Kultúra

Každý záchranár môže byť hrdinom

31.07.2017 napísal dš

zachranari

Štvrté a záverečné podujatie pripravené Mestskou knižnicou KNM pre všetky prázdninujúce deti bolo  na tému záchranári. Ako býva dobrým zvykom v knižnici, deti najskôr čítali ukážky so záchranárskou tematikou. Neuveriteľne znie, že prvou ženskou záchranárkou vôbec bola Malá morská panna z rozprávky od H.CH. Andersena. Tá zachránila svojho vysnívaného princa zo stroskotanej lode. Najstaršími záchranármi boli aj všetci princovia zachraňujúci svoje vyvolené pred rozličnými druhmi zlých nadprirodzených bytostí – obzvlášť pred drakmi. Asi najznámejším bol sv. Juraj. Zachránil v poslednej chvíli princeznú, ktorú chceli obetovali drakovi. Literárnym záchranárom bola dokonca aj Lassie, psík zachraňujúci topiacich sa ľudí a aj pred požiarom.

Naozajstnými záchranármi sú nielen požiarnici, ale aj policajti, plavčíci a samozrejme horská služba. Turistika vo vysokohorskom teréne sa vždy vďaka nepriaznivému počasiu môže zmeniť a turisti zablúdia v hustej hmle. A veľmi ľahko môžu zísť z označkovaných chodníkov do náročnejšieho a často aj nebezpečného terénu. A vtedy nastupujú horskí záchranári, ktorí prešli špeciálnym výcvikom prvej pomoci a samozrejme musia výborne poznať terén.

Jeden taký, ktorý síce na záchranu ľudí nevyužíva žiadne nadprirodzené schopnosti ani čarovné predmety, prišiel medzi kysuckonovomestské deti. Pán Peter Kračmer prišiel z mestečka v okolí Martina. Je medzinárodným horským sprievodcom a patrí do skupiny horských sprievodcov pod názvom Fatra Guide. Ide o združenie horských sprievodcov, ktorí ponúkajú sprievodcovské služby v horách na Slovensku aj v zahraničí. Vedia pripraviť podľa požiadaviek akýkoľvek výlet a zorganizovať kurz nielen v slovenských horách. Každý člen tímu Fatra Guide je profesionálne vzdelaný, vyškolený a oprávnený vykonávať horskú sprievodcovskú činnosť.

Náplňou ich práce sú teda aj horské výstupy na konkrétne vrcholy, kde ponúkajú služby medzinárodného horského sprievodcu. V ich ponuke nájdeme v lete aj novinku na Slovensku - ferraty. Sú to zaistené cesty umožňujúce bezpečne zdolať aj náročný horolezecký terén vďaka fixnému isteniu. Istiace lano je pravidelne ukotvené v pevnej skale a slúži k zaveseniu karabíny.

V zime zasa ponúkajú dávku adrenalínu skialpinizmom. Cieľom je naučiť účastníkov takéhoto skialpinistického zimného výletu, ako sa správne pohybovať v zimnom horskom teréne. Takýto pohyb je náročný a nebezpečný, je teda dôležité poznať a použiť správnu výstroj v sťaženom teréne.

Po podrobnom a dobre pripravenom výklade záchranárskej práce nasledovali ukážky záchranárskej výstroje a uzlovania. Deti možno ani netušili, že uzly patria do ich každodenného života. Každé ráno zaväzujú šnúrky na topánkach a ich tatinovia pravidelne viažu kravaty. Uzlovanie v horských podmienkach je určite náročnejšie a uzol musí byť uviazaný so stopercentnou istotou, aby pri záchrannej akcii nesklamal.

V niektorých profesiách dominujú zas dekoračné uzly. Šikovní ľudia vedia ich použitím vyrobiť nádherné šperky. Tie deti, ktoré mali záujem ,vyrobili spolu s knihovníčkami na záver uzlovaním pár šperkov, ktoré obohatia ich detské šperkovničky. A pripomenú im príjemne strávený čas v knižnici.

Deti s úctou a obdivom počúvali všetko o záchranárskej práci, ktorú môžeme nazvať aj poslaním, keďže ľudia tohto zamerania určite často nasadzujú aj vlastné zdravie. A knihovníčky zasa milo prekvapilo to, že v dnešnej dobe konzumu, horský sprievodca Peter Kračmer prišiel medzi čítajúce deti v Kysuckom Novom Meste bez nároku na akúkoľvek finančnú odmenu. Za toto dobrovoľnícke gesto sa mu chcú knihovníčky a 45 detí z Kysúc poďakovať.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

10.12.2017 napísal dš

zdravie

Zdravie je náš poklad

Zdravie a náš život je to najvzácnejšie, čo máme. Všetko ostatné v živote môže prísť až potom, ak zostaneme zdraví. A preto, aby sme si pevné zdravie udržali čo najdlhšie, musíme sa oň starať.

Čítať ďalej…

09.12.2017 napísal dš

vystavy

Vianoce v Kysuckom múzeu v Čadci

KEDY UŽ BUDÚ VIANOCE ?...Túto otázku vyslovujú všetky deti. Nekonečne dlhý čas čakania na deň, keď sa ozve vianočný zvonček, sa im snažíme spríjemniť adventným kalendárom, ktorý deň za dňom odkrajuje predvianočný čas príprav na najkrajšie sviatky v roku a to sú Vianoce.

Čítať ďalej…

07.12.2017 napísal dš

salaty

Ochutnávka šalátov

Čo skôr ochutnať? Vajíčkového snehuliaka, alebo ježka z hrozna či si zobrať jednohubku? Takéto otázky si kládli rodičia alebo starí rodičia, keď prišli do jedálne v MŠ Litovelská.

Čítať ďalej…

06.12.2017 napísal dš

mikulas

Dobré deti navštívil Mikuláš

V utorok večer sa najmenší obyvatelia nášho mesta tešili na vzácnu návštevu. Áno, v predvečer sv. Mikuláša čistia detičky čižmičky a kladú ich sveľkou nádejou očakávania sladkostí a ovocia do okien.

Čítať ďalej…

05.12.2017 napísal dš

asanky

Poďakovanie z Gogolinu

Mažoretkový súbor Asanka a spevák Jozef Pavlusík navštívili 12.11. 2017 družobné mesto Gogolin v rámci kultúrnej výmeny.

Čítať ďalej…

03.12.2017 napísal dš

dubie

Vyšla nová kniha

Pôvodne mala svetlo sveta uzrieť kniha o Dubí už 15. septembra na oslavách 650. výročia prvej písomnej zmienky. Ale nestalo sa tak, čo môžem zhodnotiť pozitívne.

Čítať ďalej…

01.12.2017 napísal dš

polsko

Workshopy v Poľsku

Tridsiatka Kysuckonovomešťanov sa vybrala v piatok 17. novembra do poľského družobného mesta Łodygowice. Cieľom trojdňového stretnutia Slovákov a Poliakov bolo spoznávanie tradícií a kultúry pri spoločných aktivitách a rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva.

Čítať ďalej…

29.11.2017 napísal dš

rozpravky

S knihovníčkami na výlete v rozprávke

Dňa 20.11. knihovníčky z MsK KNM zobrali na výlet do rozprávky žiakov 2.C ZŠ Nábrežná. Použili na to jednoduchú metódu nenáročnú na akékoľvek financie. Správne ste uhádli, že metódou bolo čítanie.

Čítať ďalej…

28.11.2017 napísal dš

kysuce

Zaujímavé Kysuce

Dňa 13. novembra navštívili Janka Hrubá a Erika Kučáková, pracovníčky Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto, Centrum sociálnych služieb Fantázia Horný Vadičov.

Čítať ďalej…

27.11.2017 napísal dš

Učíme sa s rozprávkou

Rovnaký názov má i pásmo, ktoré si pre deti materských škôl pripravili tety knihovníčky v Mestskej knižnici KNM. Cieľom je pomocou najznámejších rozprávok naučiť a preopakovať v škôlke prebraté učivo.

Čítať ďalej…