Kultúra

Danka a Janka

16.04.2018 napísal dš

danka

Marec – prvý jarný mesiac, ktorý sa spája nielen s príchodom slnečných dní či prvých prác v záhradkách, ale i s odpočinkom v podobe čítania kníh. O tom, že marec je mesiacom kníh ste iste už počuli. Ale viete, prečo sa knihy spájajú práve s týmto mesiacom? Bolo to tak vždy? Hovorí vám niečo meno Matej Hrebenda?

Tradícia, prečo marec dostal prívlastok mesiac kníh pravdepodobne vznikla na počesť ľudového básnika a zberateľa kníh Mateja Hrebendu. Je tomesiac, v ktorom sa narodil aj zomrel tento významný šíriteľ a milovník knižnej kultúry.

Aj druháci spolu s triednymi pani učiteľkami venovali zvýšenú pozornosť našej literatúre v mesiaci marec, ktorej výsledkom bola príjemná beseda s našimi tetami koncom mesiaca v mestskej knižnici v Kysuckom Novom Meste. Ako vždy, začali sme úryvkom z knihy.

Volajú ich Bodky, pani učiteľka im občas povie Dvojbodka a sú navlas rovnaké. Vždy ich rozozná iba mamka, otec s tým má občas problém a ich brat Miško ich rozpozná len málokedy. O kom to hovorím? No predsa o dvojičkách Danke a Janke Botkových!............

Spoznali ste úryvok? My áno. Besedovali sme o krásnej knihe od Márie Ďuríčkovej Danka a Janka. V postavách Danky a Janky Botkových, veď hoci uzreli svetlo sveta pred niekoľkými desiatkami rokov, sa stále dokonale odráža správanie detí. Škriepia sa, prekárajú jedna druhú, no keď ide do tuhého, vtedy sa spoja. V knižke nájdeme niekoľko príbehov, v ktorých Danka a Janka niečo vyparatia, či niekoho nového spoznajú. Ako čitatelia spoznáme aj Dankiných a Jankiných spolužiakov, navštívime ich starkú v Zvolenskej Slatine, alebo rozbijeme prasiatko, aby trieda Danky a Janky vyhrala súťaž v sporení. Rozprávanie o knihe sa striedalo s rôznymi aktivitami žiakov (doplňovanie textu z knihy, rozpoznávanie rozprávkových bytostí, sebareflexia ľudských vlastností, hra na vláčik...).

Napriek tomu, že sa táto knižka dá považovať za babičku medzi slovenskými rozprávkovými knihami, stále sa dobre číta. A nielen to. Pobavila, potešila a sem-tam podsunula aj nejaké to ponaučenie. Veď hádkami ani urážaním sa navzájom nikam nedostaneme a ani nedotiahneme.

Či už patríte k verným „knihomoľom“ alebo ste príležitostný marcový čitateľ, nezabudnite, že knihy treba čítať s láskou! “Žiak, ktorý sa bez kníh učí, ten sa veľa nenaučí.”  príslovie  

Zuzana Vojsovičová

Späť

Najnovšie

18.04.2018 napísal dš

den zeme

Deň Zeme vo hvezdárni

V spolupráci s Výskumným centrom Žilinskej univerzity v Žiline budú v priestoroch Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste pre návštevníkov pripravené série vstupov.

Čítať ďalej…

18.04.2018 napísal dš

festival

Akordeónový festival v ZUŠ 2018

Podujatie Akoredeónový festival v rytme rôznych hudobných žánrov má za dlhé roky trvania svoje ustálené pravidlá.

Čítať ďalej…

16.04.2018 napísal dš

danka

Danka a Janka

Marec – prvý jarný mesiac, ktorý sa spája nielen s príchodom slnečných dní či prvých prác v záhradkách, ale i s odpočinkom v podobe čítania kníh.

Čítať ďalej…

14.04.2018 napísal dš

gb

Londýn v knižnici

Pásmo o cestovaní prilákalo do knižnice v stredu 4. apríla druhákov zo ZŠ Dolinský potok. Tety knihovníčky pripravili pre žiakov zaujímavú prezentáciu o Veľkej Británii a zamerali sa skôr na informácie, ktoré sa z učebníc nedozvedia.

Čítať ďalej…

12.04.2018 napísal dš

noc

Suľkovská Noc s Andersenom

Už po šiestykrát sa v našej škole uskutočnilo podujatie, ktoré otvára bránu do sveta rozprávok – Noc s Andersenom. Okrem našej školy sa však takáto rozprávková noc realizovala aj v mnohých ďalších školách takmer po celom svete.

Čítať ďalej…

10.04.2018 napísal dš

les

Zapojte sa do súťaže Lesný slovník

Projekt, ktorého zámerom je podporiť environmentálne povedomie o udržateľnom spôsobe života prostredníctvom kníh sa uchádza aj v roku 2018 o Vašu priazeň.

Čítať ďalej…

08.04.2018 napísal dš

basne

Súťaž krásneho slova

Štyridsiatka detí a žiakov predviedla svoje recitátorské umenie na 12. ročníku súťaže s názvom Popoludnie básnika rodných Kysúc.

Čítať ďalej…

07.04.2018 napísal dš

noc

Vďaka Noci s Andersenom stretli deti v knižnici Katarínu Hudecovú

Noc s Andersenom patrí k najatraktívnejším knižničným podujatiam so zameraním na detského čitateľa. Tento rok sa ho zúčastnilo viac ako 95.000 detí na viac ako 1 600 zaregistrovaných miestach

Čítať ďalej…

06.04.2018 napísal dš

didero

Príbeh lásky

Pán zo Súľova prišiel do Domu kultúry v Kysuckom Novom Meste. Prišiel v podaní detských hercov z divadelného súboru Didero.

Čítať ďalej…

06.04.2018 napísal dš

danka

Danka a Janka privítali deti

Takmer 80 detí zo ZŠ Nábrežná sa počas marca vystriedalo v Mestskej knižnici KNM. Dôvody tak hojnej návštevy druhákov boli dva.

Čítať ďalej…