Kultúra

Bojovník s knihou v ruke

10.05.2018 napísal dš

zdravie

Knižnice už dávno nie sú miestom uloženia kníh, ktoré z času na čas prídu oprášiť čitatelia. Knižnice sa čoraz viac stávajú miestom bohatého kultúrneho a spoločenského života, kde majú možnosť sa detskí čitatelia stretnúť so zaujímavými ľuďmi. Pre tento účel majú knihovníčky v Kysuckom Novom Meste pripravených niekoľko pásiem, kde pozývajú vzácnych hostí. Jedno z pásiem má názov: Zdravie je viac ako poklad. Súčasťou hodinového programu je niekoľko prekvapení.

Prítomné deti majú možnosť pod dohľadom tety knihovníčky vyrobiť malé bio mydielko, teda mydlo bez pridania chémie. Nasleduje krátka prezentácia o zdravom životnom štýle spojená s čítaním ukážok z niektorých detských kníh o chorobách, napr. z knihy od G.Futovej: O Bezvláske. O chorobách sa číta preto, aby deti pochopili, že zdravie je dar najvzácnejší a treba sa oň starať.

Posledným prekvapením podujatia býva tréner netradičného, či atraktívneho športového krúžku. Aby tak z úst športovca mali deti možnosť vypočuť si, že pohyb vo forme akéhokoľvek športu je súčasťou zdravého životné štýlu. Deti majú v súčasnosti na výber z veľkého množstva športových krúžkov. Mnohé sú všednejšie, a mnohé netradičné. V tejto širokej škále majú svoje miesto aj tréningy bojových umení. Svoje zručnosti prišiel do knižnice predviesť tréner thajského boxu a jeho zverenci.

V zahraničí má tento šport dlhú tradíciu. Prvé zmienky o tomto bojovom štýle siahajú už do 13. storočia. A ako každé bojové umenie, má aj thaibox svoju filozofiu spočívajúcu v nadobudnutí rovnováhy, vo vytrvalosti a sebaovládaní. Tak sa súčasťou knižničného podujatia stal tréner thajského boxu Dušan Virdzek a jeho žiaci Roland a Emka. V úvode deťom ZŠ Rudina pútavo porozprával o histórii bojového umenia, ktoré prerástlo do športovej podoby Dušan Virdzek zo športového klube Triglav Gym Kysucké Nové Mesto,.

Knihovníčky mu samozrejme položili otázku na telo, či má rád čítanie, aby prítomné deti presvedčil o jeho prínosoch. Knihovníčky i deti potešil a priznal, že čítanie patrí k jeho obľúbeným voľnočasovým aktivitám. A tak nasledovala pre bojovníka ďalšia úloha. Dostal do ruky knihu z fondu knižnice v  KNM Ninja korytnačky a bol donútený prečítať krátku ukážku o pre deti známych korytnačkách z ich rozprávkového sveta. A zabojoval, ukážku prečítal bez jedinej chybičky, čím deťom naznačil, že aj tréner bojového umenia môže byť sčítaný.

Vysvetlil deťom, že okrem toho, že trénuje mladých zverencov na rozličné súťaže, ponúka aj tzv. funkčné tréningy. Účelom podobného tréningu je spevnenie celého tela cvikmi, obohatenými prvkami thajského boxu. Tým sa stáva cvičenie pre záujemcov atraktívnejšie a zároveň je zachovaný cieľ v podobe odbúraného stresu a vyplavených endorfínov. V závere predviedol so svojimi mladými zverencami Emkou a Rolandom pár ukážok patriacich do ich tréningového programu, opísal náradie s ktorým cvičia i povinnú výstroj. Zdôraznil, že všetky údery sú simulované, takže sú len naznačované bez použitia skutočnej sily.

Cieľ knižničného podujatia Zdravie je viac ako poklad bol splnený, deťom bolo naznačené, že v živote budú mať naozaj ešte veľa prianí: nové tablety telefóny a mnoho ďalšieho. Ale len, ak si zachovajú svoje zdravie, môže prísť v živote aj všetko ostatné. A najlepším spôsobom, ako sa o svoje zdravie postarať je pravidelný pohyb možno aj v podobe tréningu na spôsob thajského boxu a napríklad prečítanie vhodnej knihy na relax, ako to potvrdil tréner thajského boxu Triglav Gym z Kysuckého Nového Mesta Dušan Virdzek. Svoj čas venoval deťom bez nároku na odmenu. Za to by sme sa mu chceli poďakovať.

Späť

Najnovšie

22.05.2018 napísal dš

ZAPIS PRVAKO

Čitateľský strom sa zazelenel

ar je zjavná už v celej prírode. Zeleň vidno na každom kroku. Aj v knižnici sa zazelenal strom čitateľov vďaka prváčikom, ktorí si prišli prevziať svoje prvé čitateľské preukazy a zároveň osvedčenie gurmána čitateľského fachu.

Čítať ďalej…

21.05.2018 napísal dš

den matiek

V MŠ na Ulici 9. mája sme oslávili Deň matiek

S najkrajším mesiacom v roku sa spája aj sviatok Dňa matiek, kedy oslavujeme naše mamy, staré mamy a za ich dobrotu, láskavosť, obetavosť im vyjadrujeme vďaku.

Čítať ďalej…

20.05.2018 napísal dš

koncert

Pozvánka na benefičný koncert

Regionálne centrum autistov v Žiline pod záštitou Domu odborov v Žiline Vás pozýva na charitatívny koncert, ktorý sa uskutoční dňa 23. mája 2018 o 18.00 hod. v priestoroch Veľkej scény Domu odborov v Žiline.

Čítať ďalej…

19.05.2018 napísal dš

maliarka

Úspešná maliarka zo ZŠ Rudina

Tak ako každý rok, tak i tento sa naši žiaci zapojili do celoslovenskej výtvarnej súťaže Rodina a Základné ľudské právo na život. Túto súťaž organizuje Asociácia za život a rodinu.

Čítať ďalej…

18.05.2018 napísal dš

stavanie

Stavanie mája v CSS Kamence

Posledný aprílový deň už tradične patrí stavaniu májov. V Centre sociálnych služieb Kamence si túto peknú tradíciu pravidelne zachovávame a pripomenuli sme si ju aj v pondelok 30. apríla.

Čítať ďalej…

17.05.2018 napísal dš

omša

Svätá omša na sviatok sv. Filipa a sv. Jakuba

Vo štvrtok 3. mája sa v spoločenskej miestnosti Centra sociálnych služieb Kamence uskutočnila tradičná svätá spoveď a svätá omša. Niesla sa v duchu dvoch apoštolov sv. Filipa a sv. Jakuba.

Čítať ďalej…

15.05.2018 napísal dš

ms

Škôlkári v lese

„Kedy tam už budeme?“ znela najčastejšie otázka detí z MŠ Litovelská v Kysuckom Novom Meste, keď sa dňa 27.4.2018 vybrali na turistickú vychádzku, ktorá bola plánovaná v rámci environmentálnej výchovy v apríli – mesiaci lesov.

Čítať ďalej…

14.05.2018 napísal dš

vesmir

Vesmír navštívil našu škôlku

Dňa 18.4. 2018 k nám do škôlky zavítali pracovníčky z Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste. Pripravili si pre predškolákov z 5., 6. a 1.A triedy zaujímavý program.

Čítať ďalej…

11.05.2018 napísal dš

maj

Stavaním mája sme privítali najkrajší mesiac v roku

Pred príchodom najkrajšieho mesiaca v roku sme v MŠ na Ulici 9.mája v Kysuckom Novom Meste postavili na školskom dvore máj, aby sme na sídlisku Kamence oživili tradície.

Čítať ďalej…

10.05.2018 napísal dš

klub magnus

Hlasujte za Klub Magnus

Projekt mestskej knižnice KNM sa v programe Vy rozhodujete, my pomáhame sa dostal do druhého kola, v ktorom už rozhodujú zákazníci predajní Tesco, teda i vy.

Čítať ďalej…