecký terén vďaka fixnému isteniu. Istiace lano je pravidelne ukotvené v pevnej skale a slúži k zaveseniu karabíny.

V zime zasa ponúkajú dávku adrenalínu skialpinizmom. Cieľom je naučiť účastníkov takéhoto skialpinistického zimného výletu, ako sa správne pohybovať v zimnom horskom teréne. Takýto pohyb je náročný a nebezpečný, je teda dôležité poznať a použiť správnu výstroj v sťaženom teréne.

Po podrobnom a dobre pripravenom výklade záchranárskej práce nasledovali ukážky záchranárskej výstroje a uzlovania. Deti možno ani netušili, že uzly patria do ich každodenného života. Každé ráno zaväzujú šnúrky na topánkach a ich tatinovia pravidelne viažu kravaty. Uzlovanie v horských podmienkach je určite náročnejšie a uzol musí byť uviazaný so stopercentnou istotou, aby pri záchrannej akcii nesklamal.

V niektorých profesiách dominujú zas dekoračné uzly. Šikovní ľudia vedia ich použitím vyrobiť nádherné šperky. Tie deti, ktoré mali záujem ,vyrobili spolu s knihovníčkami na záver uzlovaním pár šperkov, ktoré obohatia ich detské šperkovničky. A pripomenú im príjemne strávený čas v knižnici.

Deti s úctou a obdivom počúvali všetko o záchranárskej práci, ktorú môžeme nazvať aj poslaním, keďže ľudia tohto zamerania určite často nasadzujú aj vlastné zdravie. A knihovníčky zasa milo prekvapilo to, že v dnešnej dobe konzumu, horský sprievodca Peter Kračmer prišiel medzi čítajúce deti v Kysuckom Novom Meste bez nároku na akúkoľvek finančnú odmenu. Za toto dobrovoľnícke gesto sa mu chcú knihovníčky a 45 detí z Kysúc poďakovať.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

24.02.2018 napísal dš

margarety

Desaťročné Žubrienky

Už je tomu 10 rokov, čo skrsla seniorkám myšlienka, vytvoriť spevácky súbor.

Čítať ďalej…

23.02.2018 napísal dš

srdce

Valentínske srdce

Deň svätého Valentína čas lásky nám pripomína. Každý z nás potrebuje k životu prejavy lásky a priateľstva v podobe bozkov či objatí alebo pohladenia, ktoré v nás prebúdzajú tie najkrajšie pocity.

Čítať ďalej…

21.02.2018 napísal dš

Fašiangy v Budatínskej Lehote

Fašiangy boli a sú charakteristické veselosťou, spevom, spontánnosťou, tancom a maskami.

Čítať ďalej…

19.02.2018 napísal dš

harmonika

Fašiangový čas plný hudby

K tradičný a obľúbeným podujatiam mesiaca február patrí Fašiangová harmonika.

Čítať ďalej…

17.02.2018 napísal dš

koncert

Hodinový koncert v kostole

V nedeľu 11. februára poobede sa rozozvučali priestory mariánskeho kostola hudbou trúbky. Oznamovala začiatok Koncertu zborovej tvorby.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

kom

Beseda s kominárom

V rámci témy týždňa 5 – 6 ročné deti spoznávali niektoré remeslá a profesie, ktoré sú deťom známe i menej známe.

Čítať ďalej…

14.02.2018 napísal dš

karneval

Rozprávkové bytosti v kulturáku

Králi i princezné, tigre i včielky, kovboji aj víly, všetci sa stretli vo februárovú nedeľu na detskom karnevale. Program uvádzala princezná Laurika a pomáhali jej šiesti šaškovia - študenthi Gymnázia KNM a ZŠ Dolinský potok.

Čítať ďalej…

11.02.2018 napísal dš

ples

Reprezentačný ples mesta oslávil 15. výročie

Kysučania sa prišli zabaviť na 15. ročník Reprezentačného plesu mesta. Vo vstupnej hale domu kultúry všetkých účastníkov plesu privítal primátor mesta Ing. Ján Hartel s manželkou a ľudová muzika bratov Minárikovcov.

Čítať ďalej…

10.02.2018 napísal dš

paranie

V Centre sociálnych služieb Kamence zachovávame slovenské zvyky a tradície

Počas neskorej jesene a dlhých zimných večerov, keď nebolo na poli roboty, ženy trávili čas na návštevách u susediek a párali perie.

Čítať ďalej…

09.02.2018 napísal dš

podujatia

Februárové podujatia

Február je najkratší mesiac v roku a čakajú nás pôstne dni, kultúrne a športové organizácie pripravili na februárové dni množstvo podujatí.

Čítať ďalej…